20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

NÁVRH: Testovací polygon pro zákony

Náš zákonodárný proces vypadá tak, že nad návrhem zákona se celé měsíce a roky scházejí lidé, sbírají připomínky, snaží se je nějak zkombinovat, pak do toho ještě padají pozměňovací návrhy, nakonec se ten zákon schválí …

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 2.3.2024 10:35

Autor nezapře ajťáka. Tam testovací fáze probíhá standartně a dokonce existuje speciální IT profese Tester, který se učí a školí.

U nás by neškodilo v tomto smyslu vzdělat naše politiky, protože testování natvrdo na všech lidech je nesmysl a ekonomicky přináší dost velké ztráty.

Krásně byl vidět neschopnost našich politiků například na nedávném zavedení IT přihlášek na střední školy. Kdy nejdřív se celý systém dělal na koleně narychlo splácaným týmem dobrovolníků, zřejmě bez oficiálního a oponovaného zadání. A zřejmě udělaný, tedy spíš splácaný dohromady všelijakými individuálními cestami a kličkami typickými pro ty jednotlivé dobrovolníky, bez zadání, bez dokumentace a nejspíš bez vložených vysvětlivek a poznámek do kódu. A bez testování, takže hned po náběhu musel tým urychleně řešit pár problémů, které se nedomyslely a ministr musel posunout termíny přihlášek o tuším den. Například systém na asi den rozhodil zase jiný systém, elektronických receptů na léky v lékárnách. A stejně bude spousta lidí na školách hodně moc ručně neIT pracovat, aby pro jejich školu dali systém přijímání studentů do pořádku.

Kdyby se to před ostrým provozem jen trochu testovalo, spousta těch věcí by se našla a odstranila před ostrým startem. A to nechci vidět, až za rok, dva roky bude třeba ten systém nějak dále upravovat a rozšiřovat. Systém, bez zadání, bez dokumentace, bez poznámek a vysvětlivek v textu plný nestandartních osobních řešení jednotlivých IT specialistů, kteří to dělali na koleně a kteří po roce, dvou letech jsou buď nedosažitelní, dávno pracují jinde a kteří si na to nevzpomínají nebo nechtějí vzpomenout.

J. Prikner 2.3.2024 16:11

Myslím, že politici buď při schvalování zákonů vůbec nemyslí nebo myslí až tak dobře, aby jejich kapsa z toho měla finanční výhody.

P. Diviš 2.3.2024 16:58

Máte pravdu.

Ale vinou politiků bylo výběrové řízení na IT systém, zadáno pozdě a hrozilo, že další rok (letos) budou přihlášky papírové a jen na dvě školy. Rodiče i děti v příslušném věku by s Vámi asi nesouhlasili.