26.2.2024 | Svátek má Dorota


MÉDIA: Šampionát médii prokletý

19.2.2009

Včera slavnostně zahájilo MS v klasickém lyžování Liberec 2009, nepochybně jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí, která se kdy konala (a dlouho nebude konat) na území Česka. Špičková událost, kde se předvedou největší borci z klasických lyžařů, skokanů a sdruženářů, kdy tu bude celá světová špička. Příležitost vidět nejlepší muže a ženy v těchto krásných sportech takzvaně v sousedství je jedinečná.

Média to ovšem už nejméně poslední 2-3 roky vidí jinak. Vzpomene si někdo vůbec, kdy nějaké noviny nebo televizni stanice referovaly o MS jinak, než že buď je poloha tratí nesmyslně nízko, že budou lidé v sousedství rušeni velkým množstvím diváků, omezováni zákazy vjezdu, hlukem sněžných děl, uzavírky některých ulic ochromí město Liberec, velkým tématem je financování šampionátu, výše výdajů, problematická výběrová řízení. Absolutním hitem posledních dvou dní je škodolibé psaní o tom, že organizátoři mají najednou sněhu více, než potřebují, a vrcholné číslo předvedl Deník Jablonecka tuším včera, když zásadní článek o šampionátu obsahoval popis, že dobrovolníci pracující pro MS dostali své zimní bundy se zpožděním. No to je skandál! A ráno primátor Kittner musí donekonečně odpovídat v televizi na dotazy o tom, jak bude využit areál ve Vesci po skončení MS, financování, výběrových řízeních a zprávě NKÚ. Neuvěřitelné v den zahájení.

Tak abych byl poněkud konkrétnější: zprávu NKÚ o výsledku kontroly podepisoval primátor Kittner koncem listopadu 2008, takže výsledky jsou známy již více než dva měsíce, média však se začínají tímto "trhákem" zabývat tři dny před šampionátem, protože negativní psaní, to je panečku nářez. Jako bychom neznali zprávy NKÚ a jejich validitu. Možná by bylo lepší, kdyby movináři, kteří jednotně ve všech médiích mají zadání psát o šampionátu jako o velkém problému a akci, která je odsouzena předem k nezdaru a která vytahala z kapes daňových poplatníků více než miliardu, počkali, až předvedou svoji erudici policisté a státní zástupci před soudem, a pak psali o těch, co byli před soud postaveni a případně odsouzení. A nebo aby mlčeli, což je někdy více než zlato.

Co kdyby se někdo namáhal a napsal, že nás čeká velká sportovní akce a na její vyhodnocení počkal až poté, co bude šampionát slavnostně ukončen, poslední závodník a žurnalista opustí Liberec a širé okolí, kde všude návštěvníci bydli v hotelích a penzionech, až odjedou tisíce návštěvníků domů s dojmy z Liberce, se kterými se podělí doma (čest a sláva za náznak Martinu Komárkovi z Dnes). Pak by měli provést objektivní vyhodnocení šampionátu a pochválit, pokud si to pořadatelé zaslouží, anebo naopak, ale věcně a pregnantně. Jestli má někdo dojem, že když je šampionát ve Val d´Isére, Val di Fiemme či Calgary, tak místní lidé nepoznají žádná omezení, neví, o čem je řeč. Každá taková velká akce si vybere svoji daň a naruší stereotypy života lidí v širém okolí. I my, co zde žijeme, je zažíváme, ale ať sním své boty, jestli to není jen obyčejná lapálie. Daleko větší problém je množství sypajícího se sněhu, který města Liberec a Jablonec n.N. zvládají jen s obtížemi.

Můj bavorský kamarád kvůli skokům jede na tři dny do Jablonce n.N., aby viděl na vlastní oči to nejlepší, a ve svých 64 letech se těší jako malý kluk. Hotely a penziony v saském pohraničí jsou beznadějně zarezervovány (noviny by se spíše měly ptát, proč Němci raději bydlí trochu dál v Sasku než v českých hotelích a penzionech, které v řadě případů jsou neobsazené, a měly by se zabývat kvalitou ubytování a služeb "made in Czech"). Máme tady mimořádnou a ve světě sledovanou špičkovou sportovní akci a novináři vyhledávají jen ty, kteří "šampionát nevzali za svůj", jak včera psaly LN, a když se u příležitosti příjezdu špičkových rakouských lyžařů, kteří se ubytovali v hotelu Břízky v Jablonci n.N., konala včera tisková konference, nenašel tam cestu nikdo z "velkých" novin, protože to je akce pozitivní, ačkoli se o to majitel velmi snažil.

Tento světový šampionát prokázal, že novináři typu p. Sůry z Liberce a podobní exoti, z jejichž PC nevyjde jediná pozitivní věta, jsou opakovanou masáží schopni významně negativně ovlivňovat veřejné mínění. Já věřím, že přátelé zimních sportů z toho úplně nezblbli, nepodlehnou pohodlí sledování závodů u bedny a zaplní oba liberecké areály a vytvoří kulisu, na kterou jsou lyžaři ze světa zvyklí. Věřím, že to nebudou jen Němci a Rakušané a vůbec zahraniční diváci, kteří přijdou. A když už novináři tak blbnou čtenářů hlavy vysokými cenami, tak připomínám, že běžný lístek ke stání ve Vesci podle tratí je Kč 200 (IV. kat) a Kč 500 (III. kat.). Jen tribuna k stání je za Kč 1000 a k sezení ještě za dvojnásobek. Každý si tedy může vybrat podle své kapsy.

Tak tedy proti mediálnímu proudu volám: Mistrovství světa v Liberci ZDAR! a novináři ať se jdou vycpat. V pátek jdu hned fandit Bauerovi ve 13.00 hod. do Vesce. A takhle my tady žijeme.