23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


NA OKRAJ: Závody ve skoku na špek

9.8.2023

Žádné nejsou. Skok na špek je sice disciplína oblíbená v širokých vrstvách obyvatelstva. Kdo z nás nikdy na špek neskočil? Je na čase založit Federaci skokanů na špek a disciplínu dostat na vyšší úroveň, stanovit pravidla, sestavit sbor bafuňářů, a poté by FSNŠ usilovala o metu nejvyšší, dostat skok na špek do seznamu olympijských sportů. U veřejnosti by to jistě byla disciplína oblíbená a došlo by zde k vzácnému jevu: podpora ze strany širokých vrstev a zároveň i aprobace z nejvyšších kruhů pachatelů dobra, protože skok na špek je disciplína vrcholně inkluzivní, překračující všechny stereotypy a bariéry genderové, sexuálně orientační, rasové, sociální a vzdělanostní. Na špek skočí jednonohý homosexuální analfabet z jihoafrického slumu stejně snadno jako holandský hetero s kolonizátorskými kořeny odpisového věku za volantem SUV. Nicméně toto vše je dosud v mlhách budoucnosti, zatím skáčeme na špek neorganizovaně, každý sám a o své vůli.

Příležitost k založení FSNŠ je možná teď. V kinech (na celém světě, sluší se podotknout) běží film na motivy panenky Barbie. To je ta hračka která už šedesát let vede holčičky k anorexii a v krajním případě sebevraždě tím, že nastoluje nedosažitelný ideál vzezření ženského těla. Proto je to jedna z nejoblíbenějších hraček dvacátého a teď už jednadvacátého století. Teď je podle ní film. Uklízecí čety nestačily v kinech ještě zamést rozsypaný popcorn a už je tu aplikace, která z vašeho obličeje vygeneruje Barbie, pokud jste inklinace femininní, anebo Kena, máte-li preferenci maskulinní. Pošlete na nabízenou adresu fotku, informace o vašich rysech a odkliknete souhlas se vším, s čím by rozumný člověk nikdy nesouhlasil, a obrazový generátor vytvoří Barbie respektive jejího partnera Kena s rysy, jaké byste si přála, respektive přál mít. Je to projekt komerční, za vaši projekci do Barbie nebo Kena zaplatíte sumu více méně v ceně půllitru piva, neber to.

Má to dvojí efekt.

Potěšíte se a zažijete legraci. Ale to patří k půvabům skoku na špek. Na rozdíl od jiných sportovních disciplín, které po výkonu vedou k zadýchání, zpocení, vyčerpání a často i k fyzické bolesti, skok na špek bezprostředně generuje radost. Pocity negativní se dostaví až později, nemusíte dokonce o nich ani vědět. Jako se například nedozvíte, co udělá vynálezce zmíněné aplikace s vašimi daty poté, co jste bez čtení odklepli souhlas se všemi kličkami z dílny mazaných právníků.

Nestalo se nic tragického. Na špek skáčeme denně. Éter je teď plný pokusu mobilního operátora přimět lidi k přechodu na jiný tarif (pro ně nevýhodný, proč jinak by to dělal) výměnou za zmrzlinu zadarmo. Skákejme, je to zábavné. Vždyť už staří říkali Hic lardum, hic salta. Lardum je špek, abyste mi neskočili na špek, že umím latinsky: vygooglil jsem si to.