14.4.2024 | Svátek má Vincenc


MÉDIA: Geniové, nebo hochštapleři...?

20.5.2008

Když se řekne konferenciér či moderátor, provázející zábavné pořady, první mě napadne Marek Eben, hned po něm Jan Rosák. Nevím, asi bych si nevzpomněl na jiné, stejně dokonalé profesionály, kteří své průvodcování nejrůznějšími televizními či rozhlasovými talk show zvládají s bravurou jim vlastní.

Mají nejen skvělou slovní zásobu, ale i dokonalou mluvenou češtinu, jsou elegantní také v pohybu, zvládnou bez intonačních výkyvů i zazpívat. Navíc vypadají k světu; vždy vkusně oblečení a gentlemantsky se chovající. Nevím, jaký honorář za svá vystoupení dostávají, alespoň o tom halasně nemluví.

Nesmím zapomenout ani na Jana Krause a jeho Uvolněte se, prosím. Co nezvládá v oboru elegance výše popsaných moderátorů, to nahrazuje svým neotřelým humorem, duchapřítomností a nesporným intelektem.

Proto je pro mě šokem, když vidím podivně se šklebícího mentálního anorekta L. M., který nemá ani jednu z výše jmenovaných ctností, přitom je ho plná komerční televizní obrazovka. Hrne se do zpívání, tanečních kreací a hlavně do rozverného komentování, a to i věcí, o nichž nemá ani páru. Ztrapňuje se svými aférami, nevkusnými replikami i legračně pohybovou křečí.

Ale jsou věci mezi nebem a zemí; asi je to to pravé ořechové, komerční televize a bulvár se po něm mohou utlouct...

Je to genius, nebo hochštapler? Spíš jde o výtvor úrovně vkusu generace odkojené bary Stodolní ulice a čtenáři bulváru. Čím žoviálnější, tím lepší, čím víc skutečných nebo jen zinscenovaných afér a sexuální skandálů, tím větší ohlas. Negativní reklama, nejlepší reklama. Jako u všech celebrit na jedno použití, co obden telefonují do bulváru, aby na sebe vyzvonily kdejakou nepřístojnost...

Aféry jsou jasné number one. Jako třeba ta zatím poslední. Noc plná sexu s prostitutkou, která ho údajně uspala, aby mohla spícího playboye nafotit v choulostivých situacích orálního sexu a následně ho prý vydírat. A vše před měsíce obemílanou svatbou.

"Zneužili mě a vydírali!" čílí se moderátor. "Miluji ho a věřím mu!" tvrdí jeho snoubenka, s níž má dvouletého syna. "Víc jsem pro sledovanost X faktoru nemohl udělat!" řekl opět pro bulvár, aby vypadal, že se ho aféra netýká a vyslovil jako první to, o čem si všichni zatím jen šeptají, aby nebyli za spekulanty.

Je to všechno pravda, nebo jen skvělý marketingový trik...? Proč by ne? Sám L. M. přece přiznal, že po jeho erotické aféře se mu náramně zvedly honoráře a nové nabídky na moderování se mu jen hrnou... Takže v čem je problém? K čemu je slušné chování, když zkaženou pověst přetrumfne super honorář...?

Kdo by odmítl vzít si za muže genia s tak vysokými příjmy? Máme přece spoustu vyhlášených českých krasavic, které putují z jedné náruče nejbohatších sportovců do jiného objetí, tentokrát milionářských podnikatelů. Sňatek a intimní vztah střídá sňatek a další erotomanie, na vzrůstu nezáleží, hlavně že to sype...

Náš zneužívaný genius se přesto dál chlubí svými honoráři na hranici sta tisíc za hodinové výstupy. A také svými super automobilovými bouráky a horentními sumami, jež vydává za oslavu svých narozenin či svatebních bakchanálií. Milion sem, milion tam...

Kdepak závist, po autě jsem nikdy netoužil, proto jsem si pro jistotu nikdy nepořídil ani řidičské oprávnění. A peníze, ty jsou pro mě jako ponožky. Stejně rychle se zašpiní i stejně tak smrdí, i když se také dají bleskově vyprát...

Kdos bez chyby, hoď kamenem. Kdo z nás nemá své slabůstky. Většina si je však nechává pro sebe, rozlišuje soukromé intimni chvíle od veřejného cirkusu; nedělá z nich zkrátka okázale trapný byznys.

Skláním se před chirurgy, kteří za roční plat, jenž se rovná měsíčnímu příjmu oštulpnovaného negramoty v kopačkách, dělají úžasné transplantace, aby zachránili životy, třeba i virtuálních umělců...

Prostě, beze mě, vážení pseudoumělci a celebriky rychlokvašky, Anifé, Agáty a Leošové, muži roku...

PS: Milý L. M., číslo svého účtu nechám v administraci. Reklama je reklama...

Bretislav-Olser.enface.cz