28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

PRÁVO: Druhý týden procesu Nagyová - Babiš

Po druhém týdnu procesu s obžalovanými Janou Nagyovou a Andrejem Babišem se posunulo mé poznání dál. V mezidobí mezi 5. a 6. dnem jsem stihl prostudovat obžalobu, kterou jsem po dvouměsíčním usilování navzdory bojkotu ze strany obhájců nakonec přece jen získal, byť se zpožděním.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 4.10.2022 12:14

Myslím, že kdybychom takto zkoumali všechny přidělené dotace, pak by mnoho z nich vykazovaly takové hrůzy, že by FČH byla jen malým sporným případem. Tak do toho! Už jsem říkal, že odsuzující verdikt bude výborným soudním precedentem, takže se máme na co těšit.

J. Hejna 4.10.2022 10:28

"Povodník" je ten, kdo nelegálně požádá o dotaci, nebo i ten, kdo ji nelegálně schválí?

J. Černý 4.10.2022 19:12

Jeden bez druhého nežije.

P. Brecík 4.10.2022 8:19

Kdo podá žalobu na Fialovu "Ziskovku" pro demokratickou výchovu Barmských žen ? Tam je to daleko, daleko jasnější. 90% dotací šlo - na mzdy !!

P. Zahrádka 4.10.2022 18:57

A kdo podá žalobu na p. P.Brecíka pro šíření pomluvy bez důkazů /zprávy z PL, či jiných webů nejsou důkazem/???

P. Brecík 4.10.2022 19:10

Zahrádko - nauč se Googlit. Abys nebyl za většího vola, než jsi doteď !! Když napíšeše Fiala a ... už to vyskočí samo ;-D .... Fiala dosud vystupoval jako nepříliš viditelný lídr své koalice, který však sázel na jednu klíčovou vlastnost: slušnost a absenci jakýchkoliv skandálů. Ale nakonec se přeci jenom něco našlo. Takřka souběžně upozornily na aktivity občanského sdružení Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), které Fiala zakládal a v jehož správní radě stále sedí, Parlamentní listy !!a Luboš Veselý ve své Xaver Live show.!!

“Hlavní cílem CDK je přispívat k rozvoji demokratické politické kultury v České republice. Zaměřuje se na prosazování a posilování komunikace mezi politickou a kulturní sférou a na rozvíjení a podporu tradičních hodnot západní civilizace. Zvláštní důraz klade na výzkum otázek spojených s fungováním ČR v rámci evropských struktur a na studium aktuálních procesů vývoje Evropské unie,” uvádí se k činnosti Centra pro studium demokracie a kultury na Wikipedii.

Většina lidí o tomto sdružení přitom nejspíše vůbec neslyšela. Je však překvapivě úspěšné v žádostech o dotace od státu. Registr smluv Hlídač státu hlásí, že CDK se státem uzavřelo celkem 82 smluv v celkové hodnotě 48 milionů korun. Na dotacích potom získalo dalších 28 milionů korun.!! POMLUVA ?

P. Zahrádka 4.10.2022 19:46

Komu tykáte? My se neznáme a asi je nad Vaše chápání. Na netu vyhledáte informace, ale není to vždy pravda. Co Vám vadí na dotacích pro neziskovku notabene informace na veřejně přístupných zdrojích? Máte důkaz na Vašich 90% dotací použitých na mzdy? Sem s ním a podejte trestní oznámení. Nebo raději mlčte

J. Krásenský 4.10.2022 7:41

Několik námitek

- podvod je podvodem i když je podvedený, hloupý nebo neznalý, nebo lajdak, který se podvést nechá.

- podvod je podvodem, i když společenská prospěšnost převyšuje ztráty způsobené podvodem.

M. Šejna 4.10.2022 8:17

Podvod je podvodem, až o tom rozhodne soud.

M. Midgebill 4.10.2022 8:43

Podvodník se přiznal tím, že dotaci vrátil. Teď se "jen" jedná o to kolik za podvod dostane :-).

J. Strakoš 4.10.2022 9:30

V článku je uvedeno, že stát firmu vyzval k vrácení - což je pro mne také novinka.

M. Šejna 4.10.2022 14:31

Když vás stát vyzve, abyste peníze vrátil, tak je radši vraťte. V opačném případě riskujete exekuci.

Jen blb by to vraceni peněz státu považoval v takovém případě za přiznání.

J. Krásenský 4.10.2022 9:54

K soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek. Zejména v zemích, kde platí pozitivistický přístup k právu.

P. Dvořák 4.10.2022 16:41

Nikoliv, soud jen rozhodne o výši trestu.

J. Černý 4.10.2022 19:15

To že se státní úředník svou hlouposti nebo jiným zájmem nechá " podvést" je také trestné.

S. Stará Kovárna 4.10.2022 22:34

R^

P. Hatina 4.10.2022 6:13

Jistě že ".. právníci jejich „kalibru“ ovládají technologii řádných a mimořádných opravných prostředků nadstandardně, takže v případě, že senát Jana Šotta obžalované odsoudí, řízení může pokračovat i několik let."

Ale to se přece vědělo předem, a naopak toto měla média říkat lidem, nikoliv je podporovat v očekávání, že Babiš už brzo půjde do tepláků-

Tím se zase vracíme k té zásadní otázce, nakolik je tato kauza politicky ovlivňována. Ta shoda náhod, že se pokaždé vyostři a projednává akurát v období voleb, ale pak se zase nechá na dlouhou dobu usnout.

O co totiž jediné jde a je nutné to opakovat, nejde o faktické prokázání skutku , (o tom snad nikdo nepochybuje), ale o tom jak (a jak přísně) tento skutek postihne svým rozsudkem soud. A že jde samozřejmě až o pravomocný rozsudek, tak na ten si skutečně počkáme ještě zopár let..

J. Strakoš 4.10.2022 5:38

Jako vždy informace o řídu vyšší než ve standardních novinách. A jako vždy smutek nad dotacemi, na kterých se dnes musí stavět podnikání, které musí logicky vést k podobně zbytečným procesům.

Hezky je také vidět "snaha vyhovět" některému subjektu (a to nemusí být v politice). Takové jednání by odpovídalo třeba korupci v řadách úředníků, ale třeba se jenom nadchli myšlenkou malé zoologické zahrady.

R. Langer 4.10.2022 7:05

Inu, někdo se nadchne pro malou dotovanou zoologickou zahradu za 50 mega, a někdo pro dotovaný Green Deal.

Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

https://vtm.zive.cz/clanky/ceska-fotovoltaicka-revoluce-uz-zacala-od-ledna-do-srpna-byl-schvaleny-vykon-ctyr-temelinu/sc-870-a-218523/default.aspx

Co nám asi nadělá větší škody? ;-€

J. Strakoš 4.10.2022 9:28

Popravdě, těžko říct. Chcete srovnat nesrovnatelné zla, které mají společné pouze dotační "nadšení". Těch 50 mega je dotace jedné firmě - kompletní suma za ostatní bude dražší. Takže asi po vyplacení a rozebrání už nebudou škody přibývat, takže snad jen budou peníze chybět jinde.

Greendeal je monstr, ale fotovoltaika je jen jeho menší částí. A fotovoltaika na rodinných domcích spíše do sítě nebude přispívat a po čase se samozřejmě zjistí, že stabilní a nezávislé zdroje to nejsou ani omylem, takže se budou muset vybudovat nové Temelíny. Takže opět budou finance chybět někde jinde?

P. Dvořák 4.10.2022 11:57

FV bez "zásobníků" energie k soběstačnosti nestačí, ale kdo si nějaký pořídí, má vystaráno na většinu roku. Samozřejmě, že než se ukládání energie vyřeší, tak se bez stabilních zdrojů neobejdeme. Ale i tak, každá ušetřená kWh se hodí. A pokud budete vytápět pomocí tepelného čerpadla, tak problém není.