16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

HISTORIE: Tenkrát osmadvacátého aneb Co by bylo nebo nebylo

Nový císař Karel I. dal po nástupu na trůn jasně najevo, že určitě nehodlá přitvrzovat směrem k vojenské diktatuře stojící na represích, což ilustruje i jeho následná amnestie v červenci 1917. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vorlický 24.11.2023 7:58

Oprava: těch 90% se jistě týká jen Slovenska. Dovozuji tedy, že v Čechách, na Moravě a ve Slezsku stejný problém nebyl. Smím si tedy myslet že Němci ve státní správě neprotestovali a zůstali?

J. Kostelanský 24.11.2023 12:05

Já psal o Uhersku. Na začátku jsem uvedl, že v Rakousku, kam patřila Morava a České země, byla situace jiná.

Ti, co odmítli podepsat slib věrnosti Československé republice, přišli o svá místa. Pravděpodobně se přestěhovali do Maďarska. Uvolněná místa Slováky většinou zaplněna být nemohla, neboť slovenština se 50 let nevyučovala. Jediným řešením bylo, že z českých zemí přijeli na Slovensko tisíce, ale spíš desetitisíce Čechů a Moravanů.

J. Vorlický 24.11.2023 12:23

Ano, souhlasím. Ovšem z toho, co píšete se nabízí další otázka. 50 let jsou skoro dvě generace lidí. Zřejmě, skoro nikdo, kdo na Slovensku někdo byl, slovensky neuměl a česky také ne, ne?

Takže, jak spolu ty dvě skupiny, z Čech a Moravy a ze Slovenska komunikovaly?

K. A. 24.11.2023 15:23

To, že se neučí slovenština ve škole, tak to neznamená, že lidi nemluví slovensky. Právě naopak Slováci rozuměli Čechům lépe než předchozí maďarské správě a slovenští politici si v roce 1918 přáli, aby tam Češi přicházeli z toho důvodu, aby nahradili promaďarské úřednictvo, když slovenských vzdělanců bylo zatím málo.

J. Vorlický 24.11.2023 21:25

Děkuji za reakci. A ano, vzájemné komunikaci se lidi naučí i bez školy.

Z toho, čím se zde zdůvodňuje potřeba cizí státní správy na Slovensku, člověk nutně dovodí, že znalost slovenštiny byla na velmi nízké úrovni a jen mezi lidmi, kteří o řízení státu neměli ponětí. To vyplývá i ze skutečnosti, jak kdosi níže napsal, že 90% státní správy (uherské) bylo propuštěno. Je vcelku logické, že pro těch 10% musela být na úrovni především maďarština; jak by asi mezi sebou komunikovali? Kromě tzv. prostého lidu v Horních Uhrách nikdo asi slovensky nemluvil, nepsal, nečetl, dovozuji.

Když Slováci tak rozuměli Čechům, proč je po 20 letech vykopli (jak někdo napsal níže)?

Řekl bych spíše, že pro republiku byla důležitější přítomnost v ní Slováků, než aby Češi (!!) školili Slováky. Bez Slovenska by republika nevznikla, tak jak vznikla. Pragocentrismus stejně Slovensko nikdy nepovažoval za logickou součást republiky ( Zakarpatskou Rus dal dokonce Beneš Stalinovi) a tak nás ani nenapadlo se vzdát např. čsl vlajky; vlajky státu, jehož vznik stále slavíme.

Je to všechno tak trapné, tak bez kultury, tak bez úrovně. Historii od začátku 17. století jsme zatratili, zavřeli uši a oč, a nahradili ji pohádkami Aloise Jiráska?! 20 let existence ČSR skončilo protektorátem, a pak už nic.

A teď se chceme ptát co bylo nebo nebylo?? Proč máme prezidenta komunistu, proč máme předsedu vlády komunistu a navíc nečesky mluvícího (ne že by toho česky mluvící prezident řekl více a lépe)?

Takto to přeci dál nemůže jít. To nám za 30 let budou šéfovat opice ze zoo! Vždyť je to taková hrozná ostuda.

H. Rybnická 24.11.2023 13:41

Ne. Byli hromadně vyhazování ze státních služeb a nahrazování Čechy, přeloženými z vnitrozemí?. To by měl dnes vědět každý. Jen příklad:Na podzim roku 1924 konstatoval německý poslanec v rozpočtovém výboru pražského parlamentu Siegfried Taub, že bylo propuštěno i sedm tisíc německých železničářů, byť úspěšně složili jazykové zkoušky ze státního jazyka. Krátce poté se ministr Jiří Stříbrný chlubil, že zásluhou jeho strany bylo 40 tisíc německých poštovních úředníků a železničářů zbaveno míst a nahrazeno Čechy [Jaksch

J. Jurax 24.11.2023 15:39

Inu, zas na druhé straně Němci svými vystoupeními krátce po vzniku ČSR extra státní spolehlivost neosvědčili. Diplomaticky řečeno. A železnice byla strategické odvětví tehdy snad ještě víc než dnes. A pošta, pod níž spadala telegrafní a telefonní síť byla strategická taky. Bylo tedy žádoucí, aby pracovníci obou odvětví byli státně spolehliví - a to jazyková zkouška i úspěšně složená sama o sobě nepotvrdí.

D. Rakous 24.11.2023 12:03

Někdy se stává, že ten, kterému pomůžete, tím ho jeho viděním ponížíte a on vás právě proto nemá rád.

Někdy se tomu říká komplex inferiority neno Niederkomplex.

Československo vzniklo z rozhodnutí lidí kolem W.Wilsona, kteří jako "poradci" řídili. Tito lidé a jejich potomci se snaží řídit svět dodnes. Občas se jim "korektně" raději říká globalisté. Ve všem, co se událo (nejen) v minulém století měli prsty

(1914-18, 1917, 1929_30, 1938-39-45, atd, atd. Dodnes.

Jak úspěšně si vedou vidíme ve východdní Evropě, Blízkém východu, atd.

Jen vždy uniknou postihu, nejen v Norimberku, a odnesou to ti, kteří posloužili.

J. Kočvar 24.11.2023 14:40

Předlitavské, tedy rakouské právo je dodnes považováno za kvalitní, v Předlitavsku před první světovou válkou nepochybně fungoval právní stát a předlitavská jazyková politika byla na soudobé poměry zcela mimořádně vyspělá. Srovnejte rozkvět českého jazyka s tím, jak tou samou dobou zanikala irština nebo francouzské jazyky a dialekty.

Uherská/maďarská politika vypadá obludně ve srovnání s rakouskou. Ve skutečnosti však nebyla v tehdejší Evropě nijak neobvyklá (Rusko, Francie). Ještě v padesátých letech 20. století visely v bretaňských školách cedule s nápisem "Je zakázáno mluvit bretonsky a plivat na zem".

J. Prečuch 24.11.2023 23:15

Patadox je, že maďarské úřady tak velmi lpí na ochraně maďarských menšin v okolních trianonsky odtrzenych státech . A sami ji nebyli schopni nijak dat . Nemluvě o tom, ze velká část maďarských menšinových občanů má slovenské chorvatské a td předky . Kossuth a Košút bratranci proti sobě v roce 1848 - Pal Lendvayi zjistil až v USA že Miklós Zrinyi nebyl Maďar ale Chorvat. A nám dobre známy Mikuláš Zrinský.

J. Prečuch 24.11.2023 23:15

Patadox je, že maďarské úřady tak velmi lpí na ochraně maďarských menšin v okolních trianonsky odtrzenych státech . A sami ji nebyli schopni nijak dat . Nemluvě o tom, ze velká část maďarských menšinových občanů má slovenské chorvatské a td předky . Kossuth a Košút bratranci proti sobě v roce 1848 - Pal Lendvayi zjistil až v USA že Miklós Zrinyi nebyl Maďar ale Chorvat. A nám dobre známy Mikuláš Zrinský.