19.4.2024 | Svátek má Rostislav


PRÁVO: Opravdu chceme ženskou justici?

15.5.2023

Titulek předloženého komentáře je samozřejmě z velké míry záměrně skandální, snaží se přitáhnout pozornost k aktuálnímu genderovému bláznění, které ovládlo veřejný prostor i ve vztahu k naší justici.

Mnozí „osvícenci“ si povšimli, že mezi ústavními soudci není aktuálně žádná žena. Pro pořádek dodejme, že konstitučních soudců je nyní jen dvanáct nikoliv patnáct. A nový prezident Petr Pavel se rozhodně netváří, že by podceňoval ženy - právničky.

Představte si, že by někdo začal vykřikovat, nenechám se soudit ženami, v narážce na skutečnost, že více než šedesát procent všech českých soudců jsou právě ženy. A kavárenští intelektuálové by začali sepisovat alarmující texty o ženské justici, které diskriminačně ovlivňuje životy lidí. Bláznivé, že?

Kritici namítají, ano žen je sice více, ale v nejvyšších patrech justice, již nepřevládají a završí to diskuzním šrapnelem a conto aktuální nuly na brněnském ústavním soudu.

Právu se věnuji přes dvacet let a mám k citovanému prvoplánovému argumentu dvě zásadní připomínky. Za prvé - život a osudy drtivé většiny běžných fyzických i právnických osob v reálném životě mnohem více ovlivňují prvoinstanční (nalézací) soudy, nikoli ty velkolepější vyšší a nejvyšší. Více a častěji Vám laskaví čtenáři životními kartami zamíchá krupiér z nalézacího soudu, kde převládají právě ženy – magistry a doktorky práv.

Za druhé, kdo si myslí, že ústavní soudce je jakýsi „ředitel“ všech soudců, tak se škaredě odborně plete. Ústavní soud stojí mimo strukturu běžných soudů, nikoliv nad nimi.

Možno pochopit, pro laickou veřejnost je tato abstrakce možná těžší na pochopení a následující přijmutí, ale ústavní soud opravdu není a nikdy nebyl žádný „náčelník“ soudů. Nadto, i když na něm byly ženy doposud přítomny, tak více než 95 procent případů odmítal.

Máme za to, že i kdyby byl složen ze samých žen nebo samých mužů (popř. osob nebinárních), tak by číslo odmítnutých kauz bylo plus mínus obdobné. Čímž se rozhodně nechceme práci „Stanice Joštova“ vysmívat, naopak chceme poukázat na to, že zde rozhodovala, rozhoduje a pevně doufám bude i v budoucnu určovat tón hlavně odbornost (přirozeně v nezbytné symbióze
s mravností a spravedlností) nikoliv typ pohlaví ústavního soudce.

Sečteno – je hloupost hystericky tlačit na prezidenta republiky a Senát PČR, kteří spolurozhodují o nových členech ústavního soudu, že ve vznešeném paláci na Joštově ulici v Brně musí, musí a musí zasednout žena. Popravdě diskuze o pohlaví mi přijde jako z 19. nebo 20. století. Tedy naprosto nedůstojná roku 2023. A ten, kdo má jako svůj hlavní odborný trumf své pohlaví, nemá na ÚS, opravdu co pohledávat.

Psáno pro Právo, 11. 5., 2023

autor je právník a VŠ pedagog