21.2.2024 | Svátek má Lenka


MÉDIA: Naši mrchožrouti

9.2.2007

Deník Lidové noviny a jejich větší sestra MF Dnes se minulý pátek předvedli jako cosi příbuzné „mrchožroutům“.

Na první straně „lidovek“ vyšel „sice“ s titulkem vytištěným kurzívou, nicméně objevil se na „jedničce“ článek nadepsaný Smrt se dobře prodává, tvrdí lidé kolem bulváru. Text je o sebevraždě hudebního skladatele Karla Svobody a prodeji jeho fotografií, pořízených policií, deníku Blesk. Obsáhlý materiál o obchodování s obrázky zesnulých celebrit pokračuje na straně čtyři a šéfredaktoři bulvárních deníků AHA! i Blesk v něm líčí, kolik za takové fotky platí. Kromě toho se čtenáři mohou popást na popisu metody, jíž bude odhalen ziskuchtivý policista, který snad bulváru prodal to, co mělo zůstat v policejní dokumentaci. Seriózní tón má článku dodat názor předsedkyně Komise pro etiku při Syndikátu novinářů Barbory Osvaldové, že by se to dělat nemělo.

S podobným pokrytectvím a alibismem MF Dnes zveřejnila, také na titulní straně s titulkem v kurzívě, pojednání nazvané Svobodova sebevražda plní ordinace psychiatrů, který se v listu na straně tři rozlévá v celostránkové téma o sebevraždách a především o známých osobách, které si vzaly život vlastní rukou. Pláštík vážnosti, do kterého deník cudně halí smrt skladatele, zde poskytují lékaři, kteří vysvětlují, co je deprese.

Bulvár je bulvár a zprávy o tom, že někdo, koho většina zná, opovrhne tím, po čem skoro všichni touží a dokonce se vzdá toho, na čem ostatní tak lpí, totiž života, k pavlačovému vkusu patří. Proč, to ať vysvětlí psychologové. Snad to souvisí se zadostiučiněním z průměrnosti. Kdo po takové nebo jiné slasti nebaží, bulvár si nekupuje. Na Blesku nebo AHA! si může cenit toho, že nic nepředstírá.

Sotva si ale čtenář může vážit rádoby seriózních deníků Lidové noviny a MF Dnes, které se dělají lepší než jsou, a tím ho matou. Když totiž z textů těchto listů odstraníte výpovědi „odborníků“, zůstane v podstatě sdělení nijak zvlášť odlišné od těch, které najdete v bulvárních listech.

Redakci MF Dnes alespoň napadlo předložit svým čtenářů téma Svobodovy smrti na základě obecných otázek kolem příčin sebevražd. Zato Lidové noviny jednoduše jen parazitovaly na bulváru tím, že popsaly, co obsahuje.

Mohlo by nás těšit, že v Čechách nevychází ta nejšpinavější pavlač v tištěné podobě a máme tu „jen“ bulvár AHA!, měkký bulvár jako je Blesk a hebký bulvár, ke kterému patří Lidové noviny a MF Dnes. Kdyby se ovšem ta hebká prostota poťouchle neschovávala za zdání vážnosti a informovanosti.

(Psáno pro Česká média)