Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

diskuse (32)
Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médich?

Zpráva, že sociální demokraté v čele s Jiřím Paroubkem zabránili ve středu 2. prosince 2009 v Poslanecké sněmovně přijmout zmírnění tzv. náhubkového zákona, které mělo být schváleno v tzv. urychleném řízení do konce roku a platit mělo od 1. ledna 2010. Náhubkový zákon od dubna zakazuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení a také zveřejňování informací z policejních odposlechů bez souhlasu dotčeného. Proti takovému zákonu, který nás vrací zpět do temné minulosti, protestovali šéfredaktoři prakticky všech relevantních médií, poslanci Evropského parlamentu Alexander Alvaro a Jean-Maria Cavada i mezinárodní novinářské organizace.

Můžete posluchačům přiblížit, o co jde a jaké postihy novináři mohou očekávat?

Připomeňme nejprve, jak nestandardně tento zákon vznikl: Po tzv. Kuřimské kauze, v níž se jednalo o týrání dětí, se rozproudila debata o tom, že by totožnost takových dětí měla být chráněna před veřejností. S tím všichni souhlasili, jenže Marek Benda jako šéf ústavně-právního výboru tento moment zneužil k tomu, že k ochraně jmen obětí trestních činů přilepil, jak se říká, zákaz zveřejňování odposlechů a to se po různých aférách - jako například pánů Mrázka a Tlustého či kauze exposlance Doležala nebo po zveřejnění odposlechů pana Dalíka, který se domlouval s jinými lobbisty jak odpovídat před policií – všem politikům zalíbilo, takže přílepek prošel a hlasovali pro něj poslanci ze všech poslaneckých klubů kromě komunistů, dvou zelených a několika sociálních demokratů.

A jaké jsou postihy?

Za zveřejnění (podle novely § 178 trestního zákona – tisk 443/0), hrozí médiím a novinářům podle přílepku, o kterém neproběhla veřejná diskuse ani debata v parlamentu, pokuta až do pěti milionů korun a trest až do pěti let nebo – jak mě upozornili soudci - zákaz činnosti od jednoho do deseti let, jak upřesňuje § 49 tr. zák. v obecných ustanoveních. Této poslední sankce si nikdo nevšiml, i když je snad dokonce nejtvrdší a připomíná komunistické zákazy s tím rozdílem, že komunisté to dělali nelegálně a naši poslanci si na to schválili zákon.

Protože nejsem právník, budu citovat profesora Vojtěcha Cepla, spoluautora ústavy a bývalého ústavní soudce, který říkal: „Z hlediska základní teorie naší ústavy, která je postavena na principu dělby moci, toto rozhodnutí vede k dalšímu posílení exekutivní moci, zejména policie. Tím se mění určitá rovnováha, která je v Česku beztak narušena. Problém s odposlechy souvisí s tím, že proti sobě stojí dva rozdílné principy: ochrana soukromí a ochrana před trestnou činností. Každý případ zveřejnění odposlechů se liší a měl by tak být posuzován. Pokud se někdo cítí zveřejněním poškozen, má se obrátit na soud, kde se má v občanskoprávním sporu rozhodnout, zda se tak stalo.“ Jinými slovy zákon, který u nás platí, novinařinu kriminalizuje, což je v Evropě nepřijatelné.

A jak je tomu jinde?

Takové pokusy se občas objevují všude, i v rigorózním Německu, ale tam tomu udělal přítrž rozsudek Ústavního soudu, 3. trestního senátu, ze dne 13. května 1965, v němž stojí, že podaná žaloba na vydavatele Augsteina a redaktora Ahlera z redakce časopisu Der Spiegel se zamítá a náklady na soud musely být zaplaceny ze státní kasy. Ústavní soud zabránil kriminalizaci novinářství v trestním procesu. Ve zdůvodnění stálo, že žurnalista nepředstavuje typ zrádce vlasti a málo mu záleží na tom, jestli prozradil nějaké tajemství. Při posuzování jde hlavně o to, s jakým úmyslem si dotyčný takovýto materiál obstaral. Novinářům jde dle zdůvodnění o kritické posouzení politiky a své názory potřebují podložit fakty, a to je ve svobodné, demokratické zemi vážný úkol. U nás leží podání senátorů proti tomuto zákonu od května rovněž u Ústavního soudu, který je však v současnosti zablokován množstvím podání a nikdo nedokáže odhadnout, kdy vydá k tomuto podání nález. Zákon by měl ale zrušit už i proto, že se nedodržuje, jak víme z případu popálené Natálky, jména neonacistů byla zveřejněna a nikdo za to nebyl stíhán. Tím se porušuje zásada legality, což je vždy pro každý stát velmi nebzpečné.

Navíc v trestním zákoníku, jak na to upozornil Petr Uhl v Právu, by měl po úpravě platit zákaz předávat informace nejen pro veřejnou správu, ale pro celou veřejnou moc, což by se vztahovalo i na tajné lužby, diplomacii a třeba kancelář prezidenta. I to je vážný důvod pro úplné zrušení takového zákona.

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz