18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

HISTORIE: Tenkrát osmadvacátého aneb Co by bylo nebo nebylo

Nový císař Karel I. dal po nástupu na trůn jasně najevo, že určitě nehodlá přitvrzovat směrem k vojenské diktatuře stojící na represích, což ilustruje i jeho následná amnestie v červenci 1917. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 25.11.2023 16:06

Historik:

Rakouské mocnářství se nesnažilo potlačit užívání češtiny nebo klást jejímu rozšíření překážky, naopak. Centrální úřady ve Vídni češtinu respektovaly, nechávaly zákony, výnosy a nařízení ihned překládat do češtiny – vydávaly je česky ve stejný den jako jejich německé znění. Český jazyk se vyučoval nejdříve mimo české země na Vojenské akademii ve Vídeňském Novém Městě (Wiener Neustadt), na vídeňské univerzitě, v obou institucích byla zřízena katedra českého jazyka v roce 1775, dále ve vojenské ženijní škole ve Vídni, v Theresianské stavovské akademii atd. Ironií je, že na pražské Karlo-Ferdinandově universitě vznikla katedra češtiny až o sedmnáct let později, v roce 1792 [Pernes 2006]. V roce 1848 byla ve Vídni ustavena komise, jejímž úkolem bylo vytvoření české úřední terminologie, což byl vážně míněný pokus rakouského mocnářství o odstranění nedostatečnosti a zanedbanosti českého jazyka alespoň v této oblasti [Glotz].

M. Kocián 25.11.2023 15:02

Ne, pravopis nepovažovali za důležitý a jméno jednoho člověka klidně napsali na jediné stránce pokaždé jinak. O poněmčování a polatinšťování jmen ani nemluvím, to bylo naprosto běžné.

H. Rybnická 25.11.2023 13:25

JO xakru. Tak voni ti faráři před dvěstě lety s teologickým studiem neznali pravidla dnešního současného českého pravopisu? Hamba hambatá hamboucí.

M. Kocián 25.11.2023 10:06

Raději se nedívejte do starších matrik, když pravopis byl spíše intuitivní záležitost a písař jediný gramotný široko daleko.

J. Prečuch 24.11.2023 23:15

Patadox je, že maďarské úřady tak velmi lpí na ochraně maďarských menšin v okolních trianonsky odtrzenych státech . A sami ji nebyli schopni nijak dat . Nemluvě o tom, ze velká část maďarských menšinových občanů má slovenské chorvatské a td předky . Kossuth a Košút bratranci proti sobě v roce 1848 - Pal Lendvayi zjistil až v USA že Miklós Zrinyi nebyl Maďar ale Chorvat. A nám dobre známy Mikuláš Zrinský.

J. Prečuch 24.11.2023 23:15

Patadox je, že maďarské úřady tak velmi lpí na ochraně maďarských menšin v okolních trianonsky odtrzenych státech . A sami ji nebyli schopni nijak dat . Nemluvě o tom, ze velká část maďarských menšinových občanů má slovenské chorvatské a td předky . Kossuth a Košút bratranci proti sobě v roce 1848 - Pal Lendvayi zjistil až v USA že Miklós Zrinyi nebyl Maďar ale Chorvat. A nám dobre známy Mikuláš Zrinský.

J. Vorlický 24.11.2023 21:25

Děkuji za reakci. A ano, vzájemné komunikaci se lidi naučí i bez školy.

Z toho, čím se zde zdůvodňuje potřeba cizí státní správy na Slovensku, člověk nutně dovodí, že znalost slovenštiny byla na velmi nízké úrovni a jen mezi lidmi, kteří o řízení státu neměli ponětí. To vyplývá i ze skutečnosti, jak kdosi níže napsal, že 90% státní správy (uherské) bylo propuštěno. Je vcelku logické, že pro těch 10% musela být na úrovni především maďarština; jak by asi mezi sebou komunikovali? Kromě tzv. prostého lidu v Horních Uhrách nikdo asi slovensky nemluvil, nepsal, nečetl, dovozuji.

Když Slováci tak rozuměli Čechům, proč je po 20 letech vykopli (jak někdo napsal níže)?

Řekl bych spíše, že pro republiku byla důležitější přítomnost v ní Slováků, než aby Češi (!!) školili Slováky. Bez Slovenska by republika nevznikla, tak jak vznikla. Pragocentrismus stejně Slovensko nikdy nepovažoval za logickou součást republiky ( Zakarpatskou Rus dal dokonce Beneš Stalinovi) a tak nás ani nenapadlo se vzdát např. čsl vlajky; vlajky státu, jehož vznik stále slavíme.

Je to všechno tak trapné, tak bez kultury, tak bez úrovně. Historii od začátku 17. století jsme zatratili, zavřeli uši a oč, a nahradili ji pohádkami Aloise Jiráska?! 20 let existence ČSR skončilo protektorátem, a pak už nic.

A teď se chceme ptát co bylo nebo nebylo?? Proč máme prezidenta komunistu, proč máme předsedu vlády komunistu a navíc nečesky mluvícího (ne že by toho česky mluvící prezident řekl více a lépe)?

Takto to přeci dál nemůže jít. To nám za 30 let budou šéfovat opice ze zoo! Vždyť je to taková hrozná ostuda.

J. Vorlický 24.11.2023 16:43

Ano, je to tak prosté.

Pan F. Navrátil to zřejmě jen přehlédl; moravský Němec, rodem Habsburg.

Podobně jako Masaryk, maminka moravská Němka, otec úředně ze Slovácka (myslím). Sám Masaryk svým chováním se spíš hlásil ke šlechtě a jako dospělý, když psal česky texty do novin, si je údajně kvůli případným chybám nechával kontrolovat. Co jsem četl, Fr. Palacký mluvil česky jen s německým přízvukem. Konečně u nich doma se mluvilo německy (jeho tchánovi, bohatému právníkovi a statkářovi čeština nebyla praktická). Myslím, že ani jeden z nich se ale neměl za co stydět. Konečně i dějiny začal psát německy. Tak to prostě bylo. Jen si to přiznat, namísto toho ubohého českého vlastenčení (jak psal Masaryk).

H. Rybnická 24.11.2023 16:21

Aha. A že je to nekorektní nás jasi nezajímá jako celé kusy falšované historie.

J. Jurax 24.11.2023 15:44

No, narodil-li se na Moravě, nebyl Čech, nýbrž Moravan ... ovšem jinak Habsburk a tudíž Germán ... :-)

J. Jurax 24.11.2023 15:41

Protože Frau Rybnitzky ... :-)

J. Jurax 24.11.2023 15:39

Inu, zas na druhé straně Němci svými vystoupeními krátce po vzniku ČSR extra státní spolehlivost neosvědčili. Diplomaticky řečeno. A železnice byla strategické odvětví tehdy snad ještě víc než dnes. A pošta, pod níž spadala telegrafní a telefonní síť byla strategická taky. Bylo tedy žádoucí, aby pracovníci obou odvětví byli státně spolehliví - a to jazyková zkouška i úspěšně složená sama o sobě nepotvrdí.

K. A. 24.11.2023 15:34

Co zas proboha řešíte za ...? Jména se překládají velmi často, je-li k tomu důvod. U panovníků a i příslušníků panovnického rodu je to pravidlo, že se jména vždy překládají. U šlechty se to poměrně často dělá taky, byť to není pravidlem. Proč si potřebujete něco dokazovat?

K. A. 24.11.2023 15:23

To, že se neučí slovenština ve škole, tak to neznamená, že lidi nemluví slovensky. Právě naopak Slováci rozuměli Čechům lépe než předchozí maďarské správě a slovenští politici si v roce 1918 přáli, aby tam Češi přicházeli z toho důvodu, aby nahradili promaďarské úřednictvo, když slovenských vzdělanců bylo zatím málo.

J. Jurax 24.11.2023 15:18

Předtím taky. Ale došlo ke změně koloniálního pána.

J. Jurax 24.11.2023 15:16

Inu, příslušná matrika Židlochovic z roku 2856 možná psána německy bude. Co my víme ... možná i arabsky nebo čínsky ... :-)

H. Rybnická 24.11.2023 15:14

...z roku 1856 ..... oprava

J. Kočvar 24.11.2023 14:40

Předlitavské, tedy rakouské právo je dodnes považováno za kvalitní, v Předlitavsku před první světovou válkou nepochybně fungoval právní stát a předlitavská jazyková politika byla na soudobé poměry zcela mimořádně vyspělá. Srovnejte rozkvět českého jazyka s tím, jak tou samou dobou zanikala irština nebo francouzské jazyky a dialekty.

Uherská/maďarská politika vypadá obludně ve srovnání s rakouskou. Ve skutečnosti však nebyla v tehdejší Evropě nijak neobvyklá (Rusko, Francie). Ještě v padesátých letech 20. století visely v bretaňských školách cedule s nápisem "Je zakázáno mluvit bretonsky a plivat na zem".

H. Rybnická 24.11.2023 14:09

Tak vážení jen jako ukázka jak si vlastenecky lžeme do vlastní kapsy. Příslušná matrika Židlochovic z roku 2856 s narozením prince je psana německy, je nadepsána nikoli "Židlochovice" ale Groß Seelowitz a narození prince je zaznamenáno jako "Friedrich"

Na celém civilizovaném světě platí pravidlo že křestní jméno zaznamenaná v matrikách platí a nelze jednoduše překládat do jakéhokoli jazyka.

M. Kocián 24.11.2023 13:50

A předtím ne?

H. Rybnická 24.11.2023 13:46

Ale opravdu nejpikantnější je, že v Židlochovicích sídlící rodina Habsburků byla po 1918 vylastněna, tedy i arcikníže Friedrich, česky Bedřich. Zámek poté sloužil co letní sídlo pana Masaryka. Krádež je krádež. Jedno jestli v Židlochovicích nebo Groß Seelowitz.

H. Rybnická 24.11.2023 13:41

Ne. Byli hromadně vyhazování ze státních služeb a nahrazování Čechy, přeloženými z vnitrozemí?. To by měl dnes vědět každý. Jen příklad:Na podzim roku 1924 konstatoval německý poslanec v rozpočtovém výboru pražského parlamentu Siegfried Taub, že bylo propuštěno i sedm tisíc německých železničářů, byť úspěšně složili jazykové zkoušky ze státního jazyka. Krátce poté se ministr Jiří Stříbrný chlubil, že zásluhou jeho strany bylo 40 tisíc německých poštovních úředníků a železničářů zbaveno míst a nahrazeno Čechy [Jaksch

J. Prikner 24.11.2023 12:37

Čo bolo, to bolo, terazky sme po 34 létech jen pitomá kolonie.

J. Vorlický 24.11.2023 12:23

Ano, souhlasím. Ovšem z toho, co píšete se nabízí další otázka. 50 let jsou skoro dvě generace lidí. Zřejmě, skoro nikdo, kdo na Slovensku někdo byl, slovensky neuměl a česky také ne, ne?

Takže, jak spolu ty dvě skupiny, z Čech a Moravy a ze Slovenska komunikovaly?

J. Vorlický 24.11.2023 12:07

Se vší úctou . . . děkuji za reakci.

1)město, v kterém se Bedřich narodil,nebylo a není v Čechách, je na Moravě 2),,naši milí krajané". Tady jsem se evidentně spletl, myslel jsem, že máte na mysli naše krajany Čechy, takoví jako, kdo do Vídně posílali pomlouvačné dopisy jako třeba na Karla H. Borovského. Vy máte na mysli ale krajany Němce? 3) věřím, že Bedřich se za Čecha nepovažoval, už jen z toho důvodu, že Čechem nebyl (ani jsem to nepsal) 4)co se týče místa narození: směrodatné bude, co má v rodném listě, ne? 5) národnost a státní příslušnost: pakliže se nepovažoval za Maďara, tak nejspíš za Němce, státně Rakušana, asi jako Sigmund Freud, nic nepletu.

Z toho jak zde prezentujete, ale jak jsou obecně v ČR, některé události, osoby a místa z naší historie, není divu, že v tom ,,Češi" mají takový zmatek; ve smyslu, že Čechem je i ten, kdo se jím tak považuje.

J. Kostelanský 24.11.2023 12:05

Já psal o Uhersku. Na začátku jsem uvedl, že v Rakousku, kam patřila Morava a České země, byla situace jiná.

Ti, co odmítli podepsat slib věrnosti Československé republice, přišli o svá místa. Pravděpodobně se přestěhovali do Maďarska. Uvolněná místa Slováky většinou zaplněna být nemohla, neboť slovenština se 50 let nevyučovala. Jediným řešením bylo, že z českých zemí přijeli na Slovensko tisíce, ale spíš desetitisíce Čechů a Moravanů.

D. Rakous 24.11.2023 12:03

Někdy se stává, že ten, kterému pomůžete, tím ho jeho viděním ponížíte a on vás právě proto nemá rád.

Někdy se tomu říká komplex inferiority neno Niederkomplex.

Československo vzniklo z rozhodnutí lidí kolem W.Wilsona, kteří jako "poradci" řídili. Tito lidé a jejich potomci se snaží řídit svět dodnes. Občas se jim "korektně" raději říká globalisté. Ve všem, co se událo (nejen) v minulém století měli prsty

(1914-18, 1917, 1929_30, 1938-39-45, atd, atd. Dodnes.

Jak úspěšně si vedou vidíme ve východdní Evropě, Blízkém východu, atd.

Jen vždy uniknou postihu, nejen v Norimberku, a odnesou to ti, kteří posloužili.

F. Navrátil 24.11.2023 10:52

Pikantní na tom je, že Bedřich nikdy neuznal, že se narodil v Židlochovicích, ale v Groß Seelowitz. Což je německý název českého města. Ostatně si pletete národnost a státní příslušnost. Bedřich se nikdy za Čecha nepovažoval a Češi se na něho opravdu neobraceli. Bedřich je v básních Petra Bezruče pojmenován "markýz Gero".

L. Písařík 24.11.2023 9:58

Pane, ukázal jste svůj pohled na to CO BYLO. Důležitější je však to, CO BUDE. Ten, kdo nezná minulost ..............atd. Neznám však případ, že by se někdo poučil. Spíše jsou dnes v kurzu lepiči děr. Ti druzí musí teprve přijít a čím dříve,tím lépe.

K. Vengi 24.11.2023 9:38

Rozjebáním RU, jsme odměněni EU.