3.3.2024 | Svátek má Kamil


JUSTICE: No, neberte to

18.12.2008

Zpráva NKÚ mimo jiné hovoří o neuvěřitelném, téměř trojnásobném navýšení ceny justičního areálu v Brně, kde se z původních 805 milonů Kč vyšplhaly náklady na areál budov Městského soudu a Městského státního zastupitelství Brno a okresního soudu Brno - venkov na neuvěřitelných 2,1 miliard - tedy "naštěstí" jen korun českých. MS ČR svěřilo roli investora, tedy té osoby, která je tzv. pánem stavby (německy roztomile der Bauherr), Krajskému soudu v Brně.

Investorem se tedy stal barák plný juristů - soudců včetně jeho vedení, což by měli být zkušení borci a borkyně. A co se nestalo? Šlendrián, nekompetentnost a neschopnost takového rozsahu, že se až nechce věřit, že to není komplot na státní peníze - dovede si někdo představit investora, který se nechá takto podojit? Umí někdo vůbec pojmenovat takovou neznalost problematiky stavebního práva, obchodních smluv v investiční výstavbě, obchodního práva a všech souvisejících předpisů? Soud, který je investorem, bezostyšně poruší zákon o veřejných zakázkách a stejní lidé, co způsobili tento finanční masakr, mají být soudci, kteří rozhodují o osudu často velmi komplikovaných žalob založených právě na složitých smlouvách v oboru investiční výstavby.

Z toho lze dovodit jen jediné: každý, kdo by se dostal před tento soud se svojí smlouvou o dílo na výstavbu byť prostého rodinného domu, by měl se měl bát již předem a měl by raději namítat podjatost s odkazem na nekompetentnost. V tomto světě se jeví stále hlasitě proklamovaný boj a křik soudců za absolutní nezávislost v jiném světle - ta nezávislost je skutečně absolutní - dokonce i na zákonech, na právu jako takovém. Je to ostuda, která by neměla zůstat bez důsledků. Však uvidíme, jak dopadnou kárné žaloby, trestní oznámení - lze se důvodně obávat že jako obvykle nijak. Ministra spravedlnosti, jediného, který po převratu za něco opravdu stál, je mně již předem líto.

Anebo je to jinak: možná pár lidí na tom světě zbohatne - tak hrozně špatní právnici to oni jistě nebudou.

Ať tak či onak: napadnout vás musí obě varianty. Ať tak či onak platí jen jedno: je zle v tomto státě, když máme takovou justici s takovými exoty.