22.4.2024 | Svátek má Evženie


PRAHA: Ať si leje, jen když šlapu!

21.4.2012

Organizace jezdců na bicyklech Auto*mat uspořádala v podvečer 19. 4. jízdu Prahou. Jelikož jsem se stal nedobrovolným divákem jejich exhibice, měl jsem v autě dostatek času zamyslet se nad tím, k čemu je takováto akce dobrá a co z ní plyne. Dospěl jsem k několika postřehům.

První, co mě trochu překvapilo, bylo, že Magistrát dal souhlas s akcí tohoto druhu na podvečer pracovního dne, kdy lze předpokládat, že se již tak napjatá dopravní situace ve městě přiblíží kolapsu. Kdyby se pumpičkáři chtěli Prahou (a třeba i organizovaně) prohánět v sobotu dopoledne, nešlo by k tomu nic moc namítnout (ostatně, Pražský maraton a půlmaraton se také běhá o víkendu). Takhle to vypadá, že zodpovědní úředníci a radní Udženija, která převzala nad celou akcí záštitu, patrně létají na Magistrát soukromými vrtulníky, neboť je nenapadlo, že by akce mohla mít výrazný dopad. Víc než co jiného mě toto magistrátní rozhodnutí vede k tomu, že na radnici sedí lidé naprosto nekompetentní. V médiích pravda co chvíli proběhne zpráva o tom, jak byly nějaké peníze "odkloněny" nebo jakou nevýhodonou smlouvu radnice podepsala (pražské taxíky), ale jestli stojí tunel Blanka 28 miliard nebo 128 miliard, je mi celkem jedno, protože si pod tím stejně nedovedu nic představit. Nekonečná kolona bicyklů je ale něco, co si umím představit a co se mě (byť nijak fatálně) dotklo.

Druhá myšlenka mi pouze potvrdila fakt, že dopravní situace v Praze je neúnosná v okamžiku, kdy zneprůjezdnění jedné komunikace - Magistrály - v podstatě ochromí celé město. Všechna auta z Vinohrad, Žižkova, Vysočan, centra, ale i ze Smíchova, Modřan, Nuslí a co já vím odkud ještě se Magistrále jen obtížně vyhnou. Je sice chvályhodné, že je stavěn obchvat, ale ten vyřeší pouze tranzitní dopravu. Z Holešovic na Chodov, pojedu-li autem, je stále v podstatě jedinou volbou tato dopravní (a ucpaná) tepna. Ve výsledku je totiž jedno, jestli je dopravní kolaps zpusoben vozidly dvoustopými nebo jednostopými, alarmující podle mě je spíš fakt, že vůbec nastává a není řešen (pokud za řešení nebudu považovat snahu Magistrátu centrum pro auta zcela uzavřít, ale to bych se dostal do jiné oblasti a o té snad příště). Každý den se po Magistrále táhne kolona aut a jediné, co radnice dělá, je, že uzavírá, zužuje a zpomaluje dopravu všude, kudy by se dala tato silnice objet.

Třetí věc se týkala spíš organizátorů a hlavně účastníků. Záměrně neřeším, jestli je cyklostezek v Praze dost nebo málo ani jestli jsou pumpičkáři šikanováni ostatními řidiči - záleží vždy na úhlu pohledu a jednotlivích. Spíš mě překvapilo, že někdo má potřebu se prohánět v pelotonu městem a něco si dokazovat. V tomto případě si myslím, že cyklojízda snese srovnání s nedávnou Gay Parade, kdy se také určitá skupina zviditelňovala, dokonce za nedobrovolné asistence části města. Kola do města patří stejně jako auta nebo bagry a přijde mi jako nesmysl požadovat pro jednu ze skupin nějaká privilegia. Jak by asi dopadla akce, pořádaná řekněme Pražským spolkem favoritářů, kdyby se chtěli hromadně projet po cyklostezkách? Opravdu by ji Magistrát povolil?

Co se týká účastníků samotné akce, neumím si představit, co je to za lidi. Jelikož jízda začínala někdy v pět, můžu asi vyloučit většinu normálně pracujících jedinců (samozřejmě si mohli vzít dovolenou nebo mohou mít volnou pracovní dobu), protože představa, že manažer zabouchne uprostřed porady notebook a poběží si hustit galusky, aby byl všas na srazu, je nesmyslná. Pak mě napadli studenti - ale neměli by spíš studovat? Možná snad šlo o úředníky z úřadů, kde mají otevírací hodiny od osmi do dvanácti a jen ve středu a v pátek, ale pak se zase musím ptát, zda by neměli svůj čas, placený z našich daní, třeba trávit jinak...

Věřím, že jízda na kole může někoho bavit - dostat ze sebe maximum při stoupání do kopce určitě vyplaví kýbl adrenalinu. Jet ale v pelotonu v dešti městem, kdy pro samé řídítko není vidět na zem - no nevím.

Každopádně, ať tak nebo tak, akce proběhla, počasí se jim vydařilo - jízda v dešti je cool - a v sobotu nás čekají Zavadil´s boys na protivládní demonstraci, takhle to prostě v Praze chodí, je to hlavní město.

Ale ten pohled předním oknem, přes které co chvíli přeběhly stěrače, na zmoklé cyklisty, zatímco já s cigeretou vychutnával metal... K nezaplacení.