27.2.2020 | Svátek má Alexandr


PRÁVO: Tak si dejchneme...

16.9.2014

Snad neuplyne den, aby nás média s nadšeným jásotem neinformovala, že policie při namátkové kontrole chytila řidiče pod vlivem alkoholu. Dozvíme se, že silničnímu pirátovi byl na místě zadržen řidičský průkaz, dostal pokutu, o případ se hned v pondělí začne zajímat sociální odbor, neboť bylo na palubě i dítě a ožralův případ se bude řešit ve správním řízení. Lid u televize ryčí blahem. Tak vidíš, mámo, dostali dalšího, ještě že tu policii máme... Jenže... Jenže.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká, že řidič auta nesmí být pod vlivem látek, které snižují jeho pozornost (alkohol, drogy, léky). Je to jistě v pořádku. Na druhou stranu se nemůžu zbavit pocitu, že jsou tímto nařízením kriminalizováni lidé, kteří často "nic" nespáchali.

A to je ten problém. I když chápu, že usednout za volant opilý je špatně, není přece alkohol jediným aspektem, který zvyšuje riziko nehody. Jako řidič můžu být třeba nevyspalý. Nebo unavený. Můžu být rozrušený hádkou v práci nebo mít hlavu plnou starostí, protože se máme dnes dozvědět, zda má naše šestiletá dcera leukémii nebo ne. Šofér může mít i nízký tlak nebo příliš vysokou hladinu cukru. Jistě by se dala vymyslet ještě řada případů, kdy není řidič zcela fit, ale do auta sedne, protože musí.

Alkohol a drogy v krvi se dají změřit a je to jistě dobře. Ale pokud nebudu mít na volantu polštář, na hlavě noční čepeček a v koutku slinu, nemá silniční hlídka možnost poznat, že jsem už čtyřicet hodin nespal...

Domnívám se, že zabavení řidičáku (a mluvím o případech, kdy byl řidič "pouze" namazaný, tj. nedošlo k žádným škodám) je to nejhorší možné řešení, protože může v podstatě řádného člověka zcela zničit a navíc se z dlouhodobého hlediska zbytečně prodraží. Jeden můj kamarád nedávno o papíry přišel. Při cestě z hospody domů (v rámci jedné vesnice) byl chycen. Výsledek? Přišel o práci, protože nemůže objíždět zákazníky služebním autem, a je na podpoře. Jeho žena, kterou vozil každý den na metro, teď musí jezdit sama, což vzhledem k tomu, že je nevyježděná, také není úplně ideální...

Zavedená praxe, kdy se namátkově kontroluje alkohol v krvi, mi trochu připomíná film Minority report, kdy byli lidé zatýkáni ještě předtím, než stačili spáchat zločin. Je to podobné, jako kdyby mě policista sebral jenom proto, že mám u sebe švýcarský nůž, a i když ho mám v kapse, mohl bych jím někoho v následující hodině ubodat.

Ještě nesmyslnější mi tato praxe přijde v případě, kdy policie odchytí opilého cyklistu (ne že by se v tomto směru nějak extra činila). K jízdě na bicyklu řidičák nepotřebuji, tak jak je možné, že mi ho policie - i když ho mám na bagr - zabaví?

Cílem tohoto textu pochopitelně není hájit opilce na silnicích - alkohol za volant rozhodně nepatří. Nicméně se domnívám, že zadržování řidičáku v případě, kdy k "ničemu nedošlo", je přehnané a jistě by se našlo řešení jiné - pracnější. To by ale potom nemohla policie každý den vykazovat "činnost" a televizní lid by reptal, že vlastně nic nedělá, no ne?SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.