28.2.2024 | Svátek má Lumír


HISTORIE: Starý Řím náš vzor

14.2.2023

Významný britský historik Edward Gibbon (1737–1794) se zabýval především dějinami starověké římské říše. Ve svém zásadním díle Úpadek a pád římské říše, které vyšlo česky poprvé v Odeonu v roce 1983, pronikavým způsobem pojmenovává příčiny rozkladu jedné z největších říší světových dějin. Samozřejmě nejde o přímou citaci Gibbonových slov, ale jejich volnou interpretaci. Čtenář si při jejich čtení uvědomí, že se dějinné události cyklicky opakují a lidstvo je v podstatě nepoučitelné. Posuďte sami:

20 bodů, které ukazují, jak asi skončil Řím a jak skončí asi i Evropa ( i USA)…

1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací

2. Množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců

3. Senioři jsou zanedbáváni. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.

4. Literatura a umění se stávají bezduchými. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.

5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována, vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři

6. Lidé pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, spekulanti, populisté, pochybní umělci - takzvané celebrity.

7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará

8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.

9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.

10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.

11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.

12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně.

13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.

14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.

15. Staletími předků prověřené hodnoty jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zájem pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.

16. Šíří se cynismus.

17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce.

18. Do země přichází velké množství cizinců.

19. Politikové nadbíhají i „lůze“, která si vynucuje zábavu a státní podpory (chléb a hry)

20. Občané stále na všechno nadávají.

Text inspiroval zmíněný britský historik Edward Gibbon, autor knihy „ Úpadek a pád římské říše“, která vyšla již v roce 1776!!!