24.4.2024 | Svátek má Jiří


PRÁVO: Tak si dejchneme...

16.9.2014

Snad neuplyne den, aby nás média s nadšeným jásotem neinformovala, že policie při namátkové kontrole chytila řidiče pod vlivem alkoholu. Dozvíme se, že silničnímu pirátovi byl na místě zadržen řidičský průkaz, dostal pokutu, o případ se hned v pondělí začne zajímat sociální odbor, neboť bylo na palubě i dítě a ožralův případ se bude řešit ve správním řízení. Lid u televize ryčí blahem. Tak vidíš, mámo, dostali dalšího, ještě že tu policii máme... Jenže... Jenže.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká, že řidič auta nesmí být pod vlivem látek, které snižují jeho pozornost (alkohol, drogy, léky). Je to jistě v pořádku. Na druhou stranu se nemůžu zbavit pocitu, že jsou tímto nařízením kriminalizováni lidé, kteří často "nic" nespáchali.

A to je ten problém. I když chápu, že usednout za volant opilý je špatně, není přece alkohol jediným aspektem, který zvyšuje riziko nehody. Jako řidič můžu být třeba nevyspalý. Nebo unavený. Můžu být rozrušený hádkou v práci nebo mít hlavu plnou starostí, protože se máme dnes dozvědět, zda má naše šestiletá dcera leukémii nebo ne. Šofér může mít i nízký tlak nebo příliš vysokou hladinu cukru. Jistě by se dala vymyslet ještě řada případů, kdy není řidič zcela fit, ale do auta sedne, protože musí.

Alkohol a drogy v krvi se dají změřit a je to jistě dobře. Ale pokud nebudu mít na volantu polštář, na hlavě noční čepeček a v koutku slinu, nemá silniční hlídka možnost poznat, že jsem už čtyřicet hodin nespal...

Domnívám se, že zabavení řidičáku (a mluvím o případech, kdy byl řidič "pouze" namazaný, tj. nedošlo k žádným škodám) je to nejhorší možné řešení, protože může v podstatě řádného člověka zcela zničit a navíc se z dlouhodobého hlediska zbytečně prodraží. Jeden můj kamarád nedávno o papíry přišel. Při cestě z hospody domů (v rámci jedné vesnice) byl chycen. Výsledek? Přišel o práci, protože nemůže objíždět zákazníky služebním autem, a je na podpoře. Jeho žena, kterou vozil každý den na metro, teď musí jezdit sama, což vzhledem k tomu, že je nevyježděná, také není úplně ideální...

Zavedená praxe, kdy se namátkově kontroluje alkohol v krvi, mi trochu připomíná film Minority report, kdy byli lidé zatýkáni ještě předtím, než stačili spáchat zločin. Je to podobné, jako kdyby mě policista sebral jenom proto, že mám u sebe švýcarský nůž, a i když ho mám v kapse, mohl bych jím někoho v následující hodině ubodat.

Ještě nesmyslnější mi tato praxe přijde v případě, kdy policie odchytí opilého cyklistu (ne že by se v tomto směru nějak extra činila). K jízdě na bicyklu řidičák nepotřebuji, tak jak je možné, že mi ho policie - i když ho mám na bagr - zabaví?

Cílem tohoto textu pochopitelně není hájit opilce na silnicích - alkohol za volant rozhodně nepatří. Nicméně se domnívám, že zadržování řidičáku v případě, kdy k "ničemu nedošlo", je přehnané a jistě by se našlo řešení jiné - pracnější. To by ale potom nemohla policie každý den vykazovat "činnost" a televizní lid by reptal, že vlastně nic nedělá, no ne?