Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996KNIHA: Polopuč, únor 1948
Označení převzetí moci komunisty po únoru 1948 má různé názvy, ale asi nejpřesnější označení použil v exilu žijící novinář Pavel Tigrit, který hovořil o polopuči či poloříjnu, protože nebyla při této změně použita armáda a prezident nebyl svržen násilím.
Dodnes se podařilo jednoznačně prokázat, že jednotlivé složky Ministerstva vnitra a tzv. obranné zpravodajství, OBZ, používaly metody a prostředky, které byly v rozporu s platným právním řádem. Jediné, co se komunistům nepodařilo zcela ovládnout, byla armáda, a to přesto, že generál Ludvík Svoboda již v roce 1944 jmenoval bez schválení londýnského ministerstva obrany a prezidenta republiky 625 nových důstojníků. První zřejmě nejucelenější historická práce se objevila na našem trhu teprve před pár dny. Napsal ji František Hanzlík a nese název: Tajné služby na cestě KSČ k moci 1945 až 1948.
Z knihy jednoznačně vyplývá, že komunisté plánovali již v době druhé světové války převzetí moci na osvobozeném území Československa, a proto trvali velice sveřepě na obsazení ministerstva vnitra a OBZ svými lidmi. Autor prokázal, že třeba schvalování jmenování Bedřich Reicina za šéfa OBZ probíhalo na nejvyšších místech v Sovětském svazu a po konzultaci s Klementem Gottwaldem. Jeho zástupcem byl později nechvalně známý prokurátor a špičkový spolupracovník NKVD Dr. Karel Vaš. A protože to byli nejen fanatici, ale i chorobně ctižádostiví, arogantní kariéristé, je s podivem, že demokratická opozice jejich jednání přehlížela nejen koncem války, ale hlavně v letech 1945 až do květnových voleb v roce 1946, kdy vyhráli komunisté, ale i potom, kdy v čele ministerstva spravedlnosti stál Prokop Drtina, který vystřídal Jaroslava Stránského: ten přešel na ministerstvo školství a osvěty a v čele ministerstva zahraničí byl Jan Masaryk atd., nehledě na prezidenta Edvarda Beneše.
Nečinnost a neschopnost razantnějšího odporu je zarážející. Chovali se jako že o tom, co se děje, nevědí jak lidovci, sociální demokraté tak národní socialisté, a to přesto, že byli ve vládě a měli své členy na ministerstvech. Z knihy pana Hanzlíka jednoznačně vyplývá, že praktické působení OBZ zcela evidentně již od května 1945 směřovalo mimo armádu. Například mělo za úkol sledování sdružení, spolků, skupin a tisku i osob, které nesouhlasily s politikou KSČ, čemuž se v jejich hantýrce říkalo šíření protidemokratických ideologií. A od června 1945 se touto činností ještě zabývala založená Státní tajná bezpečnost, která spadala pod komunistického ministra vnitra Václava Noska. Ta se pak zabývala nejen sledováním důstojníků ve služně, ale i těch, kteří byli propuštěni, a zároveň zakládala agenturní sítě v celé společnosti včetně armády. Protože ale věděla, že porušuje zákony, vše řídila jen ústními příkazy.
Doufejme, že nezažijeme zase deja vu i v dnešní době, kdy vláda rovněž totálně selhala a opozice, která se na poslední chvíli zformovala do koalic, tentokrát vydrží. Že nepůjde o poloopozici, která se po volbách bude chovat jinak.
Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)
Autor je novinář a spisovatel

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Další nahrávka pro kritiky politické korektnosti? Bundesligový trenér dostal vyhazov za projevení názoru

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
