Sobota 1. 6. 2024Laura polojasno10 °C

Diskuse k článku

MÉDIA: Kdyby byly ryby…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 13
  • Poslední: 20.7. 2012 23:32
  • Řadit dle: času vložení
  • vláken
J. Pernica 20.7.2012 12:02

Trošku mimo

Nikdo samozřejmě nechce zakazovat dovoz belgického či dánského másla. Problém je v tom, že belgický či dánský farmář má 4násobně vyšší dotace než farmář český. Nemluvě o farmáři francouzském. A v tom je pudlo problému. Místní zemědělec nevydělá protože vydělá subvencovaný zemědělec belgický. Takže brzy zkrachuje a belgický může zvednou cenu. To je ostatně celý problém i potravinové pomoci Africe. Svět jim tam cpe levné potraviny, čím naprosto odrovná místní producenty, kteří se tak octnou mezi dalšími masami chudiny.

Z. Rychlý 20.7.2012 18:12

Re: Trošku mimo

Zdá se to být pravda, ale když tohle slyšíte 20 let, a stále se farmaří, tak to asi nebude tak horké s tím čekáním na krach a následné zvýšení cen. Vývoj cen potravin vám za pravdu nedává.

Ale aby polovina vybraných daní v EU šla do dotování EU zemědělství, tak to je opravdu zrůdnost první kategorie.

J. Jurax 20.7.2012 23:29

Re: Trošku mimo

Kdyby to byla pravda ... ono to pravda je, přestože se 20 let farmaří ... :-(

Z. Rychlý 20.7.2012 11:34

ZAKÁZAT převoz dánského másla

do Italie, či naopak samozřejmě NE, ale nezlobte se na mě převážet kamiony másla z jedné země do druhé, když si mohou sníst vlastní máslo, nebo vozit stovky tuny českého vepřového do Německa a naopak - je hloupost a nedává smysl. Nemám nic proti globalismu, rád si dám stejk z argentinského hovězího, ale ve velkém převážet sem tam potraviny, které jsem schopen vyrobit a konzumovat v místě, je hovězina globálních rozměrů. Regiony vpřed.

K. Loucký 20.7.2012 15:06

Re: ZAKÁZAT převoz dánského másla

V zásadě souhlas. Akorát že o tom, jestli je nebo není nesmysl vozit máslo z jedné země do druhé, musí rozhodnout soukromé subjekty, které to máslo buďto budou jiným soukromým subjektům vozit, nebo se rozhodnou to nedělat, protože jenom ONI usoudí, že to je nesmysl, a budou dobře vědět proč. Jakmile to začne vymýšlet nějaký regulátor, ať už z jakéhokoli důvodu a jakýmkoli způsobem (například dotacemi), na malér je zaděláno.

Z. Rychlý 20.7.2012 18:07

Re: ZAKÁZAT převoz dánského másla

Je mi to jasné, souhlasím, já nevím, čím je to způsobeno, a jsem vehementně proti dotační zemědělské politice obřích rozměrů (EU), ale přesto - i ekonomicky zůstává převoz velkého množství potravin docela hloupý. Proto bych nějaké řešení hledal. Něco mi říká, že to souvisí s regiony a daňovou politikou. Pokud by třeba DPH vzniklé (u potravin s velkou spotřebou !) zůstalo v regionu k dispozici regionu a neodcházelo do centra, možná by to pomohlo místním farmářům. Takhle daně mizí kdesi daleko v centru, nebo dokonce v Bruseli a vrací se jaksi anonymně a neadresně. V současnosti podporou místního zboží defacto podporujeme bůhvíco. Třeba i maskovaný import. Ale mluvím stále jen o potravinách, které můžeme sami spotřebovat. Jde o pár komodit. Samozřejmě by taková podpora nesměla být tak velká, aby zahubila konkurenci, to by bylo zase špatně na druhou stranu.

S. Ševeček 20.7.2012 9:49

Norská koruna je stejná jako ta česká

Aspoň v obchodech je v Norsku cena často stejná, jako na pultech našich hypersuper v korunách českých. Maj tam tedy třiapůlkrát dráž. 

Vně vládních paláců na Broneu norskou rybu tamní obyčan asi moc často nekonzumuje.

P. Schuster 20.7.2012 8:40

Taky řešení

Nerušený růst řas, plísní a mlžů v chladicích okruzích napomáhá tvorbě usazenin ve vnitřních částech chladicích věží. Protože mechanické čištění bylo ekonomicky náročné, tak byl u nás učiněn pokus s vysazením amura bílého v nádržích s chladící vodou, který tento problém částečně vyřešil.

S. Ševeček 20.7.2012 9:43

Re: Taky řešení

Snad tolstolobik, ne?

Amur je zaměřen spíše na rozměrnější potravu.

L. Písařík 20.7.2012 7:41

Jezte Pangasia

"Zdravá ryba" z jihoasijských řek, která se živí tím co najde na dně. V Thajsku se obvykle chová pod chatrčemi, které jsou umístěny nad vodou. Dobrou chuť a stálé zdraví.

S. Ševeček 20.7.2012 9:38

Re: Jezte Pangasia

Norští lososi jsou chováni v sádkách a krmeni granulemi.

S. Netzer 20.7.2012 6:59

Asi

mu ta norská ryba nebyla dost pravicová.

J. Jurax 20.7.2012 23:32

Re: Asi

A Vy konzumujete ryby výhradně levicové nebo je Vám jejich politická orientace lhostejná?

Více už toho není