25.4.2024 | Svátek má Marek


KNIHA: Mašín, Balabán, Morávek

2.2.2021

Odbojáře Mašína, Balabána a Morávka alias Tři krále (skoro) všichni znají. Dalibor Vácha je ve svém novém románu M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek představil nejenom jako neohrožené hrdiny, kteří pro republiku neváhali položit život, protože se nesmířili s tím, že na našem území vzniklo něco, čemu se říkalo protektorát.

Mašín, Balabán, Morávek

Dalibor Vácha zpracoval příběh Tří králů velmi poutavě. Nemusel si toho ani tolik vymýšlet, protože skutečné osudy slavné trojky jsou natolik dramatické a úžasné, že by je lépe ani ten nejlepší spisovatel nevymyslel. Autor knihy M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek psal o skutečných událostech a osobách, domyslel si jen několik postav.

Děj románu byl tedy jaksi předem daný, i jeho konec. Nesluší se ho prozrazovat, i když každý fanda historie ho asi dokáže odhadnout. Každopádně to, co mě na knize nejvíc zaujalo, bylo vykreslení jednotlivých postav, hlavně ústřední trojice. O Třech králích (kteří si podle Dalibora Váchy říkali Tři mušketýři a na “krále” je překřtili gestapáci) se čtenář dozví opravdu dost. Nejen o tom, co všechno dokázali provést, koneckonců o jejich akcích je napsáno dost literatury faktu. Dalibor Vácha udělal ve své knize z Mašína, Balabána a Morávka normální chlapy, co se koukají po ženských, mluví, jak jim zobák narost, a přemýšlejí o tom, jak se jim podaří vydržet mučení Gestapa, až je jednou dostanou.

Autor románu nemusel tedy vymýšlet zápletku, tu napsala historie. O to víc práce si dal s postavami, které charakterizoval velmi detailně a čtenáře nechal nahlédnout do jejich myšlenek. To je nejzajímavější z celého románu – jaké byly pohnutky Tří králů, čeho se báli a čeho naopak ne.

Knihu samozřejmě ocení i ti, kteří o legendární odbojové skupině nikdy neslyšeli. Ti budou mít výhodu, že nebudou mít tušení o tom, jak to celé skončí. My ostatní, kteří jsme si knihu přečetli proto, abychom Tři krále poznali jinak než z článků či literatury faktu, jsme sice byli ochuzeni o napětí z toho, jak tři frajeři prokličkují obdobím protektorátu, ale stejně si to užijeme. Musím říct, že já osobně mám i po přečtení románu Dalibora Váchy pořád nejradši Václava Morávka. Hrdinu, který se dokázal mnohokrát dostat z bezvýchodných situací díky přesné střelbě a neuvěřitelné odvaze pustit se do souboje s přesilou nepříteli čelem.

Díky za poskytnutí knihy k recenzi patří Nakladatelství Argo.

Převzato z Historieblog.cz se souhlasem autora.