16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

PRÁVO: Potraty a vraždy

Počátek lidského života i jeho ochrana už před narozením jsou předmětem úvah biologů, lékařů, filozofů, teologů, právníků i politiků, ale i manželů a rodičů. Jde o otázku ryze morální a společenskou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sura 2.12.2023 18:54

Myslím, že v tchto úvahách zcela chybí rozdíl mezi tím, kdy "....ženy, když nežádoucím způsobem otěhotněly. ...." a tí, když otěhotněly z důvodů vrcholně nezodpoědného přístupu k sexu.

Je to velmi podobné rozdílu mezi "uprchlíky před válkou" a uprchlíky před prací a povinnostmi".

P. Skřivan 1.12.2023 21:24

Docela mne zajímá, jak lidi s chytrostí paní senátorky, budou zvládat další pokroky v medicíně a biologii. Prostě jednou ten umělý virus bude a jednou bude možné přeprogramovat svůj organismus nebo si zajistit věčné mládí. Buňky jsou geniální počítače a stejným stylem, jako se očkovat na Covid, jim lze dodat jakoukoli instrukci. Stačí jen umět napsat ty instrukce a přetavit je do mRNA. Konečně proto za to byla Nobelovka.

L. Kuča 3.12.2023 16:50

Obávám se, že vložit sice bude možné leccos, ale dostat pod kontrolu řetězec příčin a následků takového zásahu bude nejspíše ne až tak mimo možnosti technologie, ale spíš zcela mimo možnosti člověka proces naplánovat a zvládnout. Čím zásadnější zásah, tím to bude horší. A to prosím, máme stále podstatné díry v pouhých popisných znalostech biochemie buňky. To, co se dělá nyní, je jen práce s existujícími "moduly" genetické informace.

V. Kopta 1.12.2023 14:23

Paní Kovářová tady filozofuje o posvátnosti života, ale nedokáže odsoudit vraždy a únosy dětí Ruskem na Ukrajině...nemá proto prý podklady, takže neví... a toto je senátorkou.

J. Hruška 1.12.2023 16:13

Kopto, vy jste ale člověk.! Že?

K. Křivan 1.12.2023 18:58

Pro senátorku by mělo být sehnání takových podkladů něco tak jednoduchého jako sehnání uheráku. Má na to lidi a stačí jim říct.

Takže když to nedokáží sehnat, tak to s nejvyšší pravděpodobností neexistuje. Že by měl Putin pravdu ? ;-D

J. Franke 1.12.2023 13:37

Nic se nemá přehánět.

Domnívám se, že je tento problém u nás ošetřen vyváženě. Nebo by snad někdo chtěl za příklad Polsko, kde umírají ženy jen proto, že se lékař bojí zasáhnout, aby nezabil plod a čeká, až uvnitř ženy zemře a je pak pozdě na vše?

M. Schum 1.12.2023 12:57

........vzniká spojením ženského vajíčka a mužského embrya ??

no tak správně bych použil SPERMIE ;-)

I. Širůček 1.12.2023 12:43

Kdyby Hitlerova matka šla raději na potrat, bylo by to dobré, nebo špatné?

J. Zeman 1.12.2023 13:25

Hitlerova matka byla podle všeho hodná hluboce věřící katolička a porodila 6 dětí. Zemřela ve 47 letech.

Její židovský lékař Eduard Bloch později prohlásil, že by se obrátila v hrobě, kdyby věděla, co se z jejího syna stalo.

K. Křivan 1.12.2023 19:07

Kdyby Leninova matka šla raději na potrat, bylo by to dobré, nebo špatné?

Jak se mohu tak ptát ! Jasně že dobře ! Tak co se Širůček tak blbě ptá ?

P. Skřivan 1.12.2023 20:51

V osobách to není.

L. Harvánek 1.12.2023 12:38

Jako vždy, dobře napsaný článek rozebírající celou problematiku. Ale chybělo mi tam jedno: předčasně narozené dětí (autorka zmiňuje ve 24 týdnech, v Japonsku dokonce o dva dřív) a jestli se někdo zabývá příčinami předčasného porodu. Obecně platí, že čím dříve dojde k porodu, tím vyšší je pravděpodobnost nějaké vývojové vady. Příroda to zřejmě zařídila tak, aby se dítě narodilo plně vyvinuté (jsou výjimky ve formě genetických vad) a to se nejlépe vyvíjí v těle matky. Myslím, že příčiny předčasných porodů jsou ve způsobu života dnešních lidí a životosprávě včetně kouření, požívání alkoholu a drog během těhotenství.

P. Skřivan 1.12.2023 13:46

To je jasný. Boží trest stihne každého, kdo fetuje, pije, kouří a užívá si. Bohužel to tak nefunguje a je to totální nesmysl. To samozřejmě nebrání lidem s vašimi znalostmi tohle blábolit dál.

J. Jurax 1.12.2023 14:02

Nicméně doufám nepopřete, že životospráva před početím i po něm těhotenství ovlivňuje.

K. Křivan 1.12.2023 18:49

Když za "Boží trest" považujete poškození těla a vnitřních orgánů, tak ANO.

L. Harvánek 1.12.2023 19:09

Blábolíte Vy. Máte svobodu se rozhodnout pro to, že budete kouřit, chlestat, fetovat. Ale ta svoboda má i druhou stranu, jako ji má každá mince: nést odpovědnost za to, co děláte. A co je špatného na to, že upozorňuji na určitý problém, který se stále zvětšuje?

P. Skřivan 1.12.2023 20:50

Problém je, že 50% lidí může kouřit a nemá to na jejich zdraví žádný vliv. To je prokázaný fakt. Chápu, že pro experty vašeho typu, je to fakt dost nepříjemný: popírá to váš světonázor.

Pokud byste o dělení buněk něco věděl, tak byste věděl, že chyby se dějí běžně a příroda je dost krutá. Potrat je naprosto běžná věc, která se spustí běžně sama, jakmile se ukáže, že se plod vyvíjí špatně. Existují případy, kdy se to nespustí a tehdy zejména musí zakročit lékař. Např. proto, aby takový defektní plod neohrozil matku. Např. v důsledku nezvladatelného zvracení, což bylo důvodem už za první republiky a mnoha defektů dalších.

Jediné, na co upozorňujete, je vaše omezenost. Dnes se nechlastá, nekouří a nefetuje víc než dřív.

L. Harvánek 1.12.2023 20:54

Asi jste nepochopil, nač jsem poukazoval.

P. Skřivan 1.12.2023 21:15

Pochopil: běžné kydy běžného doktora, který když neví, je to v životním stylu. Ne, v tom to není.

Je to např. v pozdějším těhotenství, daným např. delším vzděláním.

M. Kocián 2.12.2023 16:03

Zájmy jedince a přírody nemusí být vždy ve shodě, protože zatímco přírodu jedinec nezajímá, mě já zajímám eminentně. Takže mi nevadí mít plomby v zubech nebo brýle na čtení a dokonce ani oblečení, aby mi nebylo zima. A mimochodem, schopnost požívat alkohol ve větší míře nám dala právě příroda, nebo chcete-li evoluce, abychom se po snědení nakvašeného ovoce nemotali a nebyli příliš snadnou kořistí pro šavlozubého tygra. A dary přírody je třeba ctít.

Ś. Svobodová 1.12.2023 12:03

Interupce je hnusná věc a většina žen musí mít sakra dobrý důvod proč jí podstoupit. A ty, které jí podstupují lehkovážně, jako kosmetický zákrok, by se asi rozmnožovat neměly.

J. Jurax 1.12.2023 13:29

Rozumný názor, smím-li se k tomu jako chlap vyjádřit ... :-)

L. Šimon 1.12.2023 11:32

Nechal bych to být. Je to tak určitě lepší nežli v polsku kde doktoři nakonec nechají zemřít ženu i s plodem. Vždycky se najdou ženy ( ať již samy o sobě či s nátlakem) lterévbudou tuto "pomoc" vyhledávat. Koneckonců jak jsem zaznamenal, statisticky se počet potratů u nás již roky snižuje. A s tou pomocí českých lékařů cizinkám? Pokud je potrat v jejich vlasti zakázán, oni to dítě nechtějí a přerušení těhotenství si zaplatí tak ano. Stejný důvod lepší nechatbženu žít než riskovat, že zemře u nějského andělíčkáře.

P. Brich 1.12.2023 11:20

V hospodě diskutují kněz, rabín a jeden z těch 14000 petentů, kdy začíná život. Petent neochvějně tvrdí, že početím. Kněz argumentuje starým zákonem, že Bůh stvořil Adama a vdechl mu život - život tedy začíná prvním nadechnutím. Rabín povídá: "Máte to pěkně vymyšlené hoši. Ale víte, kdy doopravdy začíná život? Když děti už jsou konečně z domu a chcípne váš pes!"

R. Langer 1.12.2023 11:37

Ne když chcípne pes, ale když umře manželka. ;-)

K. Křivan 1.12.2023 18:37

Vzhledem k tomu, že rabínem může být pouze Žid, je to krásný příklad židovské moudrosti.

V. Němec 1.12.2023 11:12

Myslím, že problém v Evropě časem zmizí, civilizace, která nás vystřídá, potraty nepovoluje a mladí se budou vyžívat raději na netu, později možná s roboty, dokud i ti, zprvu mladí, nezestárnou.

viz např.

https://echo24.cz/a/Hbqw8/zpravy-domaci-sexualni-chovani-pruzkum-nudz-sex-aktivita-pornografie-masturbace-partnerske-vztahy-zdravi

;-(

J. Zeman 1.12.2023 11:01

Kromě etických otázek je tu ještě také tvrdá demografie.

Porodnost v ČR byla v r. 2022 údajně už jen 1.64 dítěte na ženu a pokud by klesající trend pokračoval znamenalo by to doslova katastrofické vymírání národa (přestože je to stále nad průměrem EU, který je ještě horší) a zároveň další stárnutí populace a takovýto propad v porodnosti by již z dlouhodobého hlediska nevyřešilo ani ono samo o sobě dost kontroverzní přistěhovalectví, už proto, že porodnost je hluboko pod hranicí udržení populace už v drtivé většině zemí světa a nad ní se až na naprosté výjimky drží pouze v Africe, která má ale dvaapůlkrát nižší populační hustotu než EU a odliv obyvatel odtamtud je tedy pro rozvoj toho kontinentu vysloveně nežádoucí.

Restriktivní přístup k potratům (a samozřejmě i zásadní změna v přístupu k podpoře rodin) by tedy byl dle mého názoru z politického hlediska naprosto na místě. A bylo by tedy dobře, aby byly tyto otázky znovu otevřeny nejen na Neviditelném Psu ale i v parlamentu.

V. Němec 1.12.2023 11:18

Byli ti komunisti fakt tak úplně blbí, když po obdobném hlášení demografů uzákonili spoustu opatření na podporu porodnosti ("Husákovy děti")?

Tím, chraň přírodo" nechci tvrdit, že tomu systému nějak fandím.