Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PIETA: Pod televizní věží

diskuse (2)

Je nepřehlédnutelná, je vidět z celé Prahy, je vysoká 216 m, dohlédnete z ní až na Ještěd na severu a daleko za Cukrák na jihu. Ano, je to televizní věž na Žižkově, autor arch. Václav Aulický a statik pan Kozák. Uvažovat se o ní začalo v roce 1985, dokončena 1992. V úvahu přicházelo několik míst, kde by mohla být postavena náhradou za provizorní řešení v rozhledně na Petříně. Měl to být kopec Bohdalec, možná i vrch sv. Kříže, ale nakonec z důvodu kopcovitého terénu Prahy, proto, aby televizní signál pokryl celé území města, byla zvolena plocha Mahlerových sadů na rozhraní Žižkova a Vinohrad.

Dobu jejího dokončení si pamatuje většina z nás. Pamatujeme na protesty obyvatel okolních domů, kteří se obávali elektromagnetického záření, padala i slova o roentgenovém záření, dokonce jsem slyšela tvrzení, že se jedné staré paní v době zkušebního provozu plašily v akváriu rybičky. Obavy ze škodlivého „záření“ i tvrzení, že zničí celé pražské panorama nabíraly na obrátkách. „Záření“ bylo precizními měřeními vyloučeno, pražské panorama ji vedle pankráckých mrakodrapů vzalo na milost.

Je s podivem, že ale nikde na povrch diskusí nevyplynul jiný důvod, proč mohlo a mělo být vybráno jiné umístění. Ty dnes Mahlerovy sady je totiž starý židovský hřbitov. Předpokládám, že Židovská obec nebyla s tímto řešením srozuměna, ale režim před 89. rokem rozhodl. A tak vybraná firma prý velmi pečlivě ostatky a náhrobky odstranila a odvezla. Kam? To se postupně zjistilo při rekonstrukci Václavského náměstí o mnoho let později. Náhrobky byly rozřezány na dlažební kostky a použity na silnice a chodníky na náměstí. Chodili jsme po nich všichni. Jak bylo naloženo s ostatky ani nedomýšlím.

Hřbitov, neboli místo hrobů, je pro Židy místem posvátným. Ostatky předků se nesmějí přesunovat, proto má třeba starý židovský hřbitov na Starém Městě pražském několik hrobových vrstev. Neumím reálně vysvětlit a proto nebudu rozvádět důvody oné posvátnosti. Posvátnost je posvátnost, berme to jako fakt. Jako fakt to ale nebral předchozí režim, který do Mahlerových sadů nechal najet bagry a ty zbylé náhrobky pak někdo použil na jiné, „potřebné a praktické“ účely. Ten velmi důležitý důvod k protestům, že skupině našich spoluobčanů, kteří byli velmi a velmi postiženi režimem nacistickým, se děje velká újma, to v žádném silném prohlášení nezaznělo. Plašení rybiček v akváriu byly asi podstatnější.

Proto se 7. září 2022 stalo datem velmi, opravdu velmi důležitým. Poté, kdy byly objeveny kostky z rozřezaných pomníků v pražské dlažbě začala jednání, asi nikoli snadná, aby bylo zabráněno jejich dalšímu používání pro tyto účely. Kamenné kostky byly nakonec vyhledány, soustředěny, bylo jich několik tun, a po dalších jednáních umožněno jejich důstojné využití. Tím se dostávám k datu 7. září t.r., kdy na zbývající části židovského hřbitova v Mahlerových sadech byl odhalen Památník. Památník Návratu kamenů. Kdo jiný, než sochař (a malíř) Jaroslav Róna jej měl vytvořit. On, spolu se svojí manželkou Lucií vytvořili Dílo. Úmyslně píši velké D. Znám Rónovu práci, znám jeho kresby, malby i sochařské artefakty. Toto je ale Dílo, které musí přetrvat nejen dobu, ale i jakékoli názorové turbulence. A tady nemohu jinak, než ocitovat autorova slova „Na tomto místě se schraňují žalostné artefakty z velkolepé a tragické historie českých a pražských Židů, aby tato neupadla v zapomnění přesto, že se o to většinová společnost zvláště po druhé světové válce a v době budování socializmu vehementně snažila. Věřím, že společnost dnešní doby bude citlivější k dědictví židovského náboženství a kultury a byl bych rád, aby Památník Návratu kamenů byl poslední, který se musel pro bezprizorní kamenné kostky, které byly kdysi součástí krásných židovských náhrobků, vytvořit“.

Památník je jednoduchý a velmi důstojný. „Kolem vypouklé čočky, vyskládané z kostek, na kterých byla nalezena písmena a znaky, se paprskovitě rozbíhá devět kamenných zdí, připomínajících židovskou historii. Na vrcholu čočky je šesticípá hvězda, jedna ze zdí má evokovat ruiny Chrámu v Jeruzalémě, ke kterému je nasměrována. Sama devítka, počet zdí, je magické číslo, znamená dovršení a naplnění života, spojuje svět duchovní se světem fyzickým, materiálním“, říká autor.

A tady je možné nalézt i souvislost s dobou před třiceti roky, kdy byla televizní věž uvedena do provozu, kdy odpor k jejímu postavení byl veden pouze odkazem na fyzikální vlastnosti, na obavy o zdraví, ohrožené „zářením“, ale nebyl vůbec brán ohled a zřetel na duchovní a také kulturní odkaz židovského obyvatelstva, který byl v minulosti tolik, tolik poškozen. Až půjdete někdy kolem televizní věže, jděte si prohlédnout i tento Památník. Je nejen krásný, ale měl by vést i k zamyšlení. Zvláště pak ti, pro koho je vše staré zbytečné, zbourání a nahrazení hodné něčím novým, krásným, moderním, technicky dokonalým. Všechny artefakty minulých dob i dějů nějak souvisejí s dneškem a náš vztah k nim o nás vypovídá. Měli bychom jednat tak, abychom se nemuseli nikdy za nic a nikomu omlouvat.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz