25.5.2024 | Svátek má Viola


PRÁVO: Pivo, klid, paragrafy a žákovská knížka

12.4.2023

Představte si, že byste ve svém podniku chtěli umožnit návštěvu striptýzu osobám mladším 18 let? Se zlou byste se zákonitě potázali. Anebo že by podnikatel v kasinu chtěl umožnit hazardní hru mladistvým? Dostal by přirozeně a správně mastnou pokutu.

Avšak když osvícený pražský podnikatel v rámci pozitivní deviace zakázal vstup osobám mladších 18 let do prostor pivnice, kde se hojně konzumují alkoholické nápoje, tak nejenom, že nedostal vyznamenání od ministerstva zdravotnictví, naopak obdržel od veřejné správy pokutu. Neuvěřitelné.

Nejvyšší správní soud sídlící v Brně potvrdil padesátitisícovou pokutu v pražské restauraci Stodola House. Tu dostala od České obchodní inspekce už v roce 2018 za to, že zakazuje vstup dětem.

Kafkovským paradoxem je, že stejná restaurace později, když uposlechla veřejnosprávní nařízení a začala pouštět do provozovny mládež mladší osmnácti let, utržila mnoha tisícovou pokutu naopak za to, že údajně nalévala mladistvým.

Zamysleme se nad postupy našeho státu obecněji. Na jednu stranu inspekce posílají figuranty a zkouší, zda jim zdejší podnikatelé prodají alkoholické nápoje nebo tabákové výrobky, avšak když gastro-byznysmen v rámci generální prevence zakáže vstup do podniku všem osobám do osmnácti let, tak je také sankcionován? Nelogické. A neekonomické – inspekčním orgánům by odpadla, alespoň u některých provozoven, potřeba je kontrolovat. Připomeňme naivnějším čtenářům, ona dnes ani taková veřejnosprávní kontrola není zadarmo – mzdovými náklady počínaje a softwarem pro kontroly konče.

To opravdu soudci a inspektoři nerozumí strachu úřadůbojného hostinského, že se chce rozumně a preventivně vyhnout situaci, kdy přijde do podniku např. smíšená parta osmnáctiletých a sedmnáctiletých, a ti starší objednají pivo, víno nebo tequillu i těm mladším? Kdo zažil plnou hospodu, tak ví, že tohle prostě dlouhodobě neuhlídáte. Bratranec od známého mi popisoval nedávno situaci, že když chtěl odmítnout nalít neplnoleté slečně „panáka“, tak jej začala dramaticky varovat, že by jej také mohla (falešně) obvinit ze sexuálního obtěžování. Opravdu nepříjemná situace.

Sečteno a podtrženo – začněme konečně respektovat svobodu podnikání! Tedy právo slušných gastro-podnikatelů si samostatně určit, zda do jejich restaurací, barů a kaváren pustí děti a mládež. Ostatně v mnohých demokratických státech, a to včetně států naší Evropské unie, takové omezení právně možné prostě je. Ergo kladívko, evropské právo nezakazuje limitovat vstup dětí do restaurací a pivnic. Nebuďme zde bruselštější než Brusel sám.

Jinak jsem docela zvědav, která z pravicových vládních stran zvedne hozenou rukavici a podnikatelů se v tomto efektivně zastane. Anebo mají podporu svobodného podnikání jen na papíře?

autor je právník a publicista

(vyšlo modifikovaně v deníku Právo)