21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

POLEMIKA: Bratři Mašínové černobíle

Ctirad Mašín a Josef Mašín (8. března měl 85. narozeniny) se nesmířili s nástupem prosovětského teroristického režimu v Československu v roce 1948 a v tradicích svého otce, který byl popraven za nacistů, se snažili bojovat proti totalitnímu systému.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Řezák 14.3.2017 8:36

Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Vždycky, když nějaký mnohamrdán z IS podřízne bělocha, řeknu si "Ejhle, novodobý Mašín". Ano, i oni podřízli nevinného omámeného člověka jako kuře. Dalšího policajta prostě zastřelili z hecu (obyčejný policejní blátošlap, žádný funkcionář nebo alespoň výše postavený soudruh) a pokladníka zavraždili, aby si mohli koupit motorku. Zapalovali stohy (ano, ten dobytek, co pak neměl co žrát, si to samozřejmě zasloužil, byl přeci družstevní), chtěli házet výbušniny do tendru lokomotivy (mašinfíra a topič byli zjevně komunističtí zločinci) atd. To byli odbojáři. Až se mi chce (zase) zvracet. Ano, enderácká policie prokázala mimořádnou tupost, ale to na věci nic nemnění, že to byli sprostí zákeřní loupežní vrazi. Škoda, že je nechytli, alespoň jednou by se soudilo pravedlivě.

Š. Šafránek 14.3.2017 7:52

Ale ne...

Článek Jana Sokola jsem četl, stejně jako nejobsáhlejší biografii Mašínů "Zatím dobrý". Se Sokolovým názorem, že "nebyla válka" nesouhlasím. Ale s čím naprosto souhlasím je hlavní poselství jeho článku, že není nutné vytvářet polaritu buď vrah, nebo hrdina. Hrdiny Mašíny byli - jejich epické probití se do Západního Berlína je neuvěřitelným činem. Byli ovšem i vrahy - je mi to líto, ale utvrdil mě v tom právě výše uvedený román, přestože byl Mašínům velmi nakloněn. Pokud někdo zastřelí pokladníka podniku (NEKOMUNISTU!!, žádného funkcionáře KSČ) a podřízne řadového policistu (nikoli estébáka, nikoli důstojníka, ale obyčejného pochůzkáře), je zkrátka vrahem. A že je současně hrdinou kvůli jinému skutku, se nevylučuje. Ostatně většina hrdinů v dějinách byli tak trochu i vrahy, ne?

J. Štrobl 14.3.2017 7:40

Děkuji.

Děkuji nejen autorovi, ale i všem diskutujícím za jejich slušná a pravdivá slova.

M. Drašner 14.3.2017 7:34

Tutti: Pohled na činy bratrů Mašínů je dán

Co čekat od národa, jenž má tak vysokou sledovanost výrazně pro-komunistických pořadů, jako byl Major Zeman?

J. Fridrich 14.3.2017 7:12

Re: poznámka

Nedávno jsem při cca 25 roků trvající " tahanici " o jejich rodinný-rozpadající se statek s dcerou Josefa Mašína napsal :

Nemilá a nevzdělaná soudružko Hochová - info jen pro vás :

Rodinný majetek byl ukraden tomuto člověku - Generálmajor Josef Vladimír Mašín starší byl důstojníkem prvorepublikové Československé armády a členem protinacistické odbojové organizace Tři králové. V roce 2005 byl in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora ( popraven 1942 ). Více info na :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Ma%C5%A1%C3%ADn

A jeho tři děti byli po svém otci svobodymilovní lidé a tak jak jejich otec bojoval proti totalitě a nesvobodě fašistické, tak jeho dva synové bojovali proti možná ještě horší totalitě a nesvobodě komunistické.. A víte proč ta komunistická byla horší - jednoduchá odpověd' - tu fašistickou vytvořili Němci-tedy cizí, tu komunistickou naši hodní Češi..

J. Babička 14.3.2017 5:35

Re: poznámka

Doporučuji knihu Barbara Mašínová "Odkaz"

J. Babička 14.3.2017 5:18

Re: poznámka

O tom neuvěřitelném činu, pěti na lehko oblečených chlapců v polobotkách, se třemi pistolemi,kteří dokázali unikat celé armádě, tak ten se označoval v německu, jako Lucká válka. Dokonce to vyděsilo i američany, kteří n emohli pochopit co takové maněvry obou vojsk znamenají. Německá televise natočila s bratry Mašinovými reportáž o celém případu, bylo to před Ctiradovou smrtí. takže jsou tam vidět a muví oba. Byl to jeden s nejsedovanějších pořadů roku v Německu a také byl jako takový vyhodnocen. .Tenkrát jsem poslal odkaz všem svým známým , aby se na něj poldívali a dokonce jednomu sentorovi.

V životě bych nevěřil, že ještě budou mít v dnešní době komunistí takovou moc aby zakázali tento pořad v česku uvést.

Pokud jse mýlím a byl nakonec promítnut, tak bych se to rád dozvěděl. Dík.

J. Babička 14.3.2017 4:54

Re: poznámka

Když se je komunisti snažili vylíčit jako chladnokravné zabyjáky, tak ke své škodě nebyli. Při průchodu Německem, když již bylo zmobiliováno na jejich dopadení, kolem 20 000 sovětských a německých vojáků, tak u mostu, v té době byli již jen tři, narazili na německého vojáka.. Jako partysáni ho měli zlikvidovat a běžet dál. Jenže on začal prosit o milost a oni ho nedokázali zabít. Sotva odešli pár kroků, omilostněný voják vytáhnul ukrytou pistoli a prostřelil jednomu z nich břicho.

Ovšem, nebyla to jen skupina Mašínů, kteří se postavili na odpor diktatuře se zbraní v ruce. takových lidí bylo víc, většinou nepřežili.

A co je tu podivuhodně. Když se událo to samé proti nacistům, jako proti komunistům, tak dost liádí to proti nacistům schvaluje, ale proti komunistům ne.

No nakonec sme národ, který se chlubí tím, že jsme sovětským okupanrům nezkřivili ani vlásek na hlavě.

Jenže další generace již nebudou ctít posery, kolaboranty a zavrhovat hrdiny. naopak, budou zdůraznovat ty co se nepodali. To je zákonité u každého národa, tomu nemůže zabránit ani filosof.

S. Rehulka 14.3.2017 4:44

Re: poznámka

Díky pane Babičko, trapný Sokol padá !

J. Babička 14.3.2017 4:24

poznámka

Čánek pana Sokola jsem četl. Z té doby víme že sami komunistě přiznali, že nebyla dodržována zákonost.. To pana Sokola nevyvedlo z míry, podle něho, ale ostatní lidí zákony dodržovat měli. Zrovna tak komunisté bezohledně vraždili nevinná lidi, ale ku podivu bylo nesprávné, když se proti tomu někdo postavil se zbraní v ruce. Prostě se věeho vyplývá, že právo zabíjet meli jen komunisté.

O Mašinových vyšla dost obsažná kniha, nepochybuji, že ji pan Sokol četl, přeci by nečetl jenom to, co o věci napsali komunisté. A tak mi vadí, že některá fakta přechází a uvádí jen své doměnky. Gen Mašín v poslední zprávě před smrtí, jasně synům přikazuje, aby, pokud se země zase uchopí vlády tyranie, tak aby bojovali. Misto toho jen nadhodí, že možná měla vliv nějaká výchova. Navíc postupovali stejně jako protinacistický odboj, i ten komunistický. To znamená sehnat zbraně a peníze, což je nezbytné k provádění aktivního odboje. A zásada odboje je, že nesmí zůstat svědek, to by byl konec všeho. A tak když se zmocnili zbraní bylo nutno usmrtit příslušníka SNB. Protože nechtěli aby trpěl, tak ho uspali chloroformem a pak mu otevřeli tepnu na krku, aby vykrvácel. A tady volil pan Sokol šikovně slova. Oni ho podřezali ! A to si hned každý představí rozříznutý krk, hluboko od ucha k uchu a pohoršení je dosaženo. To že když se chtěli zmocnit peněz, tak že se ozbrojený pokladních pokusil Ctirada zastřelit. Ctirad byl v té době neozbrojen, bleskurychle se na něho vrhl, podařilo se mu v zápase mu zkroutit ruku a zastřelit ho jeho vlasní pistolí? Jaksi se to takto nehodí. Ovšem tam jako odbojáři selhali, že nechali svědky naživu. Pak se kolem nich začal stahovat kruh a museli se probojovat do zahraničí. A bylo vhodně uvést ,coý neudělal, že komunisté zavraždili nejen jejich dva spolubojovníky, ale i jejich strýce, kterému se podařilo za války odpálit dvě nálože v Berlíně, Hitlerovi přímo pod nosem. A jejich matku, A tak nevědí kde jsou jejich rodiče pochováni.To je jaksi nevhodné

S. Rehulka 14.3.2017 4:16

Bratři Mašínové......

....byli mým vzorem už od mládí !

Děkuji pane Guttmane za tento Váš článek, i za ostatní na NP !

J. Kovaříček 14.3.2017 1:33

Souhlas

s článkem i zde uvedenými reakcemi.

J. Vintr 14.3.2017 1:20

Pohled na činy bratrů Mašínů je dán

obrovským nepoměrem několika statečných ke zbytku, který ohnul záda. Tak se může jejich osamocený boj zdát zbytečným a bezúčelným. Kdyby ovšem byly takových statečných tisíce, mohlo to změnit historii naší země. To ovšem nebyla chyba bratrů Mašínů a jejich spolubojovníků. Oni za sebe udělali co bylo v jejich silách.

J. Vrtný 14.3.2017 0:46

Re: Hezky sepsáno

Připojuji se a díky.

M. Krátký 14.3.2017 0:16

Hezky sepsáno

a děkuji