27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

NÁVRH: Testovací polygon pro zákony

Náš zákonodárný proces vypadá tak, že nad návrhem zákona se celé měsíce a roky scházejí lidé, sbírají připomínky, snaží se je nějak zkombinovat, pak do toho ještě padají pozměňovací návrhy, nakonec se ten zákon schválí …

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 2.3.2024 7:34

Marx ani Engels nebyli lékaři! Protože by si ten komunizmus nejdřív vyzkoušeli na krysách! J.L. end

P. Dvořák 2.3.2024 7:11

Ne vždy to lze aplikovat. Tak například čtyřleté období na testování vlády, se mi třeba v dnešní době zdá minimálně 10x delší, než by bylo třeba.

Klidně bych test provedl jenom v Praze. Pak by se ukázalo, jestli Fialu zavést všude 8-o

Pávka taky.

J. Strakoš 2.3.2024 6:00

Ten nápad není špatný, nicméně není originální. Nedávno jsem slyšel podcast (kdybych si tak vzpomenul!), že takto postupují v Číně - v jednom územním celku něco otestují a pak to zavedou všude a nebo taky ne. Sice z toho pak jsou bombastické články v našich novinách, které popisují extrémy, ale jako zavádění nových věcí mě to přišlo skutečně velmi rozumné.

Daly by se doplnit další mechanizmy - vyhodnocení, zda se zákon nestal po nějaké době jen papírováním a problém, který měl řešit stále přetrvává.

J. Kostelanský 2.3.2024 0:29

Už je to vynalezeno. A nebudete věřit, kde. V Číně.

V jednom blogu Pavel Dvořák, který 10 let žije v Číně a má za manželku Číňanku, hovořil, jak se v Číně zavádějí nové, nevyzkoušené věci. Udělá se několik verzí, třeba i 10. V různých vybraných regionech Číny se pak zavedou jednotlivé varianty. Po určitém čase (řádově roky) se vyhodnotí úspěšnost jednotlivých variant a ta nejlepší se zavede v celé Číně.

Možná i zde se dá hledat příčina čínskeho ekonomického úspěchu...

Má-li někdo zájem o informace z Číny a o Číně z první ruky, zde je link na jeho youtube kanál. Ač má typicky české jméno a příjmení, jde o Slováka. Proto jsou jeho vlogy ve slovenštině.

https://www.youtube.com/@cestycinou

Ve kterém vlogu a na kterém místě mluví o zavádění novot v Číně, to si naozaj nepamatuji. Jeho vlogů jsem totiž shlédl desítky.

J. Strakoš 2.3.2024 6:03

Díky za připomenutí - o testování v regionech jsem slyšel při rozhovoru s ním - https://www.youtube.com/watch?v=YrQDurAKK_Q&ab_channel=UKulat%C3%A9hostolu

A. Procháska 2.3.2024 0:28

A/B testy na zákony :-) Vlastně dobrý nápad R^