25.4.2024 | Svátek má Marek


MÉDIA: Jazykový koutek laika

27.12.2011

Lingvista na rozdíl od své ženy nejsem, a proto se zdaleka tak často nad tištěnými médii nezlobím. Někdy ale přece, především nad špatnými překlady názvů a jmen. Naposledy nad Orientací Lidových novin (26. XI.). "... podle výzkumů sociologa Douga McAdama ze Stanfordské univerzity...", píše na s. 22 politolog a psycholog Nikola Hořejš.

Nevím, kde se tyto dvě frekventované chyby v češtině vzaly: Stanfordská univerzita a Harvardská univerzita, místo Stanfordova univerzita a Harvardova univerzita.

Také slavné české a slovenské univerzity se jmenují po slavných lidech: Karlova, Palackého, Masarykova, J. E. Purkyně, Komenského. V názvu je přídavné jméno přivlastňovací, takže opravdu není jasné, proč autoři českých článků tak často chybují. Podle vzoru "plzeňská práva"?

Harvardovu vysokou školu založili v britské kolonii v městě Cambridge (region Boston) za vlády později popraveného Karla I. v roce 1636 a pojmenovali ji po duchovním z města Charlestown v Massachusetts. Pouhých šest let po té bylo J. A. Komenskému nabídnuto, aby přijel a řídil Harvardovu kolej, bohužel tuto nabídku nepřijal. V 18. století, za vlády krále Jiřího III., vznikaly další a další fakulty. Roku 1776 přijal Kontinentální kongres, reprezentující třináct britských kolonií v Severní Americe, Prohlášení nezávislosti USA na Velké Británii. Čtyři roky poté byla ustavena Harvardova univerzita. Na celém světě je dnes jednou z nejslavnějších, má 14 fakult a je určitě nejbohatší - současný majetek se odhaduje na cca 27 miliard dolarů. Univerzita se chlubí padesátkou nobelistů; působili zde např. Walter Gropius, zakladatel Bauhausu, z Čechů kupř. exilová spisovatelka Milada Součková jako lektorka a knihovnice.

Leland Stanford Junior University založili o dost později, roku 1891 v kalifornském Stanfordu, tam, co je dnes "Silicon Valley". (Kvůli tomu se ovšem nejmenuje Stanfordská, zůstává Stanfordova.) Mezi absolventy najdeme například premiéry, Japonska (Taro Aso) a Izraele (Ehud Barak), izraelského ministra Avišaje Bavemana či Lou Hooverovou, manželku krizového prezidenta USA H. C. Hoovera (1929-33), bojovnici za práva žen a první Američanku, která získala doktorát z geologie.

Až i u nás budou mít politikové diplomy z těchto škol a ne ze Slovenska, Ukrajiny nebo z Plzně, nebude se už psát "Stanfordská univerzita" a bude líp.