16.4.2024 | Svátek má Irena


MÉDIA: Kdyby byly ryby…

20.7.2012

Kdyby nebylo Klause, tak by si ho museli naši novináři snad vymyslet. Sledují jeho slova a činy jak Sherlock Holmes. V článku "Kdyby nebyly na Borneu ryby" tvrdí Zbyněk Petráček, že "Prezident Václav Klaus jako by se občas myšlenkově blížil ke svému předchůdci" Což vypadá, jako by si autor myslel, že je to něco zakázaného. A cituje článek v Právu, kde Klaus píše: "Včera večer jsem (na Borneu) sarawackému guvernérovi pochválil místní rybu a on řekl, že je to dovoz z Norska. Byli jsme několik set metrů od Jihočínského moře. Už nerozumím ničemu."

Přiznám se, že já občas také něčemu nerozumím. Václav Klaus byl tou norskou rybou tak konsternován, že si možná nevšiml toho, co vím já. Zdvořilý a chytrý hostitel v přímořských a zvláště jižních krajích nenabízí váženému hostu příliš místních ryb a "darů moře". Ony totiž mívají na Středoevropany dosti drastické dopady. A vládní delegace po státní večeři, rozsazená po všech toaletách guvernérského paláce, to není dobrá vyhlídka.

Takže to může být také takhle. Státníci příliš dlouho uzavření v palácích a obskakovaní služebnictvem prostě někdy poněkud ztratí kontakt s realitou a nedomýšlí ty obyčejné praktické věci. Jako když se Václav Havel, zvyklý na mercedes, rozhodl jet z Prahy "terénním" autem na svoji chalupu do Portugalska. A nedojel ani do Paříže.

To však nemění nic na tom, že ekonomikou nedotknutý levicový intelektuál Havel nechápal, že aby nebyly v Praze fronty před obchody a nemusel být Tuzex, je potřeba, aby se vozilo máslo nebo sýry z Itálie do Dánska a z Belgie třeba do Prahy. Jakmile to zakážete, rychle vyrostou před krámy fronty. Tady se asi dle autora Klaus výrokem o norských rybách myšlenkově někde sblížil s Havlem, jeho výroku v Dillí o "evropských dálnicích plných kamionů, které převážejí dánské máslo do Itálie a italské máslo do Dánska". Což považoval za špatné. Na což jsem reagoval na Neviditelném psu slovy: "Jakmile zarazíme možnost, aby si výrobci másla konkurovali, dostaneme se rychle do stavu, jaký rychle vznikl po tom, co komunisté 'znárodnili a sjednotili' výrobu a obchod." Ostatně, na tom dodnes trvám. To, že státník občas projeví jiný postoj, než všichni očekávají, to se stávalo i Václavu Havlovi. Třeba při jeho "poválečných postojích", kterými tak překvapoval environmentalistický svět. Dovoz norských ryb na Borneo, to je stejná otázka jako v Petráčkově článku zmiňovaný Higgsův boson. Je to něco, o čem nevíme, co to je a na co to je, ale víme, že bez toho bychom tady nebyli. Jak to vypadá bez svobodné ekonomiky, to už taky víme. Z praxe. Pokud si nejsme jisti, proč je kvůli blahobytu nutno vozit norské ryby na Borneo, je na vině naše neznalost ekonomiky. Holt nám někdy tyhle věci, jak se říká, "hlava nebere". Ale to nic neznamená. Fyzikální i ekonomické zákony fungují bez ohledu na to, co si myslíme a co o nich víme my sami.

LN, 19.7.2012