20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

HODNOTY: Slabost a síla

Měli bychom šetřit nálepkou „proruský“. Přijde mi, že je jí najednou všude moc. Zejména politici by s ní měli šetřit. Neschopnost prosadit svou politiku nemusí znamenat, že se oponenti či kritici dívají zamilovaně směrem k Moskvě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 23.2.2024 13:37

Hodně politiků i běžných lidí (včetně autora článku) má obraz o současné světě vytvořen na lžích, kterými Západ nejméně 25 let oblbuje svět, pravíte.

Vy, jak patrno, určitě nemáte názor na současný svět takto utvořený. Západem se jistě již nejméně 25 let nedáte oblbit.

Tak mne jenom napadá, na jakých/čích lžích, jež oblbují svět, je vytvořen zase Váš obraz o současném světě?

P. Hák 23.2.2024 14:31

Já myslím, že člověk se nemá stydět říct "nevím".

Standardní postup je 1) shromáždí se informace 2) posoudí se jejich věrohodnost 3) vytvoří se hypotéza 4) učiní se predikce dalšího vývoj 4) predikce se porovná s pozorováním 5) pokud predikce odpovídá pozorování, potvrzuje hypotézu 6) pokud predikce odporuje pozorování, je třeba hypotézu změnit.

V nedávné minulosti byla v rámci pohledu na svět, který nazvu "standardní politologický model" učiněna řada predikcí, které se nepotvrdily. Z toho se dá vyvodit, že byl buď špatný úsudek, nebo byly vybrány chybné informace, nebo obojí. Z diskuze lze usoudit, že informace byly vybírány s jistým filtrem, který mohl být účelový. V úvahu byly brány pouze informace z "vhodných" zdojů, jejich pravdivost však přinejmenším u nás nebyla podrobována ověřování, veřejná kritika byla de facto potlačena státní mocí, prohlášena za trestný čin. "Nevhodné" informace byly prohlášeny za falešné nebo dokonce zločinné, a ignorovány. Výsledkem byla ona špatná predikce.

"Vytvářet si obraz světa ze lží" se to také dá nazvat. Nechci útočit na pana Čermáka, kterého mám jinak rád, ale zajímalo by mne, z jakých informací vychází.

J. Jurax 23.2.2024 18:06

To, co popisujete, je žel vcelku standardní politický postup. Přinejmenším v bruseli ...

J. Kostelanský 23.2.2024 18:42

Stačí se občas kouknout několik let zpět a porovnat si to, o čem se oficiálně mluvilo tehdy, s tím, co se mluví teď. Např. do roku 2015, jak migranti z Afriky budou přispívat k ekonomickému růstu Západu, že nepředstavují žádné, alebo absolutně žádné bezpečnostní ani zdravotní riziko, že kulturně obohatí Evropu atd. atd. Na druhé straně byli skeptici, kteří tvrdili, že je to nesmysl. Kdo byl tehdy blíže k pravdě? S odstupem 8-9 let se dá říct, že se naplnily prakticky všechny negativní předpovědi o migrantech. Oficiální médiá ovšem již tehdy účelově lhala a deformovala realitu. Známá je reportáž jedné německé televize, jak uprchlíci pomáhají během záplav. Těsně před spuštěním kamery jim byly dány lopaty a hned po zastavení kamery zase odebrány... 😀

Ale týká se to i Řecka. To bylo řečí, jak se Řekové zachrání a posilní tím euro. Řekové se bohužel za 15 let propadli na poslední nebo předposlední místo v EU - těsně před nebo za Bulhary. To vše bylo opět jeden obrovský podvod, kdo jen trochu rozumí ekonomii a ekonomice, tomu bylo jasné, jaká bude řecká cesta.

Pravidla měnové unie striktně zakazovala 1. ručit za dluhy jiných států, 2. Evropské centrální bance vykupovat dluhy členských států. To vše dávno vzalo za své. Celá měnová politika EU je jedna velká lež a podvod, za které občané EU občané zaplatili vysokou inflací v posledních letech.

Takovýmito lži a nesmysly je protkána historie EU posledních 20 let.

Dalo by se hodně psát i o tom, jak Rusko "vydíralo" Evropu plynem a další nesmysly... Zkuste ovšem vy uvést nějaké příklady, kdy z Bruselu zněla pravda? Nebo alespoň něco rozumného, co posunulo Evropu vpřed?

D. Laurencikova 23.2.2024 22:13

Chapeau! 👍

D. Laurencikova 23.2.2024 22:13

Chapeau! 👍

P. Diviš 23.2.2024 15:49

Jestli píšete o lžích a zmiňujete zároveň Rusko, tak je to chucpe.

D. Laurencikova 23.2.2024 22:09

Bravo! 👍👍

D. Laurencikova 23.2.2024 22:09

Bravo! 👍👍

A. Teplý 23.2.2024 12:24

Putin rozhovor s Carlsonem cílil na západní elity - ne na mainstream. Zrovna u p. Čermáka bych očekával, že aspoň něco z toho pochopí. Ale bude to u něj jako kritika Charty 77 - kritizuji něco, co jsem ani neviděl.

Ne že by to mohlo obhájit činy SSSR - ale až teď jsem se dozvěděl, že Stalin v případě Finska, Pobaltí i Polska obsazoval území, které před 1. světovou bylo součástí Ruské říše. A bolševici se tohoto území museli vzdát kvůli tehdejším vnitřním problémům (revoluci).

J. Jurax 23.2.2024 12:40

... ale až teď jsem se dozvěděl, že Stalin v případě Finska, Pobaltí i Polska obsazoval území, které před 1. světovou bylo součástí Ruské říše, pravíte.

To jste se opravdu dozvěděl až teď nebo jen nerozumím Vašemu příspěvku?

A. Teplý 23.2.2024 12:45

Vám v dějepise/novinách někdo zdůrazňoval - že v těchto případech Stalin obsazoval úžemí, které bylo před 20 lety ruské ?

Tak to jste měl štěstí na učitele...

Já se o to tak detailně nikdy nezajímal - resp. veděl jsem, že kvůli revoluci se muselo Rusko vzdát poměrně velkého území - ale neměl jsem vazbu na Finsko, Pobaltí, Polsko.

J. Jurax 23.2.2024 13:24

Ehm ... při vší úctě k Vám je zde patrná úroveň diskutérů na Psu. O historii nevím vcelku nic, ale mám názor!

A domnívat se, že poučení o historii obdržíte v těch dvou, možná i třech hodinách dějepisu ve škole týdně nebo dokonce v novinách je opravdu naivní. Na druhé straně ono dost stačí hodně číst - literaturu faktu i dobrou beletrii - ta Vás k historii přivede dost bezbolestně - případně sledovat a vyhledávat dokumenty v televizi. A podívat se občas na staré mapy ... :-)

A. Teplý 23.2.2024 16:35

Tak kontrolní otázka z historie:

Souhlasíte, že Mnichov byl "O nás bez nás" ?

J. Jurax 23.2.2024 18:47

Ehm ... myslíte tohle?

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/mnichov-1938-nekteri-historici-odmitaji-tezi-o-zrade-slo-podle-nich-o-vitezstvi-benesovy-diplomacie-75427

A. Teplý 23.2.2024 19:58

Odkaz je v zásadě správný - jen není z Vaší reakce jasné, který fakt myslíte.

Já jsem neměl na mysli "Benešovu diplomacii" - která nemusí být považována za "oficiální".

Měl jsem na mysli skutečnost, že Československá vláda Francii a Británii odsouhlasila odstoupení území ještě před Mnichovem (v odkazu je také uvedeno).

Tj. pro Daladiera a Chamberlaina v Mnichově byla ztráta území věcí, kterou československá strana již akceptovala.

Vy máte pocit, že je to takto většinově prezentováno - že ČSR "kapitulovala" už před Mnichovem ?

P. Diviš 23.2.2024 21:13

Beneš byl zvyklý politicky jednat, za všech okolností. Doufal, že uhádá menší průser. Nepodařilo se mu to.

L. Písařík 23.2.2024 15:13

Pokud vím, Stalin zabral Pobaltí už před ww2 a část Finska hned potom, co si rozdělili Polsko, od té doby taky mají ten kousek bývalého Pruska u Baltu. Zkuste Binga, poví vám to, možná trochu s chybami, ale nemusíte hledat. Jinak Bing není úplně přesný nedávno jsem ho při převodu jednotek pg/l na ng/l přistihl, že si nedělá hlavu s přesným násobením.

P. Diviš 23.2.2024 15:52

Svědčí to hlavně o vašich neznalostech, že jste musel spoléhat na učitele za bolševíka.

A že bylo něco součástí nějaké říše ještě neznamená, že to tak bylo správně, nebo že by se to mělo obnovit. Jen o ruské rozpínavosti, v tomhle případě.

A. Teplý 23.2.2024 16:05

Pěkně prosím alespoň o 3 odkazy z českého prostředí, kde se v souvislosti s Finskou válkou, obsazením Pobaltí nebo obsazením Polska píše, že to bylo před 1. světovou ruské území.

A ne prosím žádné dezinformační Weby.

Podle Vás je toho všude plno.

J. Jurax 23.2.2024 18:40

https://1url.cz/Ku5zP

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A9_imp%C3%A9rium

https://refresher.cz/113312-Jak-se-vyvijely-hranice-Ruska-Video-ukazuje-jak-se-zeme-v-prubehu-casu-zmenila-a-kdo-se-vystridal-u-moci

https://1url.cz/ou5zm

A. Teplý 23.2.2024 19:46

Máte pravdu v tom, že úplně zatajeno to není (hranice Ruska před 1. světovou) - je to obvykle malá poznámka uprostřed textu.

Nicméně nikde to není dáno do souvislosti - že všechny 3 jmenované Stalinovi expanze se snažily obnovit hranice carského Ruska - získat zpět území ztracené v roce 1917.

Prakticky všude je to (parafrázuji) "nevyprovokovaná agrese". Jako Ukrajina.

Když tento kontext neuvedte - těžko můžete pochopit, jak to vnímá ruská strana.

P. Diviš 23.2.2024 21:18

Obnovit imperiální ruské hranice a pro jistotu, urvat ještě něco navíc.

Ruská strana to vnímá klasicky, z pozice paranoi, mesiáštví a imperialismu.

J. Jurax 23.2.2024 18:44

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Finsko

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Baltsk%C3%A9_st%C3%A1ty

P. Diviš 23.2.2024 21:16

Jurax byl rychlejší.

Kromě toho, odkazy z dob bolševíka internet nenajde a stejně to i tehdy bylo známo každému, kdo se zajímal. V sedmdesátých, spíš začátkem, jsme s tím pěkně potýrali dějepisáře na gymplu. Prostým dotazem, kdo na koho v sovětsko-finské válce zaútočil. Neodpověděl, dnes se zpětně ani nedivím.

A. Teplý 23.2.2024 12:10

Současná situace je spíš v lecčems podobná situaci před 1. světovou. Poměrně dlouhý mír - takže rozšířený je názor, že nepřítele rychle porazíme a do švestek jsme zase doma. A Rusové - potvory - nechtějí na Ukrajině rychle prohrát.

Aspoň že se přimlouvá za zneužívání slova "proruský" - naše pětikolka v tom totiž už připomíná Milouše Jakeše nebo Vasila Bilaka (jen ty nálepky se jinak jmenují).

P. Diviš 23.2.2024 21:19

Chtěli rychle vyhrát, ale neprošlo jim to.

L. Konečný 23.2.2024 11:54

Článek,který jistě autorovi přinese další kariérní růst.:-)

M. Pesat 23.2.2024 11:23

Neni mi jasne proc by soudruh Putin "nemohl zavrazdit " soudruha Navalneho? Podivejte na soudruha Trumpa, neni tudne aby "neznasilnil"nejako zenskou/resp. "neudelal nejaky podvod/tunel". A to neni zdaleka jediny "zradce a zaprodanec" , medialni stvanice na "zradce a zaprodance"/nepohodlne stejne jako za "zlatych"50'ych. A "nejvetsi legrace"kdyz nam modrobolsevci/slunicka/parta lzi a nenavisti pripominaji soudruha Orwella, soudruh Orwell totiz uz tehdy vedel jak to bude vypadat v roce 2024, ta 4'ka a konci, je coincidence .

P. Sura 23.2.2024 11:29

tak co, už je Vám líp?