30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


PRÁVO: Přepišme zase zákony!

8.3.2019

Pořád se něco děje. Zatímco žádná z událostí ještě nikdy neporušila ani fyzikální, ani biologické zákony, zpravodajství médií nás pravidelně zásobuje událostmi vzniklými nedodržováním či obcházením toho našeho obsáhlého souboru zákonů.

Nejprve jedna parta politiků schválila zákon zakazující vodákům pít. Teď jiná partička chce tento zákon tak trochu zrušit. Pokud se tak stane, vykonají to ve své pracovní době, a dostanou tedy zaplaceno úplně stejně, jako dostali zaplaceno tvůrci předchozího, opačně znějícího zákona. Z (nejen) mých peněz. Připadám si, jako bych si objednal taxi na nádraží a taxikář by mě sice k nádraží zavezl, ale nezastavil by a hned se vrátil zpátky před můj dům. A chtěl zaplatit za obě jízdy. Nebo zaplatili byste zahradníkovi, který by vám zasadil strom a vzápětí by jej bez vašeho souhlasu zase vykopal? Každý zaměstnanec podepisuje zaměstnavateli hmotnou zodpovědnost. Mají naši zákonodárci hmotnou zodpovědnost vůči nám, svým zaměstnavatelům?

Jiná událost: majitel chodil v ilegálním nevyhovujícím chovatelském zařízení ke svým ilegálně chovaným lvům a byl nakonec se statistickou neúprosností šelmami zabit. Politické řešení? Zpřísněme příslušnou vyhlášku. Nechť zájemce o chov nejprve potvrdí svoji kvalifikaci. Proboha! První vyhláška (nazvaná „O chovu nebezpečných druhů zvířat“) byla před lety zmírněna (vyhláška „O chovu druhů vyžadujících zvláštní péči“). Nicméně i tato vyhláška už v sobě má vše, co je třeba: je nutno předem zažádat o povolení chovu, doložit dokumentaci o zamýšleném druhovém složení, o chovatelských zařízeních, o schopnosti rizikové druhy chovat. Kvalifikaci chovatele může zajistit například maturitní obor Chovatel cizokrajných zvířat (předměty chovatelství, veterinární péče, krmivářství, etologie, biologie, praxe v několika zoologických zahradách - alespoň v Praze Čakovicích tomu tak je), nebo soukromý subjekt (kvůli reklamě nemohu jmenovat) poskytující již řadu let odpovídající kurzy na solidní úrovni. Co chcete více, než prostě a jednoduše trvat na plnění již existujících předpisů?

Chov exotických zvířat je vždy tak trochu nestandardní situace, a k vážným pracovním úrazům či k únikům zvířat prostě docházelo a bude docházet i v renomovaných zoologických zahradách. Výjimečně, ale přece. V Jihlavě před pár desítkami let utekli medvědi malajští. Chovatelé zjistili jak, a výběh zabezpečili. Druhý den byli medvědi znovu pryč a pak zase. Pokaždé jiným způsobem. Náš zákon o zoologických zahradách je dosti benevolentní a povoluje vznik takových zoologických zahrad, které jen stěží naplní čtyři základní úkoly zoo v moderní době (kvalitní výzkum, kvalitní ekologická výchova, záchrana ohrožených druhů nejen chovem, rekreace návštěvníků). Byla by ale hloupost zpřísňovat zákon o zoo jenom kvůli ojedinělým únikům či úrazům. To bychom museli zakázat přechody pro chodce - tam se totiž občas umírá.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin