26.2.2024 | Svátek má Dorota


PRAHA: Kravál na magistrátu

3.12.2010

Protestní akce probíhající přímo na ustavujícím zasedání nově zvoleného zastupitelstva Hlavního města Prahy v sále magistrátu sice formálně byla protestem, ale obsahově esencí pouličního hulvátství, jaké vídáme před a po fotbalových utkáních - chybělo jen vytrhávání lavic; zůstalo naštěstí u odcizených hlasovacích karet a nějaké drobné škody na dveřích. Zaujetí toho mírně zvlčile protestně laděného davu nadšeného pro TOP 09 bylo příkladné, a tak jsme byli v TV svědky toho, že co jinému by neprošlo, nazval Václav Havel, který se seance zúčastnil, poměrně slušným protestem občanské společnosti. Tak to tedy pardon, pane presidente, to bylo všechno jiné, než běžný důrazný, leč v mezích slušnosti konaný protest.

Téměř mě rozplakal pan Laudát, šéf TOP 09, který do kamery rázně řekl, že co si pánové z ODS zaseli, tak nyní sklízí a sami si za to můžou. Ten člověk je amatér, protože jeho tak špatně skrývaný podíl na organizaci toho celého kraválu byl učebnicový a věřit se mu nedalo ani slovo. Přitom Laudát je bývalý kovaný špičkový člen pražské ODS a letilý šíbr, a tak se mně opravdu velmi líbí nadšení frustrovaných stoupenců topky pro tento nový partajní spolek bílých holubic, který má rozbít dosavadní struktury ODS ovládající Prahu. Sancta simplicitas.

A přitom to podstatné zůstává nevyřečeno: absolutní neschopnost Laudáta a Tůmy vyjednat koalici, dát ODS takovou nabídku, kterou by ODS - tváří v tvář tomu, co bylo již předjednáno mezi ODS a ČSSD a co bylo vypuštěno jako zkušební balónek - prostě buď nemohla odmítnout, anebo by odmítla, ale pak by byla opravdu odkopaná, protože by bylo zřejmé, že ať se jí nabídne, co nabídne, tak jako tak chce jen koalici s ČSSD. Laudát se nic pořádného v politice za ta dlouhá léta zjevně nenaučil a Tůma na to ještě neměl čas. Vyhrát takto volby a přesto nesjednat koalici a být u moci - to se opravdu jen tak nevidí. Takže jaké protesty, je to politika a tam se na city a velké ideje nehraje. Neříkám, že to je dobře, ale je to tak a tomu se musí každý vyjednavač přizpůsobit. Copak by asi ulice fandící TOP 09 dělala, kdyby nedej bože ti její babralové vyjednali koalici s ČSSD slib neslib? Také by dělala rándál? O tom si dovoluji pochybovat.

Nejsem naštěstí občan Prahy a nijak mě to nevzrušuje a mohu si to celé vychutnat jako ukázkový příklad nepochopení, jak funguje politika v demokracii obecně a komunální pak zvláště. Urážet Svobodu je trapné a hanit ho za to, že rozrušený nemluvil zrovna správně podle české mluvnice, jak činí Jan Rejžek ve včerejších LN vytýkaje poměrně neurvale anglismus "...je to o tom" (a narážeje nenápadně na jeho nelibý kukuč), je hloupé. Už proto, že Rejžek sám o sobě se také moc nehodí na molo, a také proto, že pochybuji, že by kdy Rejžek stál někdy tváří v tvář takové koncentrované vlně zloby a nenávisti, které čelil Svoboda svůj první den na magistrátě. Zajímalo by mě, zda by mluvil jako kniha. Svoboda je všechno, jen ne uličník, o kterého by si měl Rejžek čistit své mizerně udržované boty. Je dobré kritizovat, ale je třeba krotit nenávist. Já si dodnes myslel, že Rejžek nenávidí jen Klause, estébáky, mistra Gotta a Hložka s Kotvaldem. Mýlil jsem se, má ještě jednoho ďábla, se kterým si to bude nyní pravidelně vyřizovat. A přesto Svoboda řekl jednu jasnou pravdu i v této vzrušené chvíli - nikdo nikomu nebrání, aby se pustil do politiky, stal se členem jakékoli strany, pracoval na svém postupu a dostal se až do zastupitelstva. Souhlasím, na radnici už je to jiná liga. V Jablonci n.N. jsme se do toho takto celá skupina lidí do takové pomalé, trpělivé, nijak vzrušující dlouholeté práce v ODS pustili a máme na radnici svého jak doufáme talentovaného starostu - jak si povede, to už je jiná věc - musí dostat trochu času. Proč jej upírat i Svobodovi jen proto, že je modrý pták a mnoha lidem se nelíbí. Největší blbec je přitom vždy ten, kdo se líbí všem - prostě nikomu nevadí.

A takhle my tady žijeme.