Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Chybí nám trest smrti?

diskuse (98)
Podle současného práva by poslední popravený vyfasoval cca 15-25 let s možností dřívějšího propuštění za dobré chování.

Před 35 lety (2.2.1989) proběhla na území dnešní ČR poslední poprava. Krátce poté (v květnu 1990) byl trest smrti zrušen. Střelba na FF UK znovu probudila a podnítila věčnou debatu na toto fundamentální téma.

Příkladem budiž druhý únorový den roku 1989, kdy katovi pomocníci utáhli oprátku Vladimíru Lulkovi, jenž se prezentoval skutečně spektakulárním činem, když šestatřiceti ranami nožem zavraždil manželku, její tři děti a svou vlastní dceru! Podle současného práva by za to vyfasoval cca 15-25 let s možností dřívějšího propuštění za dobré chování (pokud by obhájce nevsadil na nepříčetnost svého mandanta) nebo soud nevynesl ortel na doživotí.

Čistě hypoteticky (jiná úroveň ostrahy to neumožňuje) by mohl téměř po celý ten čas sdílet celu společně s člověkem, jenž úspěšně vytuneloval dejme tomu svěřenecký či podílový fond.

Narážím na zoufalou a absurdní disproporci trestných činů hospodářské povahy a podhodnocených trestů za činy brutálního násilí.

Lapidárně řečeno : Jestliže někdo ukradne druhému peníze, je to sice zlé, ale ani zdaleka ne natolik, jako když mu cíleně sáhne na život. Jako bychom si cenili více peněz, než lidského života.

Jaká jsou pro a proti trestu smrti?
Proti hovoří riziko justičního omylu, které zde existuje stále, byť se s příchodem nových technologií, především určováním DNA značně zmenšilo. Proti je rovněž zneužití trestu smrti pro politické účely. Ku příkladu případné vystoupení ČR z EU by v reálu znamenalo menší právní zemětřesení a ideální příležitost pro zastánce trestu smrti. Jasně pro jsou výjimečně brutální trestné činy (naposled masakr na FF UK), kde (pokud by byl pachatel dopaden živý) by majorita společnosti nepochybně dala trestu smrti zelenou.

V Československu bylo od roku 1918 popraveno celkem 1217 pachatelů. Více než polovina (730) z nich v přímé návaznosti na světove války, kdy padly rezultáty za těžké válečné zločiny.

Po roce 1948 se stal trest smrti prostředkem politické vendety a o něco později nabyl i formy odstrašující. Gottvaldova nomenklatura pod tlakem Moskvy uspořádala desítky exemplárních procesů, mimo jiné s Miladou Horákovou, Bohumilem Modrým či Rudolfem Slánským). Z ryze politických důvodů bylo v rozmezí let 1948 až 1989 oběšeno dvě stě třicet jedinců. To sumárně znamená, že pouze 257 odsouzených skutečně spáchalo extrémně závažný trestný čin - tak jako už zmiňovaný Vladimír Lulek. Těm se paradoxně dostalo relativně spravedlivého, řádného soudu.

Trest smrti vládne světem
Navzdory tomu, že trest smrti je „porušením práva na život“, zakotveném ve Všeobecné deklaraci o lidských právech OSN, je zároveň nedílnou součástí legislativ nejpočetnějších národů světa, představujících 90 procent světové populace! V Číně, USA (vybraných státech), Indii, Iráku či Íránu je trest smrti realitou. Vždyť dokonce Vatikán jej zrušil až v roce 1969!

V mnoha státech, jako je například Írán a Súdán, čelní představitelé státu trestají smrtí své politické odpůrce. V Severní Koreji byli veřejně popravováni dokonce i lidé, kteří pouze komunikovali s osobami žijícími za hranicemi Severní Koreje. V KLDR si kat příliš neodpočine,

Státy s nejvyšším počtem poprav na světě jsou Irák, Írán a Čína – přesná čísla a hlavně podrobnosti o tamních soudních procesech (pokud vůbec nějaké probíhají) neznáme kvůli nepropustnému informačnímu embargu. Diskutuje se o tom, do jaké míry je trest smrti účinný ohledně snížení zločinnosti. Neexistuje však žádný přesvědčivý důkaz, že tento paragraf působí jako efektivní odstrašující prostředek proti páchání násilných zločinů.

Sametová gilotina
Samotné vykonání trestu smrti se v jednotlivých zemích liší. Oběšení střídají popravy bičováním, zastřelením, ukamenováním, či setnutím. Jsou tu i sofistikovanější recepty na smrt - elektrické křeslo, plynová komora či smrtící injekce. V mnoha státech se pořádají hromadné veřejné popravy, často k vidění online na darknetu, ale dokonce i v televizi.

A jaký je nejhumánnější způsob popravy? Gilotina! Ne, to není vtip. Zatímco všechny už zmiňované metody dotyčnému způsobí bolest a trvají minimálně několik vteřin, gilotina spolehlivě přetne krk a oddělí hlavu od těla za 0,03 sekundy! Na bolest není kdy. Francouzská revoluce byla evidentně sametová.

Zcela na bázi odplaty fungovalo babylónské trestní právo. Tak byla například lékaři, kterému se nepodařila operace, useknuta ruka, za krádež byl trest smrti a za pomluvu se dotyčnému uřízl jazyk. To by naše Poslanecká Sněmovna zázračně ztichla!

Mezi Čechy byla podpora trestu smrti nejvyšší v 90.letech. Nešťastná porevoluční amnestie, vznik mafií a progres podsvětí měly totiž za následek enormní nárůst trestných činů včetně vražd. Momentálně většina Čechů pro zavedení trestu není.

Jako nevratná biologická likvidace někoho a něčeho, co neumíme vrátit zpět, mně upřímně řečeno rovněž nekonvenuje. Zcela postačí, aby pachatelé násilných trestných činů neodcházeli od soudu s často až groteskně nízkými tresty. To pak jen podrývá autoritu a věrohodnost českých soudců a také víru občanů v účelnost, spravedlnost a praktickou využitelnost trestního práva.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v patnácté královské etapě Tour de France...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále Wimbledonu znovu porazil...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v...

nh Nela Hořejší
14. 7. 2024

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz