29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


MÉDIA: Vánoční pobavení

21.12.2009

Hospodářské noviny jsou jistě seriozní tiskovina, mám dojem, že nedávno byly dokonce tak nějak podobně i vyhodnoceny. Jenže před trapasem není imunní ani zasloužilá instituce.

Ve čtvrtek 17. prosince otiskly článek s titulkem Chyba v zákoně: U soudu lze vyhrát miliardy od autorů Vašek, Kreč, Valášková. Druhý podtitulek zní: Nečas opravil chybu v zákoně pozdě. A ještě jednou ve zprávách z Česka titulek: Nečas opravil chybu v zákoně pozdě a tu je uveden navíc redaktor Záluský. (Uvádím znění z internetu.) V textu je tato záležitost dostatečně vysvětlena, ale víme, že titulky mají často větší vypovídací účinnost než samotná zpráva. Z té je jasné, že Zákoník práce, o který se jedná, protlačila ČSSD přes odpor ODS v zimě 2006, tedy ještě před letními volbami. Ta tedy nese hlavní vinu na chybě, která se stala, když z něj vypadla věta o vyměřovacím základu pro výpočet pojistného na sociální zabezpečení. Titulky však napovídají, že trdlo je Nečas, když na hrubku nepřišel dřív, ale její tvůrci na levici nic, to jsou muzikanti.

Nebudu dělat advokáta panu Nečasovi ani ODS, mají jistě dost odborníků, aby se obhájili sami. Ani nebudu rozebírat Zákoník práce, jen chci upozornit na to, že objektivita informace dostala na frak, za viníka nastrčila jiného, protože kdo je v nadpise uveden jménem, má to na triku. Rád bych věřil, že je to jen nepozornost či nedopatření. Také si netroufám posuzovat rozhodnutí soudu, který dal za pravdu firmě, která tak ušetří velké peníze na odvodech státu, pokud odvolací soud nerozhodne jinak. Jestli ne, pak potěš pánbůh ministra financí a nás všechny a hlavně naše děti, které budou mít ke splácení dluh o sto miliard větší. Také ovšem to můžeme brát s trochou humoru jako sice nechtěnou, ale přece jen státní dotaci na podporu podniků v době krize a jako náhradu za šrotovné a nejen pro automobilky.

Hospodářské noviny čtou většinou zasvěcení odborníci, kterým je tato záležitost jasná, ale dovedu si představit co se stane, když titulky převezme bulvár. To si od ODS nevezme kůrku ani pes a levice se smíchy popuká. A kdoví jestli to nebude dobře, když si po případném vítězství vychutná dluhy, které nadělala v době hojnosti. Ale opět politujme naše potomky!