28.2.2024 | Svátek má Lumír


PEDOFILIE: Proč to není v osnovách

9.2.2024

Vyslechla jsem si pořad Kriminálka na vlnách Českého rozhlasu. Je to dokument o skutečném případu pedofilíe. Dost nechutné. Pokud si jej chcete poslechnout, najdete jej v archívu Českého rozhlasu – Dvojky - byl vysílán 7.2.2024 v 18,04 hod.

Promítly se mi dlouhá léta léta mého pracovního působení na školách. Celý život jsem učila a tedy i pobývala v prostředí, kde působíme na děti. Moc dobře vím, jak učitelky zejména na prvním stupni základky fungují v oblasti sexuální výchovy. Víte jak? Vyhýbají se jí jak čert kříži. Ano určitě existují odvážné a šikovné úči, které se tématu zmocní s citem a vysokou mírou efektivity. Já jsem je ale nepotkala. Žádná z mých kolegyň mi nikdy nepovídala o tom jak téma s dětmi řeší. Spíše o tom, jak to hází přes palubu.

Vězte, že nějaký dost přesný manuál, kterým bychom se mohly řídit, typu kdy, co, jak a hlavně velmi konkrétně dětem sdělit, neexistuje. Učitelka je tedy vhozena do „ringu“ a je čistě na ní, jak a co konkrétně dětem sdělí. Je následně vystavena i riziku, že na ni přiběhne nějaký velmi ortodoxně věřící šílenec – rodič - s tím co jim to tam povídáte! A ona prostě nemá ty přesné osnovy, kterými by se mohla zaštítit.

Ano, na citový a mravní vývoj – výchovu - má a má mít největší vliv rodina. Co však dělat, když i v rodině vládnou patologické vztahy a poměry? Jak škola (pozor možná hlavně mateřská!!) zabraňuje rozvoji patologických vzorců u dětí? Případ popsaný v dokumentu je alarmující. Stal se v roce 2014, tedy ne tak moc dávno. Kriminalisté tam odvedli nadstandartně dobrý výkon. Nicméně na stole leží mnoho otázek. Kolik případů se neodhalí? Kolik případů policisté tak excelentně nezvládnou? Ne jejich vinou ale velmi sofistikovaným přístupem agresorů? A kolika dětem – většinou holčičkám - je „formováno“ psychosexuální zdraví takto zrůdným způsobem? Dokonce i se souhlasem rodiče?!

Dokument končí otázkou vyslovenou policistkou: „Proč to, že se děti mají dozvědět, že jistých míst na jejich těle se nemá nikdo kromě nich samotných dotýkat, není v osnovách? Nebo si myslíte, že všichni rodiče při koupání nechají své děti omývat jistá místa jen tak, aby se tam dítě umylo samo? Myslím, že od velmi útlého věku by k tomu dítě mělo být vyzýváno. Myslíte si, že všichni rodičové jsou tak komunikačně a intelektově vybaveni, že svému dítěti vysvětlí, že na intimní partie mu fakt NIKDO cizí sahat nemá?! Ani rodič.