29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


PRÁVO: Smrt policisty

24.12.2018

Ve středu 17. prosince 2018 přinesla některá média (např. zde) zprávu o tom, že jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za fackování recidivisty při výslechu, se zastřelil.

Z této i dalších zpráv vyplývá, že zkušený policista, který byl v minulosti vyznamenán za záchranu tonoucího, spáchal sebevraždu na své chatě, kam odjel minulý týden poté, co jej Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) znovu vyslýchala a rozšířila jeho obvinění o vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle jednoho z jeho kolegů mu při výslechu recidivisty ruply nervy a následně si nedovedl představit, že by přišel o práci nebo byl dokonce odsouzen. Už to prý prostě neunesl.

Co se stalo? Podle mluvčího GIBS došlo k úderu otevřenou dlaní do tváře, k opětovným vulgárním výhružkám a k agresivnímu nátlaku. Recidivista se pak přiznal i k vykradení bytů, které ve skutečnosti nevykradl. A za napadení a vynucení přiznání hrozilo policistovi až osm let vězení.

Na první pohled je jasné, že by se, čistě teoreticky, policistovi-profesionálovi nic takového stát nemělo. A to i přesto, že zmíněný recidivista, jedenatřicetiletý Rom, kvůli svému vzhledu přezdívaný „Kubánec“, je na Českobudějovicku známou postavou podsvětí a má na svědomí desítky vykradených domů, už patnáctkrát byl trestaný a v současné době je před soudem za další krádeže. Potřebuje peníze na pervitin.

I přesto přese všechno by se něco takového stát nemělo. Na druhé straně každý, kdo pracuje „jen“ s náctiletými školáky (ať už je to učitel nebo vychovatel), obecně považovanými za slušné lidi, ví, že nenechat se vyprovokovat např. takovým nevychovaným „spratkem“, je jen pro silné jedince. A někdy by to i ten úder otevřenou dlaní – česky facka – možná spravil. Kdyby se to ovšem smělo.

Budějovičtí kriminalisté byli po incidentu přeřazeni ředitelem jihočeské policie na administrativní práci a do konce roku chtěl ředitel rozhodnout o jejich budoucnosti u policie.

Vzhledem k tomu, že to bylo jejich první „pochybení“, zdálo by se přiměřené, že budou převedeni na jinou práci, kázeňsky potrestáni, bude jim pozastaven služební postup, snížen plat apod.

GIBS byla ovšem jiného názoru. A ten je rozhodující. Je to přece policie nad policií. A ta nemůže brát ohledy na nic. Jde doslova „přes mrtvoly“. Ale určitě podle zákona. Jak jinak.

Jen se obávám, až bude našinec potřebovat někdy v budoucnu od naší policie „pomáhat a chránit“, aby se jí pod tíhou obav z vyšetřování „GIBSem“ kvůli neadekvátnímu zásahu nerozklepala kolena. Po tomto případu by ani nebylo čemu se divit.