12.4.2024 | Svátek má Julius


PRÁVO: Útoky v Novém Boru a Vítkově si jsou rovny

15.8.2011

Minulou neděli došlo v Novém Boru k brutálnímu napadení tří hostů místní herny ze strany Romů. Bude se útočníkům měřit stejným metrem jako v případě žhářů z Vítkova?

Vítkovský případ znají všichni. Skupina mladíků hodila do domu obývaného Romy zápalné lahve a došlo k těžkému zranění malého děvčátka. Média přinášela takřka denně informace, jak se malé Natálce daří, jak probíhá vyšetřování, a nakonec jsme mohli vidět soudní proces v přímém přenosu.

Útočníci byli odsouzeni za rasově motivovaný pokus o vraždu a exemplárně potrestáni nepodmíněným odnětím svobody ve výši 20 a 22 let. V celém případě bylo několik podivností, které ani soud nedokázal úplně zprůhlednit. Od začátku se o útočnících mluvilo a psalo jako o rasistech a byli titulováni jako vrazi.

V Novém Boru došlo před necelým týdnem k podobnému incidentu. Na automatech hráli Romové a když po nich servírka požadovala občanský průkaz, došlo ke slovnímu napadení ze strany Romů. Jeden z hostů se ženy zastal a jednoho z mladíků udeřil pěstí.

Asi po dvaceti minutách vtrhla do herny sedmičlenná skupina Romů vyzbrojená obušky a mačetami. Tři muži se stali obětmi útoku, při nichž byly vykřikovány rasistické urážky. Když napadnete neozbrojeného člověka mačetou a sekáte ho do hlavy, pak se zjevně jedná o pokus o vraždu.

Jenže u nás jsme přeci hyperkorektní, a tak se totožnost útočníků tajila a fakt, že šlo o Romy se objevil teprve po několika dnech. Lidové noviny napsaly následující: "Policie zatím dopadla sedmatřicetiletého muže a jednoho mladistvého. Oba obvinila z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví ve formě spolupachatelství."

Oproti Vítkovu trochu nepoměr, že? Hození zápalné láhve je bráno jako pokus o vraždu a přímý fyzický útok zbraní jen jako ublížení na zdraví. To však není nic proti tomu, co napsal server Romea.cz, na jehož provoz přispívá stát. Jmenovitě je citován Štefan Gorol, jeden z účastníků "války klanů" v Novém Boru mezi rodinami Gorolových a Tancošových.

Romea.cz popisuje vznik incidentu následně: "Útočníci podle něj (Štefana Gorola, pozn. autora) byli oblečeni a vypadali jako příznivci krajní pravice, doslova použil nepřesný výraz ´skini´. Jeden z romských mladíků přitom trpí zdravotními potížemi a má viditelnou jizvu na hlavě po operaci. Romové z potyčky utekli domů a do baru se vrátili spolu se svými příbuznými, kteří byli údajně ozbrojeni mačetami a holemi. Poté došlo k onomu médii popisovanému útoku."

A tři hosté herny tedy utrpěli údajná zranění... Už jen myšlenka, že by mladiství Romové šli hrát automaty do herny, kde jsou skini, je stejně uvěřitelná jako pohádka o Červené Karkulce. Máme zde dva srovnatelné útoky a dvě různé kvalifikace trestných činů.

U jednoho útoku jsou pachatelé tvrdě odsouzeni exemplárními tresty za pokus o vraždu a u druhého se podle policie pátrá po "nebezpečných mužích a veřejnosti se nedoporučuje, aby se je sami snažili zadržet", kteří jsou po brutálním útoku obviněni z ublížení na zdraví, kde je sazba 5 až 12 let.

Nedosti na tom. Na Rakovnicku ve středu kdosi hodil zápalnou lahev do domku obývaného bezproblémovou romskou rodinou. Oheň byl rychle uhašen a jeden muž se při hašení popálil na noze. Vzniklá škoda je tisíc korun. Veřejnost je záhy informována, že zatím nelze říci, že šlo o rasově motivovaný čin.

Proč by nemohlo jít například o vyřizování účtu mezi Romy samotnými? Proč je hned předkládána verze rasistického útoku? U výše zmíněného sporu mezi Gorolovými a Tancošovými došlo také na mačety a zápalné lahve, ale nemluvilo a nepsalo se o tom.

A opět Romea.cz srdceryvně líčí, jak obyvatelky domku slyšely, jak někdo venku škrtá zapalovačem a hořící lahev dopadla jen pár centimetrů vedle dětské postýlky. Kdo tedy vyvolává ve společnosti nepřátelské nálady? Mám za to, že podobné stranění romského serveru a neustálé líčení Romů jako obětí spíše škodí samotným Romům. De facto by se dalo říci, že Romea.cz přispívá k rasové nesnášenlivosti.

Vraťme se ale na začátek. Jestliže jsou vítkovští žháři odsouzeni za pokus o vraždu k exemplárním trestům a evidentní pokus o vraždu ze strany Romů je klasifikován jako ublížení na zdraví, pak zde opět platí dvojí metr. Romští útočníci jsou tedy před zákonem méně vinni než žháři z Vítkova? Je jejich čin méně brutální nebo snad méně závažný?

Právě tento nepoměr, kdy je jedné minoritě straněno, je na ni pohlíženo ochranářsky, trestné činy omlouvány, aby náhodou majorita nebyla obviněna z rasismu, diskriminace a xenofobie, nahrává různým extrémním uskupením, která nabízejí jednoduchá řešení.

Sama společnost si tak v rámci svého nerovného přístupu vychovává budoucí extremisty a přispívá k podpoře takových hnutí. Chceme, aby se i u nás objevil nějaký Breivik? Společnost je pak "zděšena" z příklonu k extrémistickým řešením.

Doufám, že i v případě novoborských útočníků dojde k přímému přenosu ze soudní síně, že i v tomto případě bude veřejnost informována, jak se daří nejmladší z obětí ležící na JIPce, že budou útočníci předem titulováni jako vrazi a rasisté a že dojde ke stejně vysokým exemplárním trestům za pokus o vraždu jako v případě Vítkov.

Obávám se, že realita bude jiná. Média budou informovat jen sporadicky, objeví se krátká zpráva, že policie dopadla útočníky, a za půl roku velice krátká zpráva, že útočníci byli za svůj čin ublížení na zdraví odsouzeni k podmíněným trestům, až se státní zástupce(!) jako v případě Krupka odvolá, že trest je příliš přísný a útočníci si nezaslouží nepodmíněný trest. O rasismu nepadne ani slovo.

Je smutné být svědkem dvojího metru v praxi. Ale pokud chtějí dát Romové najevo, že o nich kolují jen předsudky a že skutečně jsou slušnými občany, očekával bych, že se jejich hlavní představitelé jasně vysloví proti útočníkům a budou požadovat stejně přísný trest jako pro vítkovské žháře. Totéž by měla učinit i státní správa, chce-li deklarovat, že zákon platí pro všechny a ne jen pro "bílé".

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora.