27.2.2024 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

PRÁVO: Policie do ulic

Mé nejmladší dceři ukradli nové kolo. Podruhé za poslední rok. Tentokrát bylo uvázané ocelovým zámkem u zábradlí v zamčeném domě. Zloděj musel zapracovat, a dlouho - zábradlí ohnuté, kolem třísky z dřevěného páčidla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kusý 4.7.2012 21:08

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Halabudová, dosud jsem si jen myslel že jsi b...á, teď už to vím jistě.

J. Belling 4.7.2012 16:29

Zaručené recepty hurávšeználků

Představa, že všechno změní čtyři zákonná opatření, je velmi hloupá.

J. Belling 4.7.2012 16:26

Re: Zkrácená brokovnice

A jak je, pěkně prosím, stát infiltruje? Jak to dělá? Já si až dodnes myslel, že sem chodí sami.

L. Severa 4.7.2012 15:03

V Americe má každý právo hájit svůj majetek s zbraní v ruce

Ať jdou s tou přiměřenou obranou naši zákonodárci do háje. Kdybych v noci přistihl v domě zloděje praštím ho po hlavě něčím co budu mít po ruce i kdyby mi mával před nosem bílým hadrem. Raděj půjdu sedět do kriminálu  než  ležet na hřbitově s blahým  vědomím, že jsem se dodržel zákon.

V. Hájek 4.7.2012 13:28

Re: Zkrácená brokovnice

... a pokud ano, bude mít tu brokovnici taky.

R. Langer 4.7.2012 12:35

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

U nás se nesoudí před porotou... ;-)

R. Langer 4.7.2012 12:34

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

No a jak pracuje "neviditelná ruka trhu" například s těmi autorskými právy? Nijak, všechna "práva" si přivlastnila mafie, a "povinnosti" platí pro všechny ostatní. Že je to protiústavní nikoho nezajímá. A tak to je se vším.

R. Langer 4.7.2012 12:32

Re: Zkrácená brokovnice

Rád bych v to věřil, ale v tomhle jsem pesimista.

V. Heidlerová 4.7.2012 10:59

Re: Zkrácená brokovnice

Bohužel, náš stát infiltruje mezi řádné občany spoustu lidí ze Slovenska snědší pleti. Pak se na sídlištích i jinde dějí věci dosud nevídané. Smečka se vždy dobře secvičí, zejména posedává-li od rána po lavečkách a očumuje revír. Problém cigánů je nutno řešit.

J. Kiklhornová 4.7.2012 10:35

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

U soudu by neuspěl.Měla jsem spor s pojišťovnou ohladně zrušené pojistky,kterou jsem měla zpětně doplatit,radši jsem šla na dohodu a soudce,který byl evidentně na mé straně se mi hrozně omlouval,že by mi rád nějak pomohl,ale pojišťovny jsou stát ve státě a to i postránce právní,že spor s nimi je prakticky nevyhratelný.

J. Kiklhornová 4.7.2012 10:20

Re: je to hnus velebnosti

Pro dokreslení: pracovala jsem asi dva roky u městské. Existuje plán pokut,což znamená,že (v té době) musel každý strážník každý měsíc vytrhat celou pokutovou knížku a pokud ne,byl finančně postihován. Nemyslím,že by se to nějak radikálně změnilo.Řešilo se to tak,že v každém okrsku bylo nějaké profláknuté místo.kde se ty pokudy daly udělat a tam se celá směna vystřídala.

J. Kiklhornová 4.7.2012 10:06

Drobná chybka se vloudila

pachatele nepouští vyšetřovatel,ten ho může zadržet na 24 hodin a o následném stíhání vazebním či na svobodě rozhoduje dozorový prokurátor.V americe má každý právo bránit nejen svůj život,ale i majetek se zbraní v ruce.Jinak souhlas. Taky nám 3x vykradli sklep kvůli kolu. Jednou jsme pachatele chytili při činu a předali ho policii. Já byla několikrát u výslechu podat vysvětlení,chlap recidivista ,puštěný na podmínku. Pak jsem dostala předvolání k soudnímu líčení jako svědek. Hrozili mi padesátitisícovou pokutou pokud se nedostavím. A co byste řekli. Pachatel se nedostavil,neb ho prokurátor ze zadržovací vazby pustil na volnou nohu. Policie ho zadržela až za další 2 roky. Opět mě hnali jako svědka k soudu. Fakt dobrá akce. Příště radši zastřelit a zahrabat.

S. Ševeček 4.7.2012 9:28

Re: Zkrácená brokovnice

Lidi se už brzo přestanou ptát, co jim "projde", pane Langere ;-)

J. Vintr 4.7.2012 9:17

Tohle asi policie nevyřeší

není fyzicky možné, aby policie byla všude, i kdyby bylo policistů stokrát víc, než je jich dnes (a kdyby se opravdu snažili). Problém je prostě v úpadku morálky. Kradlo se samozřejmě vždycky, ale jde o poměr lidí, ochotných dělat takové věci k těm ostatním, kteří to prostě nedělají ze zásady. A těch prvních evidentně přibývá ...

P. Pavlovský 4.7.2012 9:15

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Tahle námitka je závažná, to je na právníka, profesionála. Pokud je ten zákon o "krádeži na osobě" konstruován tak, že nestačí pouhá slovní obrana (nedám!), je určitě protiústavní. Nelze požADOVAT NA OBČANOVI, ABY FYZICKY BRÁNIL ÚTOČNÍKŮM ODEBRAT MU MAJETEK! 

 Děti, ženy, starci, nemocní, invalidé atp. by vesměs byli takovým zákonem diskriminováni.  A to nemluvím o samozřejmém právu každého na strach bránit se. Ani vyložená zbabělost nikoho nezbavuje plných občanských práv - není ničí povinnost být statečný, i zbabělci mají plné právo být chráněni policií - i oni platí daně!

Po mém laickém soudu byste ve Vašem konkrétním případě soudní při vyhrál, policie ani pojišťoívna nemohou chtít po dítěti, aby se fyzicky bránilo loupícím cikánům. Ovšem, byl by to opruz, musel byste to dohnat k soudu. Dobrý advokát by Vám ale vymohl náhradu, takže by Vás to nic nestálo!

Je to typická kauza z rodu těch, se kterými se lidé obracejí na své poslance či na ombudsmana. Poslanci to rádi řeší, protože to je konkrétní, jednoduché a populární - nespravedlnost je zcela zjevná.

P. Pavlovský 4.7.2012 9:03

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Co je v rozporu s "dobrými mravy" není třeba nijak určovat, k tomu je tzv. obecná evidence. Podceňujete "neviditelnou ruku trhu", která se právě tou "obecnou evidencí" dost řídí.

Oni prostě nemohou na jedné straně dělat permanentní reklamu a na druhé straně arogantně neplnit pojistné či nepojišťovat. Z to by je ta ruka ztrestala a oni to dobře vědí.

Jenom je třeba určité skandální skutečnosti obratně a jmenovitě (která pojišťovna) medializovat pomocí organizací spotřebitelů atp.

Novináři to přece budou rozmazávat s velikým gustem, TV Reportéři nic jiného nedělají! 

R. Langer 4.7.2012 8:47

Re: Zkrácená brokovnice

To neprojde. Kromě toho, ten zloděj to nebude dělat před vámi...

R. Langer 4.7.2012 8:47

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Ano, tak se v praxi plní pojistné události...

R. Langer 4.7.2012 8:46

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Není tomu tak. Kdo bude určovat, co je v rozporu s "dobrými mravy"? Podívejte se na mafie typu OSA a podobně - myslíte si, že to snad někdo bude řešit? Opak bude pravdou, ještě vám ty pojistky dají povinné...

T. Vodvářka 4.7.2012 8:39

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Stejně Vás vždycky doběhnou. Myslím ty pojišťovny, pane Pavlovský. Posloužím menší historkou. Můj syn si pracně naspořil na mobil /bratru asi 8.000,- Kč/. Zhruba za 3 týdny si na něm cosi ťukal na zastávce MHD, když k němu přišli dva cikáni /starší asi o 5 let, vytrhli mu jej z ruky a utekli.

Jako svědomitý občan a poškozený klient jsem vše oznámil /bohužel pravdivě/ na policii ČR, kde byl se synem sepsán protokol, po asi měsíci jsem dostal oznámení, že se šetření odkládá a mohu vše dát pojišťovně. Měl jsem účtenku, kterou jsem přiložil k žádosti o náhradu /jsem velmi dobře pojištěn u ČP/, Po nějaké době mi bylo sděleno pojišťovnou, že plnění nebude protože nešlo o loupež, ale " o krádež na osobě". Poprvé jsem se setkal s tímto termínem. Právník mi objasnil rozdíl mezi loupeží a krídeží na osobě. Pokud by se syn bránil, byla by to loupež /tedy pro vysvětlení - měl se nechat přizabít, vyrazit si zuby apod./ aby bylo plněno.Pokud se tedy jen rozběhl za kradoucími cikány, kteří mu samozřejmě utekli, nic se plnit nebude.

Pozé jsem zrušil ono pojištěné, mám ho jen na byt a zařízení. Ostatní nemá cenu.

P.S. příště když mi někdo něco takhle ukradne, praštím se přes ruku a policistovi sdělím napadení a loupež. Aspoň dostanu nějaký prachy.

S. Ševeček 4.7.2012 8:27

Zkrácená brokovnice

každému občanovi.

P. Pavlovský 4.7.2012 8:16

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

My dva jsme spolu pásli husy?

P. Pavlovský 4.7.2012 8:15

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Tak jednoduché to nebude!

Tak veliké zvyšování pojistného by bylo skandální a v rozporu s "dobrými mravy" (představme si to analogicky u pojištění automobilů).

Veřejné mínění ani názor médií nemohou být pojišťovnám lhostené - kdyby bylo, neplatily by si drahou reklamu.

Navíc si pojišťovny, podobně jako soukromé banky, nemohou dělat úplně co se jim zachce, je tu ze strany státu jistá rámcová regulace (možnost odebrání licence).

Pojistné ve výši ceny pojištěného by nejspíš bylo žalovatelné.

P. Pruner 4.7.2012 7:53

je to hnus velebnosti

Pravdivý příspěvek pane Pilný. Každá instituce nahání peníze a občan je v jejím zájmu někde na konci.

Mohu Vás ale uklidnit - ono se to ještě zhorší. Navzdory mínění většiny občanů i stanovisku ombudsmana se má městským policiím opět rozšířit právo na pokutování řidičů, například za jízdu na červenou. Takže za naše peníze nás pro městské kasy bude více buzerovat městská policie místo toho, aby dělaly záležitosti kvůli kterým se po revoluci zřizovaly. Navíc víme, že kriteria pro výběr městského policisty jsou podstatně měkčí než u Policie ČR. Ona buzerace řidičů je také příjemnější činností než řešit opakované problémy s tak zvaně nepřizpůsobivými občany.

Ž. Halabudová 4.7.2012 7:17

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Trochu vedle hrnce.Je vidět,že jsi toho v životě,mnoho nenadělal,když máš čas na takové věci.To si doopravdy myslíš, že je normální schovávat a evidovat všechny paragony a účtenky?Že je normální přikovávat jízdní kola a ostaní věci, kvůli zlodějům? Na co si platíme policii? Na co strážníky? Probuď se ze sna.

E. Vašátko 4.7.2012 7:12

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Ale houby, pane Pavlovský. Skončilo by to prudkým zvýšením pojistného, aby na tom pojišťovny netratily. Až bude pojistka ve výši ceny kola, však on si to každý rozmyslí, otravovat pojišťovny.

Ž. Halabudová 4.7.2012 7:10

Re: Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Trochu vedle hrnce.Je vidět, že jsi toho v životě moc nenadělal.To si doopravdy myslíš, že si každý z nás normálních lidí, bude schovávat a evidovat všechny paragony a účtenky? To, přece není normální.Proč si tedy platíme tu policii? 

P. Pavlovský 4.7.2012 3:44

Doporučuji důsledné pojištění bicyjklu!

Pohyboval jsem se - doložitelně - po Praze na kole nepřetržitě 40 let - od 1968. Bicyklů mi za tu dobu ukradli nepočítaně, ať už z chodby činžáku, kde byl přizamčen k zábradlí nebo z ulice, kde bylo přizamčen ke klandru.

Kola jsem si kupoval ta nejlevnější, často z druhé ruky, zato zámky jsme měl stále sofistikovanější. V závěru jsem už měl bicykl za 1000 Kč, ale ocelový zámek k němu, určený výrobcem na zamykání motocyklů, stál 1 500 Kč.

Každé ukradení jsem důsledně hlásil na poilicii a posléze pojišťovně, které jsem samozřejmě účtoval i cenu zničeného zámku (zpravidla zůstal ležet - přeštípnutý či přepilovaný - na místě). Samozřejmě bylo nutné mít ke kolu i k zámku účtenky.

Pojišťovna měla tendenci z plnění vyklouznout, jednou hrozil i soud. Přesvědčil jsem ji ale, že by proces prohrála, protože samotný fenomén zámku na ochranu bicyklu svědčí o tom, že jde o zajištění zákonně dostatečné - v opačném případě bych musel výrobce zámku žalovat za podvod.

Jsem přesvědčen, že kdyby takto důsledně postupovali všichni a pojišťovali proti ukradení vše, co pojistit lze, vyvinuly by pojišťovny, ve vlastním ekonomickém zájmu, dostatečný tlak na zákonodárce, aby situaci řešili.  Alternativou by totiž bylo už jen odmítání pojišťoven bicykly a pod. pojišťovat, což by bylo skandální, zakládalo by to důvod pro žalobu na pojišťovny jako takové.