18.9.2021 | Svátek má Kryštof


PRÁVO: Co činí policie a státní zastupitelství?

29.9.2018

Nevím, zda se čtenáři mého blogu podivují se mnou, že policie a státní zastupitelství stíhají, co je jako trestný čin pochybné, a nezabývají se tím, co trestný čin zjevně připomíná.

Policie a státní zástupce požádali Sněmovnu o vydání poslance Zdeňka Ondráčka za výrok, jehož se dopustil vůči kandidátovi na prezidenta Michalu Horáčkovi. Výrok, který se nepodařilo poslanci Ondráčkovi doložit, se zcela jistě dotýká cti a dobré pověsti pana Horáčka. Podle mého laického úsudku by měl dotčený žalovat poslance v civilním řízení.

Pro srovnání mne však udivuje, že se Policie ČR ani státní zastupitelství dosud nezabývají výrokem Petra Štěpánka, kandidáta do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání: „... ČT si zaslouží podložit dynamitem a stisknout knoflík.“

Tento výrok Petr Štěpánek jistě použil v emocionálním zaujetí, nápadně však splňuje dikci § 352 Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Výrok působí poněkud návodně a bezesporu se jím zaměstnanci ČT i návštěvníci mohou cítit ohrožení.

Petra Štěpánka znám dlouhá léta, vím, že jde o povahu výbušnou, nejde daleko pro ostrá slova. Osobně jsme si sympatičtí (možná pro Petra nyní už sympatický nejsem), verbální vyjádření tohoto typu však překračují podle mého meze únosnosti. Výrok je jistě myšlen metaforicky, mohl by však být také chápán jako návodný. Zejména je-li vyjádřen mediálně pro širší publikum.

Policie ČR a státní zastupitelství by neměly v záležitosti tak flagrantní měřit metrem o různém počtu centimetrů.

Neméně mne mrzí, že tuto skutečnost nevzali poslanci ANO v úvahu. Pokud měli v úmyslu nominovat člověka odborně způsobilého a kriticky orientovaného vůči zpravodajství a publicistice ČT, napadá mne řada jmen s méně extrémně předpojatým výrazivem.

Petr mi snad tento názor promine.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasemLETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.