27.2.2024 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

KNIHA: Jitka Vodňanská a Karl Ove Knausgard

Když jsem dočetl „vzpomínky mé paměti,“ jak píše v úvodu knihy Voda, která hoří Jitka Vodňanská, vzpomněl jsem si na Karl Ove Knausgarda, norského spisovatele a autora trilogie Můj boj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Žůrek 20.8.2018 19:41

V. Havel byl kuřák, alkoholik, děvkař. Žena Olga byla služka

Nějaký norský spisovatel nemá s Václavem Havlem nic společného, ať si píše co chce. Vodňanská pouze mluví o skutečnosti, což Karel Hvížďala nějak nechápe.

M. Pivoda 20.8.2018 15:26

Nadsázka

Jako nadsázku lze chápat i výrok, že "Charta 77 byla morální oporou národa?"

Jeden jediný člen Charty 77, se kterým jsem se setkal, marxista Karel Kříž, se po listopadu 1989 vrátil na VUT Brno a byl zdrojem mnohého svinstva tam konaného.

M. Mikulec 20.8.2018 14:58

Disidenti

Si nadelali mezi sebou děti, ale málokteré nebyly mentálně postiženy. Inu tak je odložili naši oslavování disidenti co nejdál od Prahy: Dolní Poustevna byla dost bezpečně zastrcene místo v severních Čechách. Výjimkou je Táňa Fischerová, která se o svého postiženého syna stará.

P. Kubáč 20.8.2018 13:53

Víno ženy zpěv

Jak se zdá, byl Václav Havel v oblasti žen pěkně aktivní, pokud se nepletu toto jsou memoáry druhé, nebo dokonce třetí jeho "osudové milenky". Zajímalo by mě do jaké míry to je realita a taky jaký byl vztah Olgy Havlové ke všem těmto ženám.

J. Slavíček 20.8.2018 13:36

Re: Re:

Paní Olga byla dáma. Asi jediná v životě Havla.

J. Kanioková 20.8.2018 13:26

Re:

"volil PO ovdovění manželský svazek s atraktivní herečkou"

Nečetla jsem, číst to nehodlám, ale O TO VÍC si vážím Olgy. Pro mě má tato žena téměř "svatozář". Co na srdci, to na jazyku, uměla srovnat lidi kolem sebe. Naprosto skvělá. Bez ní by Havel, myslím, nebyl až tak uznávaný.

J. Hanzlík 20.8.2018 11:59

Re: Cílený intelektuál

Došlo k politováníhodnému nedorozumění. Intelektuál Havel byl pochopitelné ve své tvorbě plodný. Myslím tím především jeho humanitní část. Uvedl jsem to v úplně jiné souvislosti. Stačí k tomu trochu pozornosti a smyslu pro nadsázku.

M. Pivoda 20.8.2018 9:49

Co by, kdyby.

Kdyby mužové vesměs nedávali přednost atraktivnějšímu masu před city a intelektem ženy, ženy by se pak usilovně nezkrášlovali - a v důsledku toho by pak určitě poklesl ekonomický ukazatel HDP. No a to by byla katastrofa.

M. Pivoda 20.8.2018 9:30

Cílený intelektuál

Hanzlík: "Pokud vím, cílený intelektuál byl neplodný."

Ne tak docela. Cílený intelektuál byl prokazatelně docela plodný literárně. Nikoliv ale v české transformující se ekonomice. Tam sehrál jen roli užitečného idiota - při překábáťování českých komunistů na české kapitalisty.

A pokud snad jde o intelektuálovy city k lidem opačného pohlaví? Intelekt v tomto případě ustoupil, city uvadly. Cílený intelektuál dal prostě přednost mladšímu a atraktivnějšímu masu.

J. Hanzlík 20.8.2018 7:01

Lukrativní vzpomínky

Intelektuálovy milostné příběhy, nebo spíše úlety, mě srdečně nezajímají. Pokud vím, cílený intelektuál byl neplodný. Tak nevím, čí plod autorka nosila. Pan Václav Havel sehrál velkou roli, kterou mu prozřetelnost přidělila. Mnohdy scéna budila dojem jarmarku, přesto však se jí zhostil odvážně. Tuto odvahu neměl nikdo z těch, kteří ho se svými pozdějšími ambicemi obklopovali. Že volil po ovdovění manželský svazek s atraktivní herečkou, se mi zdálo na povrch sice trochu „kýčovité“, ale co vytýkat muži, jehož prchavý cit by vždy převálcován intelektem.

J. Novak 20.8.2018 1:49

Nevím ,

možná bych šel vykopávat hroby či latríny, kdybych se ocitl úplně na dně. Zatím se mi to nestalo, tedy nebudu soudit. Tímto se nezastávám Havla, právě naopak.