3.3.2024 | Svátek má Kamil


MÉDIA: Odvolání Kocumové - vítězství stupidity

28.2.2009

Kdyby mně někdo řekl, že může být pro přípustné nepřechylování příjmeních u zahraničních sportovkyň odvolán nějaký komentátor jakékoli televize z přenosů zásahem věrchušky, tak bych se smál a pomyslel bych si něco o návratu do 80. letech minulého století. Tam bylo možné takořka vše. Jenže právě to se stalo, když O. Černý rázně odvolal Z. Kocumovou, a to ještě jak okomentovala postižená, s kurtoasií mu vlastní - elektronickým pokynem zaslaným panu Čapkovi.

Důvod pro odvolání jinak velmi dobré, protože poučené spolukomentátorky je stupidní. M. Cipolla v době, kdy psal své pojednání o stupiditě (The Basic Laws of Stupidity) se jistě tehdy již potkal s mladým pro sport zapáleným učitelem O. Černým a nechal se jím zřetelně inspirovat; ta se u Černého musela již projevovat tehdy, to nechytíte jako virus chřipky anebo ke stáru. Černý toto pojednání jistě nečetl (i tak by se mezi stupisy nesystemizoval), ale o to víc se tak chová. Udělat z takového komára tak makabrózního velblouda, to už vyžaduje velké postižení. Já jen doufám, že nějaký dobrák dá do tisku onen Černého zásadní mail, který údajně obsahuje hrubky a dále - pokud je v psané podobě - že novináři uveřejní i vnitroredakční normu o výlučném přechylování; pokud se tak nestane, tak kde je nějaká investigativita.

Je třeba konstatovat, že stupidita kroku O. Černého spočívá v tom, že nejen poškodil úmyslně Z. Kocumovou, poškodil ty, kteří věrně sledují u televizorů závody MS v Liberci (byť K. Jeriová si vede rovněž dobře a navíc přechyluje jako divá), protože se mně jevila Kocumová lepší komentátorkou. Uškodil navíc i sobě a ČT, neboť veřejně stupiditu projevil a pro ten případ s důsledky tohoto "outcomingu" musel počítat. Koho to ta veřejnoprávní bedna vlastně zaměstnává? L. M. Cipolla se jistně radostně vrtí v hrobě.

Vyhodí snad někdo z ČT O. Černého za to, že neznaje řádné mluvy mektá, zasekává se při mluvě, drolí slova a drmolí, ať říká co říká, neklesá hlasem na konci věty a jeho projev i se zjevnými gramatickými chybami by vůbec mohl sloužit jako učebníce toho, jak nemá projev novináře vypadat, potažmo by jeho opakované hlasité přehrávání mohlo být zavedeno jako jeden z výchovných trestů? Těžko, protože tolik radosti nám soudruh Janeček neudělá. Tak snad kdyby alespoň Černého poslali (na jeho náklady ovšem!) na pár sezení k logopedovi a před každým jeho vystoupením (na náklady ČT klidně) mu podali jednu nebo dvě tabletky Hystepsu, aby se kluk alespoň zklidnil. Spící případně O. Černý by byl pro ČT požehnáním, protože tak by škody nenapáchal.

A takhle my tady žijeme.