28.2.2024 | Svátek má Lumír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pašek 24.6.2011 19:11

Sebevrahy a samovrahy by měli . . .

bez funerálu , pomp a náhrobního kamene zahrabat u venkovní zdi hřbitova . . . tak jak to tomu bylo . . .

J. Kanioková 24.6.2011 17:34

Vážení ušlechtilí,

jsem přesvědčena, že většina za svou "šlechetnost" schovává svůj strach. Nic víc. Zbabělost.

Předvčerem proběhla médií žádost indického otce vůči své vládě, o eutanázii svých dcer. Dvou dcer, siamských dvojčat, srostlých hlavami a tak blbě, že vlastně skoro nemohou chodit, prakticky ani žít. Poslední léta jsou pro ně jen utrpením, mají nesnesitelné bolesti. Je to surové živoření.

Tento otec, když byly malinké, odmítl jejich operaci a léčbu, vše zdarma. Proč? Prý měl strach, že jedna z nich na to doplatí, nepřežije. Takže se bál smrti jediné. Jak "ušlechtilé" ! Tak už roky  trpí obě !  A dnes už mu nepřipadá bezcitné žádat o jejich autanázii. Jsou prostě okamžiky, při jejichž rozhodování musí člověk potlačit emoce a uvažovat nelítostně. Špatné svědomí bude mít v obou případech.

Člověk by měl mít právo odmítnout žít v utrpení..

J. Anděl 24.6.2011 17:39

Re: Vážení ušlechtilí,

To je těžký kalibr na stranu zastánců eutanasie. Siamská dvojčata. Kdo dá víc?

Strach? Vyčítat oponentům nectnostné vlastnosti není úplně fér. Paní Varadinková by řekla, že to dělají pravdoláskaři.

Ale já se přiznám, že ano, za sebe mohu říct, že z legalizace eutanasie v té naší ohleduplné a všímavé české kotlince mám trochu strach. Určitě, stoprocentně se v mém případě nejedná o žádnou šlechetnost.

J. Polák 24.6.2011 15:39

Taky varianta

Včera večer jsme s mojí ženou vedli trochu hlubší rozhovor o různých životních situacích. Přišla řeč na eutanázii. K tomuto citlivému tématu o volbě mezi životem a smrtí jsem poznamenal:

„Nechci abys mě nechala žít v takovém stavu, kdybych byl závislý na přístrojích a živený tekutou stravou z nějaké flašky. Kdybys mě někdy takhle viděla, vypni všechny ty mašiny co mě drží při životě.

Ona vstala, vypnula televizi, počítač i ledničku a vylila mi pivo do záchodu! Nezdá se vám, že je nějaká divná!?

B. Pauk 24.6.2011 17:31

Re: Taky varianta

Nezdá se vám, že oduševnělý výraz pana Hamerského se až nápadně podobá lokaji Jaklovi, jako by byl jeho klon. Oběma bych uetanazii poskytl i s předstihem.

J. Anděl 24.6.2011 11:18

Diskuse o nevyhnutelném

"Byl to milosrdný muž, který bez pokrytectví a strachu sloužil lidem".

To je názor autora. Zda je to pravda, toť otázka. Věc je diskutabilní, ale takovéhle proklamace diskuzi nepomáhají, spíš jí utínají.

Nicméně předpokládám, že se časem eutanasie zlegalizuje a nebude kolem toho taková šaráda. Prostě šoupnete dědečkovi na hlavu igelitový pytlík a chvíli mu podržíte ruce. A bude vystaráno :). Nikdo se nebude ptát. Proč taky.

J. Kanioková 24.6.2011 17:09

Proč ty zlé poslední věty?

J. Anděl 24.6.2011 17:22

Protože

Emotivní téma, emotivní reakce. Článek se tváří racionálně, vyčítá nekonzistenci Astonovi, a hned na začátku by chtěl mít nejen právo rozhodovat o svém životě (budiž), ale i o životě svých blízkých (mám pochybnosti). Astona a ostatní obviňuje z pokrytectví a dělá unáhlené soudy. Nelíbilo se mi to.

Tak to ze mě vypadlo. Taky mám své dny.

J. Anděl 24.6.2011 17:35

Re: Protože

Ale abych byl přesný, nelíbí se mi ta vyhrocenost celé té debaty o smrti druhých. Nelíbí se mi ani to, že lékaři někoho drží na přístrojích, což nejen, že někomu brání odejít do nebe, ale i to stojí spoustu peněz a nikdo to nechce, kromě jakési bizarní medicínské byrokratické setrvačnosti a vlastně naprosté lhostejnosti k člověku.

Já osobně mám v naší zemi pochybnosti o tom, že by uzákonění eutanasie prospělo právě proto, že by zde nadále zůstala medicínská byrokratická setrvačnost a naprostá lhostejnost k člověku. A jen proto, že o tom mám pochybnosti, mě a mně podobné nemusí někdo nazývat pokrytcem. Prý "Neff nabízí umírajícím bolest." Ten krutý, bezcitný Neff. Ještě že to je všechno tak prosté a jednoduché.

Ž. Halabudová 24.6.2011 17:49

Re: Proč ty zlé poslední věty?

No protože, nic jiného než ty zlé věty, neumí.On má totiž stále své dny. Chudáček nejapný.

J. Anděl 24.6.2011 18:08

Re: Proč ty zlé poslední věty?

Až ti bude víc než třináct, pochopíš, že se dá vyjadřovat zamilovanost i trochu jinak než pokusy o urážení ;-). Já si počkám, neboj.

J. Anděl 24.6.2011 18:13

Re: Proč ty zlé poslední věty?

I když vlastně, asi bych měl teď udělat krok vstříc já, ty už jsi ho udělala. Miluju tě.

Uf. Konečně je to venku. K nikomu zde na neviditelném psu jsem necítil to, co k tobě.

A. Reček 24.6.2011 8:53

Podpora sebevražd ?

To je znak duševní slabosti.  Ten doktor smrti Kevorkian, se svým dlouhým životem, byl zcela zbytečný pro lidstvo.  Nestudoval u Mengeleho a podobných?

K. Janyška 24.6.2011 7:47

Ano, lékaři zabíjejí ve velkém. Co jim zbývá... Dzp.

Ž. Halabudová 24.6.2011 7:53

Re: Ano, lékaři zabíjejí ve velkém. Co jim zbývá... Dzp.

Kdy půjdeš k doktorovi ty, Janyško ? Aby ti dali dvojitou dávku,pro jistotu.

K. Janyška 24.6.2011 14:23

Re: Ano, lékaři zabíjejí ve velkém. Co jim zbývá... Dzp.

Netykat, hovado... Dzp.

Ž. Halabudová 24.6.2011 21:05

Re: Ano, lékaři zabíjejí ve velkém. Co jim zbývá... Dzp.

Přepsal jsi se v tom rozčilení rudochu.Místo posledního "o", tam mělo být "u".

T. Pansky 24.6.2011 6:32

Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

...  Nevim, jak je to jinde.  To je celkem nepodstatne.  O co nam jde?  Aby lide netrpeli?  Proc je tedy rovnou zamordovat pred narozenim, vzdyt prece s prvnim nadechem novorozence  je spojena prudka bolest.  Nebo nam jde o to, aby netrpeli lide bolesti?  Proc tedy kazdy clovek pri jakemkoliv zraneni nevyfasuje rovnou malou nadobku s jedem, aby se bolest zkratila na nekolikasekundove minimum.  Nebo se pouze snazime do dojemne pece o nemocne lidi a jejich pravo na sebevrazdu zabalit nasi neschopnost a neochotu pecovat o nase blizke?  ...  Autor si hraje se slovicky, aby si pomohl zduvodnit sve zavery.  Jako priklad uvedu jeho "tzv. pasivní eutanázie".  To, o cem mluvi, prece neni zadna eutanazie !!!  To je prirozena smrt.  A co je tak strasneho na smrti?  Copak to nevime, ze drive ci pozdeji zemreme?  Copak nemame dostatek casu se na to pripravit?  A ti, kteri eutanasii vyzaduji, nejsou to nahodou lide, kteri jsou k tomu dohnani svymi blizkymi nebo necitlivou spolecnosti jako takovou?  top0625top@live.com

Ž. Halabudová 24.6.2011 6:49

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

Meleš tady kraviny a zmatláš všechno dohromady.Až budeš ležet rok s hadičkama a bez pohnutí, až tě budou kroutit kruté a nepřestávající bolesti, tak se tě potom zeptám, jak jsi se připravil na smrt.Ano smrt je přirozená,ale její forma má mnoho podob.

T. Pansky 24.6.2011 9:18

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

Mila pani, ted si nemohu okamzite vzpomenout, kde jsme spolu pasli kravy.  Ale to nevadi. ... Vam jaksi unika podstata problemu.  Zda se, ze "moderni" spolecnost (lide, rodinni prislusnici) se rada zbavuje zodpovednosti.  Autor clanku k prokazani sve pravdy chytre pouziva zamenu vyrazu.  ...  At se na to divame z libovolneho uhlu, neprirozenemu zkraceni zivota se vzdy rikalo vrazda nebo sebevrazda.  Lekari se odjakziva snazili zivot ochranit ci mirnit bolest.  Nikdy nebylo zamerem teto profese zivot zkracovat. 

Ž. Halabudová 24.6.2011 10:36

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

To, že si nemůžeš vzpomenout,to opravdu nevadí.Ale počítej s tím, že se to bude stále zhoršovat.Až na konec nebudeš vědět vůbec nic.No a ty poslední dvě věty, tak to už je jenom jenom populistický blábol.Teoreticky ano, ale vždy bylo a bude mnoho takových kterým to nic neříká.Tak jako faráři na jedné i druhé straně,ve jménu jednoho Boha žehnají kanonům, aby zabily co nejvíce nepřátel.

Ž. Halabudová 24.6.2011 10:47

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

Jo a možná by bylo pro tebe vhodné, aby jsi navštívil nějaké dlouhodobě nemocné nepohyblivé lidi a poptal se jich, jak se mají.Oni to totiž, někdy už nejsou lidé, ale pouze ležící hmota napojená na přístroje, bez kterých by už dávno zemřeli.Takto napsáno, je to strašná a hrozná realita.A ani sebelepší péče společenská a lekařská na tom nic nezmění.Tak že,dojdi se jich poptat, jak se jim to líbí.Pokud budou moci mluvit.

Ž. Halabudová 24.6.2011 10:56

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

A ještě jedna věc.Nejsem propagátorem eutanásie.Pouze mi vadí, že zemřít smím až to někdo uzná.To, že mám bolesti,nemohu se hýbat a mluvit, trpím fyzicky i duševně, to nikoho nezajímá.Ve jménu života.

T. Pansky 24.6.2011 16:55

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

Pani Halabudova, a tady jste uhodila hrebicek na hlavicku.  " ... to nikoho nezajima. ..."  Pocit opustenosti totiz boli daleko vic, nez fyzicka bolest.

J. Kanioková 24.6.2011 17:07

Ale běžte do háje s tímhle argumentem !

Zkuste si chodit ošetřovat takové bezmocné lidské ruiny, které vás jen prosí - nechte mě umřít ...  Užívala jsem si toho 7 let s mamkou.. takže vím až příliš dobře, o čem to je. Pak jsem chodítala opratrovat profesionálně, další zkušenosti.

Jsem pro eutanazii, jen nevím, jak to maximálně zajistit proti zneužítí.. Jsem pro eutanazii, protože my leckdy svou "ušlechtilostí" ty ubožáky trestáme. Zvířata to mají jednodušší, nemilosrdnější. Není-li v kondici, usmrtí jej silnější bratranec. Někdy dokonce přímý příbuzný. To jen my, lidi, se považujeme za vyšší bytosti a jsme ušlechtilejší ale především alibističtější !

J. Anděl 24.6.2011 11:20

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

Nenechte se vyprovokovat, ani tím tykáním ;-).

Vážně. Je to zdravé. Věřte mi.

Ž. Halabudová 24.6.2011 11:50

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

Na rozdíl od tebe, já nemám potřebu se na někom ukájet, jeho provokováním.Ukájím se naprosto jinak.

Vážně. Je to zdravé. Věřte mi.

Ž. Halabudová 24.6.2011 11:57

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

Ty jseš hochu, tak zamindrákovaný, že se neobejdeš bez obrázků,závorek,středníků,pomlček, atd.Máš pravdu, nevím co to znamená, ale nijak mně to netíží na duši.

J. Anděl 24.6.2011 14:46

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

Já se hlavně neobejdu bez tvé milostné poesie.

Vzdycháš po večerech do polštáře a špitáš "anděli, anděli, anděli..."?

J. Anděl 24.6.2011 22:16

Re: Zil jsem v predstave, ze autor clanku byl konzervativec. Ale ouha ...

To se už dělá, říká se tomu potrat.

Nikdo nechce umírat měsíce na hadičkách. Vypnout podporu je něco jiného, než podat smrtící látku. To, že se tyto dva body míchají, tématu škodí. Souhlasím s tím, co píšete.