28.2.2024 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

PRÁVO: Smím udeřit své dítě?

Soudě podle společenského vývoje očekávám, kdy dostanu v kanceláři otázku: „Pane doktore, smím udeřit své dítě?“ Základním právním předpisem je Úmluva o právech dítěte, zejména pak čl. 16 a 19, které stanoví, že žádné dítě nesmí být vystaveno svévolnému zasahování do svého soukromého života, rodiny, domova.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 31.1.2017 21:25

......

Děti nejsou šťastné, nemají-li co ignorovat. Proto byli stvořeni rodiče .... Ogden Nash

J. Kanioková 31.1.2017 16:53

Zákonné paušalizování je nesmysl,

protože KAŽDÝ člověk je originál, tudíž na každého platí cosi jiného. Jednak je v tom genetidká dědičnost, druhak výchova a prostředí.. Může být rodina se 4 dětmi, a každé je částečně jiné, nebo rodina s dvěma dětmi, kdy se jedno narodí rok po svatbě, do pohody a prostředí plné citů. To druhé se narodí stejnému páru za 10 let, a v podstatě do zcela rozdílného prostředí. Rodiče si za těch 10 let ověřili, že jim to dost moc neklape, dělají si naschvály, shazují se navzájem, a z toho neposlušnějšího dítka nedokáží skrýt své zklamání.. A těch variant rodičovských vztahů je hafo, i rozdílných dětí..

Např. - Proč jsou dnešní děti sobečtí psychopati? Chyba je v jednom bodu výchovy, potvrdili vědci - http://zoom.iprima.cz/clanky/proc-jsou-dnesni-deti-sobecti-psychopati-chyba-je-v-jednom-bodu-vychovy-potvrdili-vedci

Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží - http://jdem.cz/bru3u8

J. Kanioková 31.1.2017 17:14

paušalizování je nesmysl,

Pohlavky do výchovy patří, ředitel neměl rezignovat - http://jdem.cz/cmz5z7

Pedagožka: Dětem chybí ulice! - http://jdem.cz/cmz523

Kam se to řítíme ve výchově mládeže? – http://jdem.cz/cxztw7

J. Sever 31.1.2017 14:13

Že těch dospělých, ...

... ergo již snad-snad do-vychovatelných, ale rozhodně již nevychovatelných (viz ty celebrity s rukama v kapse, ap.) tak rádi žvaníme o individuálním přístupu a na cizí děti tu Rozumní Idioti hledají nějakou Metodu. Děti jsou stejně, jako byli jejich rodiče (*) zlatíčka, andílci, atd., atp., až po pěkné hajzlíky a domácí tyrany. A hledat na ně jednotný recept je pitomost, hodna dnešního (*) absolventa/ky psycho-, socio- a jánevímjaké -logie. Máme po ústavech hafo dětí, které by veřejný dohled potřebovaly jako sůl a tam se něco provalí, až když to volá do nebe. Rodina už je beztak zničená - tu bych asi nechal na pokoji.

(*) znamená "ne všichni" - toť úlitba hlavinkám, co sem nechodí s názorem, ale ozobávat pitomce, jako já, který tu nějaký názor zbytečně prezentuji :-)

A. Alda 31.1.2017 13:21

Udeřit dítě je přípustné tehdy,

když odmítá upustit od jednání, kterým ohrožuje zdraví nebo život svůj či svých sourozenců.

J. Tachovský 31.1.2017 14:11

Re: Udeřit dítě je přípustné tehdy,

Takze treba kdyz se nechce ucit - tim ohrozuje svuj budouci zivot.

A. Alda 31.1.2017 16:11

Ne.

To jsem nikdy neudělal.

Dal jsem na zadek batoleti, které ne a ne pochopit, že z chodníku do ulice nemůže seběhnout, když se mne nedrží za ruku.

Dal jsem na zadek dítěti, které se mocí mermo snažilo udeřit bratra kladívkem do hlavy.

Ale kvůli učení jsem děti fysicky nikdy netrestal a nikdy je k ničemu v tomto směru fysickým násilím nedonucoval. A nikdy jsem se nevztekal za špatné známky - podle situace jsem buď projevil lítost, nebo smutek. Ono totiž i to dítě chce mít dobrou známku a netěší ho, že ji nemá. Když si za to mohlo liknavostí samo, dal jsem najevo, jak mne to mrzí. Když nešlo o důsledek lemplovství, projevil jsem soucítění s postiženým dítětem.

Jako otec a dědeček jsem přesvědčen, že fysické násilí má při péči o dítě místo v krisových situacích, ale nemůže být standardním výchovným prostředkem.

J. Vintr 31.1.2017 13:17

Plácnutí přes zadek není trest

ale demonstrace převahy dospělého, která dodá váhu jeho slovům v případě, kdy je dítě nerespektuje. Neměli by se to nadužívat, ale někdy to bez toho prostě nejde.

J. Tachovský 31.1.2017 14:12

Re: Plácnutí přes zadek není trest

Jasne dite zadkem neco pochopi daleko rychleji nez hlavou

V. Kotas 31.1.2017 15:41

Re: Plácnutí přes zadek není trest

Účinné a vyzkoušené, prověřené, staletími.

Š. Hašek 31.1.2017 19:17

Re: Plácnutí přes zadek není trest

V určitém věku jest to sicher.

R. Dubravský 31.1.2017 12:36

Mám takový pocit...

...že pan autor vynaložil nemálo svého vzácného času na sepsání obsáhlého článku, obsahujícího informaci, kterou by šlo vyjádřit jediným slovem: Nevím.

A. Alda 31.1.2017 16:13

Není to pravda.

Spousta lidí se může dostat do vážného problému s ujetými sociálními pracovnicemi a tato esej se jim bude při obraně hodit.

J. Sever 31.1.2017 11:52

Opravdu týraným dětem stejně nikdo nepomůže.

Jakmile se někde vyskytne otázka Míry věcí, nebo konání, ap., vlezou do toho prostoru Rozumní Idioti a začnou téma rozbabrávat. A jak vidno z praxe, vytvoří - nejlépe státem sanovaný - spolek, který se již z principu nesmí dohodnout, usnést, protože by se ztratil důvod jeho (jejich) existence - sosání a žvanění. Co horšího, všechny ty Plody Ducha Jejich jsou jen tvorbou podmínek pro buzeraci civilizovaných lidí. Ksindl tyto kydy jednak nečte, druhak je na něj jakýkoli umravňovatel krátký. Zkuste v praxi napomenout někoho, kdo bije dítě, či psa - co sprostoty si vysloužíte a naopak, vzpomeňte si na zoufalou mámu, která se "cobytomuřeklilidi" bojí zvednout za flígr řvoucího fracka, válejícího se v sámošce po zemi. A pohledy blbů, a la "tosishoholkavychovala". Co svět světem stojí, bývala rodina poslední instancí. Jenže ta se rozpadá. Dnes již 50 na 50. Tam je jádro pudla.

Ano, a sto jiných "proto", ale už mne přešel hněv :-)

J. Frankl 31.1.2017 14:02

Re: Opravdu týraným dětem stejně nikdo nepomůže.

Palec nahoru!

J. Sever 31.1.2017 14:33

Re: Opravdu týraným dětem stejně nikdo nepomůže.

Děkuji.

Bodejť! Všimněte si, toho davu těch Nicnetušících a Cobytoneřekli a jánevím jak Užaslých od puncovaných drben i běžných sousedů v paneláku počínaje, přes P.T. učitelstvo, lékaře, školky, kroužkové vedoucí - všech těch, co když se čas od času nějaké svinstvo konečně provalí, tak Netuší. Oni netušili !!! To nemluvím o dětech v ústavech, kde to pak zničehonic řeší až ministryně s ombudsmankou do ztracena. Uff!

B. Rameš 31.1.2017 10:30

Za prvé a za druhé

Osoby, které se dopouští týrání jiných, na nich závislých osob, které nemají možnost obrany (tedy dětí, ale třeba i seniorů nebo postižených), jsou pro mě naprostý lidský odpad. To za prvé.

Pár ran na zadek (nejsem fanda fackování), pokud je už opravdu za co, je na druhou stranu podle mne nenahraditelný výchovný prostředek. Ale výjimečně.

Š. Hašek 31.1.2017 11:59

Re: Za prvé a za druhé

Celkem stručně a jasně řečeno.

Problém bude v tom, že i na "zákazu mateřského používání vařečky", (tedy nikoliv k míchání jíšky) lze postavit státofilosofii a zajistit ministerstva, neziskovky typu "dítě není Váš majetek"!

Prosím o kvantifikaci výjimečného použití vařečky/dlaně v pacifikaci "domácích banditů"!

Zkráceno.

J. Tachovský 31.1.2017 14:13

Re: Za prvé a za druhé

Dite sice neni muj majetek, ale je moje. A vo tom to je.

Š. Hašek 31.1.2017 19:16

Re: Za prvé a za druhé

Docela hloupá marxistka Šabatová v tom nevidí rozdíl. A vo tom to je.

P. Rudolf 31.1.2017 10:20

Nikdo není dokonalý

a každému z nás (?) nejspíš ta ruka někdy ujela. Důležité je, co se v naší hlavě odehrálo potom, zda jsme se svým dílem byli spokojeni a vzali ho jako fungující výchovnou alternativu, či si uvědomili, že jsme v tom momentě lidsky a výchovně totálně selhali a do budoucna jsme rozhodnuti udělat vše pro to, aby se něco podoného už nikdy nestalo.

Dítě totiž není náš majetek!

Š. Hašek 31.1.2017 10:43

Re: Nikdo není dokonalý

Výborně, všichni, kterým "ujela ruka" půjdou před kárnou komisi. Nechcete v ní zasedat spolu se soudružkou Šabatovou?? Bezva, jdu k ní žádat o doživotí za výchovávání vlastních dětí.

Co sem sakra zas pletete nějaký majetek?? Faktem jest, že dítě, žák/student jest závislé na rodičích, oni jsou v každém okamžiku za něho odpovědni a tento proces vyžaduje i poslušnost dětí. Bylo tomu tak vždy. V současnosti pozorujeme i snahy a "samovýchovu", kdy bude v rodinách zasedat parlament a dvanáctiletí budou mít stejnou váhu hlasu jako matka/otec. Zkráceno.

Asi marně jsem doufal, kolego Rudolfe, že alespoň stran dětí a jejich výchovy nejste kovaný marxista. Jste.

P. Boublíková 31.1.2017 11:05

Re: Nikdo není dokonalý

Proč by chodili před kárnou komisi, co furt hystercite?

Vy byste se skvěle hodil mezi bojovníky za práva amerických žen ;^)

Jestliže má v některých rodinách názor dětí stejnou váhu jako názor rodičů, co je vám krindypindy do toho? Jste ze stejné líhně jako Šabatová.

Š. Hašek 31.1.2017 11:18

Re: Nikdo není dokonalý

Paní Boublíková, přečtěte si prosím moje dnešní příspěvky ještě jednou. Možná, že potom nenajdete žádné známky hysterie.

Já jen, že jest možno stále častěji poslouchat rozhlasotelevizní odbornopsychology/žky, které hlásají rovnost a práva dětí a na povinnosti jaksi zapomínají. Včetně postulátu, že pohlavek "jest naprostým výchovným selháním". No nic. Zkráceno.

M. Prokop 31.1.2017 12:32

Re: Nikdo není dokonalý

Je otázka, za jak dlouho nám zde Marksová-Engelsová zavede nějaký ten Barnevernet. Snaha je.

P. Rudolf 31.1.2017 13:09

Re: Nikdo není dokonalý

Vážený pane, naučte se číst a neprojektujte své primitivní názory do příspěvků druhých.

L. David 31.1.2017 10:15

Kdo šetří hůl, nenávidí svého syna,

kdežto kdo jej miluje, trestá ho včas.

Bible, kniha Přísloví 13:24

Š. Hašek 31.1.2017 10:44

Re: Kdo šetří hůl, nenávidí svého syna,

Není co dodat.

F. Svoboda 31.1.2017 11:21

Re: Kdo šetří hůl, nenávidí svého syna,

V naší rodině, dá se říci v celém rodu vždy generace rodičů měla své děti velice ráda a proto je také řádně vychovávala. Můj dědeček občas svého syna - mého otce za nepravosti občas seřezal a po provedené exekuci mu syn musel políbit ruku na znamení díků za řádnou výchovu. Mému tatínkovi jsem já již neděkoval, nicméně jednou týdně, kdy otec přijel na víkend domů, jsem musel v pozoru nastoupit a skládat účty. Když moje chování přesáhlo již obvyklé normy chování, dostal jsem nářez rákoskou. To skončilo až rákoska se zlomila. Posléze nářez nahradily promluvy a nebo dlouhý čas nemluvení, což bylo mnohem horší než občasný výprask. I svým dětem jsem v některých případech dal na p.del. Ve všech generacích však děti své rodiče měly rády a ze všech vyrostly řádní lidé s velmi dobrým společenským uplatněním !!! Dnes mnoho rodičů své děti nevychovává a je to také vidět.

M. Prokop 31.1.2017 9:32

Vynechal bych slovo "všechny".

"plácnout dítě v případě, že překročilo všechny meze."

Pak by totiž byl požadavek prakticky nesplnitelný.