13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

NÁVRH: Testovací polygon pro zákony

Náš zákonodárný proces vypadá tak, že nad návrhem zákona se celé měsíce a roky scházejí lidé, sbírají připomínky, snaží se je nějak zkombinovat, pak do toho ještě padají pozměňovací návrhy, nakonec se ten zákon schválí …

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Máslo 3.3.2024 23:27

No především ten Green Deal si jako první měli hezky otestovat v Německu. Odpojit elektrosoustavu od okolních států, vypnout jaderky, na uhelky dát emisní povlenky s finální plánovanou cenou za CO2, k tomu auta jen na elektřinu a měli předvést jak to funguje. A teprve po ověření, že to funguje :-) se k tomu mělo přikročit v ostatních státech.

T. Diblík 2.3.2024 16:00

Všeobecný zákoník občanský pro německé dědičné země Rakouské monarchie byl základem občanského práva neuherské části habsburské monarchie od skončení josefinismu až do jejího zániku. Vyhlášen byl 1. června 1811 patentem císaře Františka I. č. 946 Sb. z. s. Vyhlášení zákoníku předcházelo v roce 1797 krátké období „platnosti na zkoušku“ v Západní Haliči.

CzWiki

Můj otec říkal, že na tom zákoníku pracovali profesoři právnických fakult monarchie třicet let. :-)

M. Krčmář 2.3.2024 12:31

Nojo,tak třeba zlegalizujeme kokain, ale jen na Vysočině. Jak k tomu přijdem my,v kraji Libereckém,kdyby jsme si,nedej bože, chtěli taky šňupnout,to bychom museli až na tu Vysočinu. A k tomu testování léčiv,za kovidu jsme vesele testovali na celé zeměkouli.

P. Hák 2.3.2024 10:54

Myšlenka dobrá, ale vychází z falešné premisy, že politici to myslí dobře.

Taky jsem navrhoval, že by se vzdělávací reformy otestovaly na nějakém území (navrhoval jsem okresy Kolín a Kutná Hora, aby se neřeklo, že je to sociálně vyloučená oblast) a za 10 let by se zjistilo, kam to povede. Jenže PRÁVĚ PROTO to politici neudělají - bylo by očividné, že jimi prosazovaná opatření škodí.

R. Polášek 2.3.2024 10:35

Autor nezapře ajťáka. Tam testovací fáze probíhá standartně a dokonce existuje speciální IT profese Tester, který se učí a školí.

U nás by neškodilo v tomto smyslu vzdělat naše politiky, protože testování natvrdo na všech lidech je nesmysl a ekonomicky přináší dost velké ztráty.

Krásně byl vidět neschopnost našich politiků například na nedávném zavedení IT přihlášek na střední školy. Kdy nejdřív se celý systém dělal na koleně narychlo splácaným týmem dobrovolníků, zřejmě bez oficiálního a oponovaného zadání. A zřejmě udělaný, tedy spíš splácaný dohromady všelijakými individuálními cestami a kličkami typickými pro ty jednotlivé dobrovolníky, bez zadání, bez dokumentace a nejspíš bez vložených vysvětlivek a poznámek do kódu. A bez testování, takže hned po náběhu musel tým urychleně řešit pár problémů, které se nedomyslely a ministr musel posunout termíny přihlášek o tuším den. Například systém na asi den rozhodil zase jiný systém, elektronických receptů na léky v lékárnách. A stejně bude spousta lidí na školách hodně moc ručně neIT pracovat, aby pro jejich školu dali systém přijímání studentů do pořádku.

Kdyby se to před ostrým provozem jen trochu testovalo, spousta těch věcí by se našla a odstranila před ostrým startem. A to nechci vidět, až za rok, dva roky bude třeba ten systém nějak dále upravovat a rozšiřovat. Systém, bez zadání, bez dokumentace, bez poznámek a vysvětlivek v textu plný nestandartních osobních řešení jednotlivých IT specialistů, kteří to dělali na koleně a kteří po roce, dvou letech jsou buď nedosažitelní, dávno pracují jinde a kteří si na to nevzpomínají nebo nechtějí vzpomenout.

J. Prikner 2.3.2024 16:11

Myslím, že politici buď při schvalování zákonů vůbec nemyslí nebo myslí až tak dobře, aby jejich kapsa z toho měla finanční výhody.

P. Diviš 2.3.2024 16:58

Máte pravdu.

Ale vinou politiků bylo výběrové řízení na IT systém, zadáno pozdě a hrozilo, že další rok (letos) budou přihlášky papírové a jen na dvě školy. Rodiče i děti v příslušném věku by s Vámi asi nesouhlasili.

M. Kanda 2.3.2024 10:00

Nejdůležitějším zákonem každého roku je zákon o státním rozpočtu. Marně se pokouším o nějakou představu, jak by jeho testování mohlo vypadat.

A jinak, nějaké masivní testování považuji za plýtvání energií. Jako programátor firemního software o tom vím své. Novinky poctivě testujeme, ale stejně se v praxi vyskytnou kombinace situací, se kterými počítáno nebylo a je nutno upravovat. Testy nikdy nepostihnou celou šíři lidského žití.

J. Jurax 2.3.2024 10:20

Ani testování není všemocné, BFU jsou kreativní. Nicméně bez testování by to bylo ještě horší - viz třeba soft pro zobrazování diskuze na Psu v mobilním zobrazení pod Androidem ... :-)

Masivní testování není plýtváním energií. Ono k němu stejně dojde, až se soft (nebo zákon) nasadí do ostrého provozu - jenže pak je to taky drahé, ba ještě dražší a ještě ostuda a hodně lidí nasraných.

R. Polášek 2.3.2024 10:37

Přesně tak to je.R^R^

I. Polák 2.3.2024 9:26

Ale jinak s tím testování "v jednom kraji" se mi, nevím proč, stále vybavuje jeden vtip z období totality: Strana a vláda rozhodla, že od zítřka se bude na silnícich jezdit vlevo. Ale řekla to jen některým řidičům.

R. Polášek 2.3.2024 10:19

To by mě zajímalo, jak tento vtip vznikl. Jezdit vlevo se totiž začalo za Hitlera, tuším s obsazením zbytku státu 15 března 39

J. Jurax 2.3.2024 10:47

Ehm ... pravostranný provoz v Protektorátu Čechy a Morava zaveden dnem 17. března 1939, v Praze až od neděle 26. března 1939 od 3 hodin ráno. Například v Ostravě se naopak jezdilo vpravo již od prvního dne okupace.

Oblasti Československa, které byly postoupeny Německé říši Mnichovskou dohodou, se staly součástí Německé říše a vztahovalo se na ně veškeré tehdejší německé právo, včetně dopravních předpisů. Pravostranný provoz byl proto v těchto oblastech zaveden záhy po odstoupení Německu během počátku října roku 1938.

Tak praví Wiki ... https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Zaveden%C3%AD_pravostrann%C3%A9ho_provozu_v_%C4%8Ceskoslovensku

R. Polášek 2.3.2024 11:45

Díky za upřesnění.

I. Polák 2.3.2024 11:07

S ježděním vlevo/vpravo ten vtip samozřejmě vůbec nesouvisí. Pravděpodobně vznikl jako reakce na ekonomické experimenty, zejména ve Slušovicích, kde najednou šlo všechno možné, co všude jinde bylo absolutně zakázané.

J. Prikner 2.3.2024 16:19

Myslím, že systém řízení Slušovic byl tak účinný, že byl po roce 1990 úřady přiveden ke zničení tohoto systému, neb se tak nedalo pěkně krást, jako v nové "demokracii".

T. Diblík 2.3.2024 16:30

Systém řízení Agrokombinátu Slušovice byl Systém řízení Baťa upravený pro podmínky reálného socialismu.

Proto nevyprodukoval tak oddané a hrdé spolupracovníky, jako byli Baťováci.

P. Diviš 2.3.2024 23:10

Účinný byl, to jo, úřady a konkurenti je rádi neměli, to taky jo, ale odrovnalo je to, že najednou mohli i ostatní a nejen Slušovice. Přístup k valutám a tak.

Tak to slušovičtí papaláši rozkradli a odešli.

I. Polák 2.3.2024 9:24

Na úrovni celých států se testuje dlouhodobě. Třebas Švýcarsko testuje - úspěšně- přímou demokracii už několik staletí. Přesto to od nich nikdo nepřevezme.

Naopak takový marxismus byl a je testován opakovaně už nejméně 107 let, neúspěšně a přesto to pořád někdo další zkouší.

P. Diviš 2.3.2024 23:11

Problém je v tom, že bez Švýcarů ten systém nefunguje.

R. Langer 3.3.2024 18:12

A už to někdo zkusil? ;-€

J. Br 2.3.2024 8:37

Ano, taky mne uz neco podobneho napadlo, treba neco jako obdoba penetracnich testu - 2-3 teamy hledaji diry 1 se snazi je zalepit :-)

M. Handlířová 2.3.2024 8:19

R^!!

J. Roškota 2.3.2024 7:55

Zvláště u zákonů řekněme "technických" mě vždycky zaráželo že nelze jednoduše převzít funkční zákon ze zahraničí. Že nejsou (nebo jsou? vlastně nevím) týmy analytiků kteří hledají co kde ve které zemi funguje a to pak aplikovat doma.

Obávám se, že pak v procesu schvalování se ale vždy projeví česká přebujelá snaha hledat vlastní originální řešení a na koleně kutilsky zmrvit to co funguje jinde.

J. Pokoutný 2.3.2024 8:28

No, tak třeba francouzskou technickou normu o aktivních hromosvodech nejprve bratia Slováci převzali, jenže pak si ji přepočítali, zjistili, že byla vytvořena na základě vadných předpokladů, a tak ji zase zrušili. Jenže mezitím se tahle riziková a (provozně) drahá technologie rozšířila i k nám.

F. Navrátil 2.3.2024 7:54

Znění zákonů neurčují zákonodárci a právní odborníci, ale lobisté. Praxe fialové vlády je taková, že vše, co funguje, se musí zrušit a nahradit tím, co přinese lobistům větší zisk. Nejlepším testem zákonů by bylo referendum. Pár poslanců a ministrů lze podplatit. Miliony občanů ne. Navíc průměrný občan je inteligentnější a morálnější než průměrný politik.

J. Roškota 2.3.2024 7:56

to že průměrný občan je inteligentní a morální je hodně odvážné tvrzení

F. Navrátil 2.3.2024 8:13

Je to pravdivé tvrzení a nemám z toho radost. Zatímco průměrný občan se musí prát se životem, aby se postaral o rodinu a zvládl práci, průměrný politik se dostal ke korytu tím, že byl připsán na volební kandidátní listinu, aby zvedal pracku podle pokynů svých lídrů.

P. Diviš 2.3.2024 23:12

Navrátil dokonalou ilustrací. :-P

J. Jurax 2.3.2024 10:40

Nejlepším testem zákonů by bylo referendum. Inu, možná, jenže to bychom se ureferendili. Nelze mít tři referenda týdně.

A ano, pár poslanců a ministrů lze podplatit. Milióny občanů lze zase zblbnout - je to jen otázka peněz vražených do oblbovací kampaně - viz jakékoliv volby. Takže ani to referendum není všelék - viz případ Zwentendorf.

A teze, že průměrný občan je inteligentnější a morálnější než průměrný politik je nejspíš pravdivá, ale je nám to kulové platné.