Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAK JE: Svět G+M a dnešek

diskuse (8)

Nedávno skončily prázdniny. Pro mě to bývala doba, kdy jsme sušili seno, mlátili, sklízeli ovoce, brambory, přesto jsme ale stihli všechno možné a mj. jsme i četli knížky: verneovky, májovky, edici Karavana apod. Byla ale jedna knížka, která obsahem vybočovala, ale přesto byla čtená s chutí. Během letošních prázdnin jsem na ni při stěhování knihovny narazil, otevřel a začetl se. Přenesla mě do doby před více jak sto léty – to byla doba, kdy ještě věci byly tak jak mají být, ale kupodivu řešily se i problémy, které jako by z oka vypadly těm dnešním.

Kniha Gabra a Málinka má šest dílů a vede nás životem dvou cérek z Valašska od jejich dětství až k dospělosti. Je určena dětem a mládeži, ale dospělým se čte také hezky. Dětství, školní a gymnazijní léta se odehrávají ještě za Rakouska-Uherska.

A právě v pátém dílu, kdy už cérky chodí na dívčí gymnázium ve Valašském Meziříčí, jsem narazil na pěkné a neuvěřitelně aktuální poučení a možná i odpověď, proč se dneska daří divným a nerozumným nápadům víc než v jiných dobách a našel tam i nástin možného řešení.

V několika kapitolách se tu píše o synkovi statkáře – studentu Cvekovi, který studoval na chlapeckém gymnáziu, kamarádil s Málinkou a studoval také okultní a filosofické knihy. A z toho došel například k závěru, že pojmy: babička, maminka, tatínek apod. nejsou správné, jsou to přece jen buňky, jedny buňky, druhé buňky, rodné a prabuňky, nic víc a život je chvění buněk a radost a krása jsou jen klam. A ač syn statkáře, maso do huby nevzal a pobláznil tím vším Málinku, že z toho byla tumpachová a dodržovala to, a dokonce se modlila i korektní Otčenáš. A společně viděli okolo sebe čím dál víc nesprávných a nesprávně chápaných a nesprávně pojmenovávaných věcí, že i zvažovali, že v takovém světě nemá cenu žít!

(Nepřipomíná vám to něco? Určitě ano, jenže je tu rozdíl: jak tenkrát smrtelně vážně uvažovali náctiletí a potáceli se dospíváním, tak dneska smrtelně vážně uvažují a konají dospělí, kteří ovlivňují náš svět, a my se potácíme s nimi.)

No a pak se stalo, že student Cvek zmizel a byl z toho poprask a dokonce vzniklo podezření, že ten člověk, jehož mrtvola byla nalezena v lese, je zrovna on, a byl i takto pochován a Málinka mu nosila na hrob kytičky. Jenže po pár měsících se Cvek objevil veselý, růžolící, maso jící a s bohatou nevěstou z Jižní Moravy na obzoru. Jeho příběh je poučný a měli by ho číst v Bruselu, v parlamentu, senátu, v neziskovkách i v každé rodině. Synek, kterému nic nechybělo, odešel z domova plný smutku a starostí a pohrdání nad nesprávným světem a jak tak šel, tak mu vyhládlo, zima mu bylo, starosti o nesprávný svět pominuly, dal se do služby, vydělal si na krajíc chleba a při práci a s ní související únavě, zdravém spánku a chuti do jídla (už to nebylo jenom mléko s medem) našel rozum, našel život, vrátil se tam, kam mladý člověk patří. „Vyhládnutí mi bylo třeba!“ … „Tělesná práce to je to pravé, cep do ruky, kosu, opratě, pluh, to je na mladého člověka, a ne lůskat okultní vědy!“ (“žrát“ projevy Gréty, Marxův Kapitál, Green deal, kampaně na sítích…)

A mně se v té souvislosti vybavil pojem „puberta“. Puberta (pomineme-li medicínský pohled) je období, kdy člověk už je téměř hotový – má všechno co je potřebné, a mohl by už být svým pánem a starat se o sebe, ale chybí mu zkušenosti, zážitky a nadhled a ještě mu vládne nerozum. V naších podmínkách se takový člověk ani starat o sebe nemusí a většinou ani nesmí, protože mu pečené holuby ve formě stravy, bytu a kapesného podstrkují rodiče a on se stará pouze o studium, záliby a o své myšlenky a nápady a někdy je dává rodičům náležitě najevo mudrováním, kritikou a pohrdáním světem, který je, a který mu ty pečené holuby podstrkuje, protože to nepovažuje za své, třebaže z toho vzešel a každý rohlík, který jí a každý MB dat, co zužitkovává, by bez toho (pohrdaného) nebyl! Má své představy a v nich jsou rohlíky mnohem křupavější a pečení holubi létají vyšší rychlostí a internet, elektřina a další služby jsou samozřejmosti jako voda, vzduch, slunce.

To vše patří k životu, k věku a je dobré si to prožít. Co ale není užitečné, je to, aby tento pohled na svět setrval i u lidí věkem dospělých, kteří navíc zastávají úřady a významné funkce. Tento stav je u nich způsoben právě tím, že to jsou „Cvekové před prozřením“ –

nikdy se nemuseli nějak vážně starat a sebe, o přežití a mají stále dost pohodlí a vlastně jsou stále dětmi, zkoušku dospělosti a samostatnosti neabsolvovali, třebaže udělali maturitu i školu vysokou.

Mohou tak prožít celý život obrazně s tím, že chleba vzniká v regálu, elektřina v zásuvce, teplo v radiátoru, moudrost na internetu a hodnoty že vznikají čerpáním dotací… A stále mít dost drzosti rýpat do všeho, co jim to snadné živobytí umožňuje, a nevážit si toho. Takovým by občasné vyhládnutí a dotyk s reálným životem prospěl stejně jako studentu Cvekovi.

A další pěkné poučení, které z příběhů Gabry a Málinky plyne, je to, že člověk sám, ať si myslí, že je „můdrý“, stejně je „hlůpý“ a jednou nohou v průšvihu, že je dobré vyrůstat v rodině, mít sourozence, ten je minimálně o rok starší a umí se vcítit a průšvihu zabránit. Kamarádi a kumpáni (spolustraníci) jsou většinou stejně staří a stejně „zblblí“ a mnohdy vykonají medvědí službu.

V knížce jsou Gabra a Málinka z pěti dětí, v reálu jich bylo třináct – tolik dětí měla rodina pana řídicího Taubera, váženého občana obce Štítná nad Vlárou! Málinka byla idealistka – v dnešní době by určitě byla tzv. pachatel dobra – a Gabra byla praktik a dokázala Málinku vrátit zpět na zem. Někdy jí nabančila, dort jí snědla, ale když šlo do tuhého a Málinka stonala nebo se topila, tak jí i život zachránila, usměrnila ji, když o prázdninách místo hraní chodila za stařenkami a bylo z toho peklo. Anebo když brala smrtelně vážně filosofické nauky, tak jí vymyslela podobenství „O slepici a povidlech“ a odvrátila ji od myšlenek na zmar: „Slepice nikdy zcela nepochopí přípravu a význam povidel, třebaže se na to dívá a pokvokává, ale to neznamená, že povidla neexistují a neznamená to, že ona se kvůli tomu musí trápit a zmařit svůj život – může prožít život spokojený a šťastný!“ A Málinka zase byla – ve své dobrotě – mnohdy užitečná Gabře při žehlení jejích lumpačin.

A tak mě napadá, že svět bývá někdy takový „divný“ i proto, že lidé mající možnost měnit naše životy kromě své nezralosti asi navíc nemají sourozence, který by je vracel na zem a vymyslel jim podobenství s optimistickým závěrem, že není nutné páchat „harakykyrý“.

(A tak ho nakonec spáchají a nás do toho zatáhnou také. … Opravdu bylo nutné vystřílet diskotéku poblíž Gazy? Opravdu bylo nutné posílat ruské tanky na Ukrajinu? … střílet v Sarajevu, z Aurory…?)

Josife, Vladimíre, Dolfi, Mao, Pole… Klemo, Gusto… Angelo, Gréto, Vláďo…, kde byli vaši bráškové a sestřičky, když jste potřebovali vrátit na zem a zahnat myšlenky, které pak vedly k velkému maření hodnot, životů a lidskosti?

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz