Pondělí 3. 6. 2024Tamara polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 111
  • Poslední: 17.10. 2008 15:07
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Avenarius 21.1.2007 18:49

Re: Re: Proč gabčíkův StenGun nevystřelil?

Už jsme probrali, že se žádná zpráva k tomuto případu nenašla - takže o čem je řeč?

Marat 21.1.2007 10:57

Mohla se Gabčikovi přihodit a jiná závada.

Já si myslím,že mohl být vadný ten první náboj,Na to Gabčík nebyl připraven a zazmatkoval a samopal odhodil,místo toho aby ho znova natáhl.Ostatně proč by nemohl být ten náboj vadný.Ještě dnes se nachází bomby z války,které nevybouchly.Napadla mě ještě jedna verze.Prozradím vám jedno vojenské tajemství.Narukovali k nášemu pluku záložáci.Fotříci kolem čtyřicítky.Protože se s ními velitelstvo nevědělo rady,rozhodli se je dávat do straže.Vyfasovali samopaly po generální opravě.Ty byly sílně nalakované a nové zásobníky.Záložáci šli střežit muničák a poučení byli,že jednou už byl muničák napaden a že se tam tedy střílí bez vyzvání.Nikdo jím ale neřekl,že tam žijí dvě stádečka srnek.V noci záložák zaslech šustění v obilí.Natáhl samopal a střelil.Tá vrstva laku a nové zasobníky zapříčinila,že zásobník neměl na doraz a rána mu nevyšla.Ty samopaly vyfásli všichni i ti,kteří v základní službě samopal neměli,.Je možné že většina ani v základní služě nesloužila, za Protektorátu vojákovat nemohli,tedy ve zbraních se asi vůbec nevyznali.Ve strachu a ze zoufalství začal řvát o pomoc.Jak ten řev o pomoc zaslechli založáci na blízkých stanovištích,tak všichni utekli .Prostě na střežení se vybodli.Po té příhiodě je už do stráže nepustili.Ještě dnes se nad tím musím smát.Což když i Gabčík měl noví samopal a nedorazil zásobník?

slovan 21.1.2007 11:30

Re: Mohla se Gabčikovi přihodit a jiná závada.

Marate, to myslite vazne?Myslite ,ze by k provedeni atentatu shodili nevycvicene lidi s neodzkousenymi zbraneni primo z vyroby? To je asi hodne nepravdepodobna verse.

No 21.1.2007 16:09

Re: Mohla se Gabčikovi přihodit a jiná závada.

Noví samopal určitě neměl, možná nový, ale to autor nepřipouští.

Lada.Haksna 21.1.2007 17:14

Re: Mohla se Gabčikovi přihodit a jiná závada.

Hmm.. ten lak mě nepřesvědčuje. Pokud zapadla západka a zásobník byl pevně přichycen, tak to nemoho vadit. To ti asi někdo vyprávěl a jemu to taky někdo vyprávěl.

Medák 21.1.2007 20:56

Re: Mohla se Gabčikovi přihodit a jiná závada.

Je možné že většina ani v základní služě nesloužila,...

To byli teda divný záložáci,když neprošli prezenční službou.

Marat 22.1.2007 10:24

Re: Re: Mohla se Gabčikovi přihodit a jiná závada.

Ročníky,které měli sloužít během Protektorátu,měli po válce velice zkrácený výcvík.To se nedalo považovat za vojenskou základní službu.Můj otec dostal občanství až v roce 47,potom dostal vojenskou knížku aníž byl na vojně jediný den.Také tedy byl vojákem aníž byl v základní službě.

Lubomir Ptáček 21.1.2007 7:55

Kdo prozradil úkryt

Nevím, jestli se zjistilo, jak to bylo s prozrazením úkrytu parašutistů v kryptě kostela. Čurda znal adresy a jména odbojářů, ale místo úkrytu asi neznal. To nejspíš muselo gestapo "vymlátit" ze zatčených.

Tato historie je zřejmě velmi bolestivá, než aby se činily nějaké závěry bez důkazů.

slovan 21.1.2007 9:43

Re: Kdo prozradil úkryt

Jedna verze je zde : Čurda tedy vypoví vše, co ví. On vlastně vůbec neví, kde se parašutisté skrývají, zná akorát své odbojářské spojky. To však Gestapu bohatě stačí. Stejně však neujde výslechu za použití násilí, gestapáci z něj vytlučou vše co ví. Ví komu patří kolo nalezené na místě činu, patří paní Moravcové, jejíž rodina přechovávala chvíli parašutisty. Ona a její syn parašutistům hodně pomáhali. Když do jejich bytu vtrhne gestapo, statečná paní Moravcová polkne jed. Její manžel toho moc neví, gestapáci se od něj nic nedozví. Ale jejich mladičký syn Vlastimil zazpívá. Byl příliš mladý na to, aby vydržel nesnesitelné mučení. Od něj se Gestapo v noci ze 17. na 18. června dozví o kostelním úkrytu v Resslově ulici.http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek.php?id=10804

leho 21.1.2007 7:54

Ohledně zasunutí nového náboje

O odborné spůsobilosti autora nepochybuji, ale toto se mi nezdá: "Proč Gabčík rychle nenatáhl závěr stengunu znovu, nevyhodil tím vadný

náboj a nezasunul nový. V takovém případě by ale musel vyndat zásobník

a znovu jej zasunout."

Proč by musel vyndat zásobník? Tato operace by měla být možná bez vytažení zásobníku, ovšem pokud se náboj nevzpříčil a nedošlo k tzv. doublefeed. V případě vadného náboje by mělo vždy stačit natažení závěru a opětné spuštění, čímž vadný starý náboj vypadne a zasune se do komory nový. Pak už stačí zmáčknout spoušť. Tato operace skutečně může trvat jenom zlomek vteřiny, hlavně pokud se jedná o vycvičeného střelce. Já mám zkušenosti pouze se střelbou z M16A2 a z těžkých a lehkých kulometů americké výroby, náboje se mi zasekly nejméně několikrát, ale v drtivé většíně případů jsem závadu opravil pouze natažením závěru a zásobník jsem nemusel zpravydla vyndavat. U Stengunu se zásobník musí vyndat? Proč? Principielně jsou všechny automatické zbraně stejné a pochybuji, že je Stengun nějak výrazně odlišný.

slovan 21.1.2007 9:36

Re: Ohledně zasunutí nového náboje

Po vystrelu dynamicky zaver tlaci dozadu dno nabojnice, ktera je z nabojove komory tlacena tlakem plynu. Drapak vytahovace na nabojnici nemusi pusobit zadnou silou a jen pridrzuje nabojnici v zaveru a pri vyhozeni nabojnice usmernuje smer  jejiho vyhozeni.Pokud z nejakeho duvodu nedoslo k odpaleni naboje, je mozne ze drapek vytahovace nboj nebyl schopny vytahnout, popripade se diky naolejovani po nabojnici sesmekl. Odhozeny stengun nemci na miste nasli a zajistili a urcite udelali i expertizu, dostat se k ni by asi tyhle dohady vyresilo.

Shodou nahod v den atentatu auto neridil Heydrichuv ridic Willi ale bodyguard Klein.

Oproti autorovi nektere prameny tvrdi, ze Stengun pojistku mel : Poistka zbrane bola riešená tak, že bolo treba natiahnuť závorník do zadnej polohy, ako pri streľbe a zatlačiť ho do vyrezaného otvoru. V prípade potreby odistenia zbrane stačilo dlaňou zatlačiť závorník. Ten vybehol z výrezu a zbraň bola pripravená na streľbu. http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/12506

krmič 21.1.2007 13:10

Re: Ohledně zasunutí nového náboje

Jenom malá poznámka: "Principielně jsou všechny automatické zbraně stejné" Nejsem odborník, ale to bych neřekl. Třeba vz.57 má píst, vz.26 ho neměl. Já bych to považoval za opravdu principielní odlišnost.

slovan 21.1.2007 14:46

Re: Re: Ohledně zasunutí nového náboje

26 nebo stengun maji dynamicky zaver, naboj je drzeny v nabojove komore jen vahou a setrvacnosti zaveru + tlakem vratne pruziny, zaver dozadu odhazuje tlak dna nabojnice.  Vz. 58 ma zaverovy mechanismus podstatne slozitejsi a sklada se z nosice zaveru, vlastniho zaveru a zamykaci zavory. V okamziku vystrelu je zaver zavorou uzamcen a tlak dna nabojnice s nim nemuze hnout. Teprve v okamziku kdy kulka proleti cca 2/3 hlavne odkryje plynove kanalky a tlak plynu zatlaci na pist ktery odtlaci nosic zaveru, tan odemkne zavoru a teprve potom unasi zaver s nabojnici. Zpusob dopravy naboje do komory je shodny a shodny je i postup pri selhani naboje - staci znova natahnout zaver a tim dojde k vytazeni a vyhozeni naboje a k zasunuti dalsiho naboje ze zasobniku do komory, pokud nedojde k nejake dalsi poruse, napr k nevytazeni naboje z komory nebo nevyhozeni naboje ze zaveru. Zasobnik se nemusi vytahovat. To chtel zrejme autor rici

gogo 21.1.2007 17:08

Re: Re: Re: Ohledně zasunutí nového náboje

tak například u 58 si nejsem jist, co by se stalo, kdyby se střílelo pod kabátem....po první ráně vyletí nábojnice nahoru  a pokud se od něčeho odrazí,skočí zpět a závěr ji přirazí s druhou, která letí do komory....a je po střílení

Zbrojíř 19.5.2008 15:22

Re: Re: Re: Ohledně zasunutí nového náboje

Závěr Sa vz.58 se skládá z nosiče závorníku, ze závorníku a úderníku. Závora je oddělitelnou součástí závorníku. V okamžiku výstřelu je závorník závorou uzamčen....píst odtlačí nosič závorníku... TERMINOLOGIE!!!

M.Hulík 21.1.2007 0:18

Děkuji všem

Děkuji všem, kteří mi pomohli se seznámit s funkcí stenu. Ostatně, jeden z motivů pro napsání článku bylo, aby se mi ozvali odborníci.Pro vysvětlenou: v době atentátu se kostel znovu jmenoval kostelem sv. Karla Boromejského, aspoň ho tak nazývali Němci a tak je také jmenován v literatuře a dokumentech o střetnutí parašutistů s Němci při jeho dobývání.

M.Hulík

doxa 21.1.2007 11:30

Re: Děkuji všem

Od léta 1941 byla v Protektorátu rozpuštěna a zakázána pravoslavná církev, takže onen kostel byl nadále formálně  katolický.

Milos Kutina 21.1.2007 16:47

Re: Děkuji všem

Panu Hulikovi: nemecka televize mdr vysila "Dejiny stredniho Nemecka". V teto serii jsem videl v listopadu "Reinhard Heydrich, kat z Halle". Okamzite jsem si film na DVD objednal a mam doma. Upozornil jsem na to Ceskou televizi v Praze. Ti mi sdelili, ze se budou o to zajimat pripadne, letos k 65. vyroci atentau. Ten film byl vysilan v patek 18. ledna na Hessen 3.

Hned ten den vecer, kdy Nemci zautocili na kostel v Resslove ulici, nam podrobne vypravel byvaly muj tridni ucitel, co se tam dalo. Slysel to od skolnika z prozejsi skoly.

M. Kutina 

Kanuk 20.1.2007 21:24

Proč Sten selhal

O zbraních vím velmi maličko (byl jsem na vojně a otec měl pistoli z WWI, kterou po příchodu Němců hodil do Vltavy). Mám ale dojem, že při rozboru Gabčíkovy situace se zapomíná na jednu skutečnost: skládal Sten pod pláštěm, který měl přehozený přes ruku, a proto to mohl provádět jen jednou rukou! Nebyl by proto div, kdyby sestavení nebylo úplně v pořádku, nebo kdyby v rozrušení zapomněl natáhnout závěr. Podle mých chabých vědomostí o zbraních, stisknutím spouště je možné natáhnout pružinu úderníku, aby dostala "potenciální energii" dostatečnou k odpálení náboje, ale není možné dodat tolik energie, kolik je třeba k přemístění náboje ze zásobníku do odpalovací komory(?). To se vždy musí udělat "natažením".

Pešek 20.1.2007 23:15

Re: Proč Sten selhal

Stisknutím spouště pouze uvedete do pohybu úderník a to jen za předpokladu, že je nataženo nebo máte spoušťový systém DA - double action, případně DAO - double action only (dvojčinný).  Energie k přemístění náboje do komory se dodává pohybem závěru, v případě stengunu, který má dynamický závěr a střílí z otevřeného závěru v okamžiku výstřelu. SA58 střílí ze závěru, zavřeného a uzamčeného, což je nutnost vzhledem k výkonu náboje 

"...vklouznout do komory. Po nasazení zásobníku zůstává náboj v něm a nikam neklouže, protože jej zadržují přídržky na vyústění zásobníku. Teprve pohyb závěru vpřed jej vytlačí ze zásobníku do hlavně."    Tady se autor bohužel dopouští stejné chyby, kterou kritizuje - náboj se nevytlačuje do hlavně, ale vždy a pouze jen do nábojové komory

Jan Štýs 20.1.2007 18:46

ad "Atentát" Jiřího Sequense, 1964

Nejsem si jist, zda úplně sedí charakteristika filmu, cit. "evokuje jeho přípravu a průběh vynikajícím a objektivním způsobem" - pokud si dobře vzpomínám, obsahuje několik rádoby zasvěcených náznaků s podivnou pachutí, že v pozadí příprav výsadku existují jakési "zájmy", například když se v Londýně řeší jeden z úkolů parašutistů, tj. navádění bombardovacích letadel na Škodawerke v protektorátu, padne v rozhovoru členů velení věta "moje fabrika to není", tj. že snad někdo nahoře nemá zájem na vybombardování zbrojovky; potom v dalším ději parašutisté značkují, ale bomby spadnou vedle a divákovi je v podstatě reakcemi protagonistů sděleno, že to nebyla náhoda (ačkoli přímé zásahy cílů za WW II byly při tehdejší úrovni techniky velmi obtížné, jak třeba můžeme vědět z knížek o 311. peruti). Je zmiňována soukromá válka Heydricha z Canarisem z abwehru a opět jako by děj filmu naznačoval (rozhovor a přípitek německých hodnostářů v době hospitalizace protektora na Bulovce), že se asi něco stane.

Karel Kocourek 20.1.2007 15:43

A ještě jeden detail

Označení samopalu Stengun za "automatickou pistoli" může (zvlášť jestli to bylo hned po válce) pocházet z historického označení samopalu (tj. striktně vzato automatické zbraně střílející dávkou pistolové náboje, výraz "samopal vz. 58 je odborně chybný, jedná se o automatickou nebo útočnou pušku) za První republiky - "samopalná pistole" v kombinaci s hovorovým označením samopalu jako "automat". Terminologie nebyla tehdy ještě ujasněná.

Redfox 10.2.2007 20:51

Re: A ještě jeden detail

Na termín "samopalná pistole" jsem dosud nenarazil, ale vím, že samonabíjecí zbrani na pistolové střelivo se v prvorepublikové armádě říkalo "Kulometná pistole" Jedna byla přijata do výzbroje jako vz.38.

Karel Kocourek 20.1.2007 15:02

Technickou podstatu selhání se už asi nikdy nedovíme

Pokud tehdy vyšetřovatelé nepopsali závadu naprosto přesně, je to jenom v rovině dohadů. Stengun střílí (jak už tu zaznělo) ze zadní polohy závěru. Stiskem spouště se uvolní závěr tlačený pružinou, vysune nábo jdo komory a hned jej odpálí pevným zápalníkem v lůžku pro náboj na své přední straně. Důvodem uspořádání je jednak minimalizace  součástí zbraně a jednak taky prevence samozápalu - po delší střelbě se nábojová komora rozžhaví tak, že by mohlo dojít k samovolnému zážehu dalšího náboje, pokud by se do ní nezasunul až těsně před výstřelem (ačkoli tohle je důležité hlavně u kulometů). Nevýhoda je v tom, že už před výstřelem se dávají do pohybu nezanedbatelné hmoty, takže se zbraň chová neklidně.

Hlaveň Stenu je k pouzdru závěru přišroubovaná převlečnou maticí. Známá závada popisovaná veterány spočívala v tom, že při nedotažení matice sice závěr zasunul náboj do komory, ale zápalník nenarazil na zápalku plnou silou, jelikož nábojová komora byla poněkud vpředu. V tom případě by se někde musel nalézt náboj, jehož zápalka byla naklepnuta nedostatečně, aby došlo k výstřelu. Podobná je varianta, že do pouzdra závěru výhozním okénkem spadl nějaký předmět, který neumožnil dosednutí závěru vpředu a tím znemožnil normální funkci zbraně.

Druhá varianta, že se náboj vzpříčil v pouzdru závěru, je také možná. Porucha se odstraňuje stažením závěru do zadní polohy (Sten stačí natáhnout, u zbraně střílející z přední polohy závěru to je složitější) a vyklepnutím náboje skrze výhozní okénko. Pak by se buď našel nevystřelený náboj stále vzpříčený ve zbrani a nebo by ležel v místě, kde se střelec pokoušel závadu opravit. Tady je v článku určitá nepřesnost, co se týče pružiny zásobníku. Pružiny u vysokokapacitních zásobníků nemají pochopitelně stejnou přítlačnou sílu po celé dráze. Vojáci často nenabíjeli zásobník Stenu na celou kapacitu, protože se věřilo, že a) síla pružiny u zcela plného zásobníku způsobuje zmiňované vzpříčení několika prvních nábojů, b) pružina se defomuje ("unavuje"

Karel Kocourek 20.1.2007 15:03

dokončení

b) pružina se defomuje ("unavuje") a pak nemusí dobře podat několik posledních nábojů.

Třetí varianta, že náboj byl prostě vadný, by zanechala na místě nebo ve zbrani (opět podle toho, zda se střelec vůbec pokoušel závadu odstranit) nevystřelený náboj s plně naklepnutou zápalkou. Je nepravděpodobné (jakož i u první varianty), že by střelec opakoval výstřel se stejným nábojem v komoře, to je u Stenu docela složitá manipulace, na rozdíl například od pistolí s vnějším kohoutem, který stačí jenom znovu natáhnout a stisknout spoušť. Přeolejování na rozdíl od teze v článku težko způsobí slepení nábojů v zásobníku (na to jsou síly v mechanismu zbraně příliš velké), ale selhání v důsledku znehodnocení náboje způsobit může. Proto se dnes většina nábojů lakuje v místě osazení zápalky a střely, aby nedošlo ke vniknutí nejen vody, ale právě i oleje dovnitř. Většinou ale pak spíš dojde ke slabému výstřelu. Střela opustí hlaveň s nižším výkonem, přičemž někdy nedojde k opakování automatické funkce, nebo zůstane v hlavni (a v tom případě je zbraň buď zničena, došlo-li k opakovanému výstřelu, nebo bez odborného zásahu k dalšímu boji bezcenná).

Vzhledem k tomu, že se o příčině selhání dodnes jenom spekuluje, zřejmě se nezachovaly výsledky tehdejší expertízy a dokud se případně nenajdou, těžko se na věci něco změní.

J.G. Pašek 20.1.2007 17:23

Re: dokončení

Před koncem války gestapo v "Petsche paláci"  spálilo všechny dokumenty . . . jména všech Čechů a Němců udavačů a donašečů a s tím také spálili vše kolem atentátu . . . . a těch kteří o tom něco věděli byli popraveni, či zemřeli v koncentráku . . . . a bylo pár Čechů si po válce přihřívali kašičku aby si polepšili výmysly jak byli důležití v odboji a a jak velká byla jejich zásluha odkrágovat Heydricha . . . a navýpovědi takových je mnoho pahistorie a báchorek založeno . . . . 

Kolik z vás navštívilo ten sklep-muzeum v tom kostele? 

Karel Kocourek 20.1.2007 18:00

Re: Re: dokončení

Neříkám, že to bude zrovna tenhle případ, ale stává se, že různé dokumenty kolují v několika kopiiích, různí papaláši si je navíc kopírují pro svoji osobní potřebu. Třeba se něco najde v osobních pozůstalostech. Výpovědi svědků mohou být bezcenné už od samého počátku, jelikož každému, kdo se k akci přichomýtl jako kolemjdoucí / pasažér muselo být jasné, že mu jde o kejhák všemi možnými způsoby. Tudíž výpovědi můžou být zkreslené snahou nepřivolat na sebe podezření, že byli v atentátu nějak namočeni. Dokonce nevím, zda ten řezník byl skutečně pronacistický, a nebo jenom dělal, co mohl, aby v danou chvíli neměl průšvih.

J.G. Pašek 20.1.2007 20:29

Ten řezník?

kniha REINHARD HEYDRICH ASSASSINATION autoři R.C. Cowdery & P. Vodenka   . . . str. 59 je dobová fotka z chodn9ku toho suteréního řeznictví  . . . nápis nad vchodem FRANTA BRAUNER - FLEISCHER - ŘEZNÍK . . . kde se střetl Gabčík s Heydricha řidičem SS-Oberscharfürerem Johannesem Kleinem.

kniha ÚDER Z LONDÝNA - ATENTÁT NA SS-OBERGRUPPENFÜHRERA REINHARDA HEYDRICHA autor Callum MacDonald  . . . str. 201  . . . Na vrcholu zahnul Gabčík do jedné z postranních ulic a vyhledat úkryt v blízkém řeznictví. Nemohl si vybrat hůře. Majitel obchodu Brauner se počítal mezi nacistické stoupence a jeho bratr dokonce pracoval pro Gestapo. Ignoroval Gabčíkovy naléhavé prosby o pomoc, naopak vyběhl na ulici a přivolal Kleina. Essesák vtrhl do řeznictví, v rukousvou stále nefunkční zbraň. Byl přesvědčen, že atentátník uprchl zadním východem. Gabčík však shledal, že řeznictví zadní východ nemá a s Kleinem se srazil ve dveřích. Ve vzniklím zmatku Gabčík střelil Klaina do nohy, přeskočil jeho pdající tělo a vyběhl zpět do bezpečí ulice. . . . .atd.   

Karel Kocourek 20.1.2007 21:13

Re: Ten řezník?

Hmm, vypadá to, že Gabčík měl líp číst, když lezl do toho obchodu, FLEISCHER-ŘEZNÍK ho mohlo varovat, nebo že by tenkrát i soukromé vývěsní cedule byly povinně dvojjazyčné? No na věci to nic nezměnilo, stejně utekl a jako bonus ještě postřelil toho Kleina.

dvd 21.1.2007 8:59

Cedule

povinně dvojjazyčné byly. I názvy stanic se musely vyvolávat dvojjazyčně, třeba "Wegenhalle Strscheschowitz - vozovna Střešovice" atd atd.

doxa 20.1.2007 14:31

Ale ten vůbec první film

Hangmen Also Die, 1943, režie Fritz Lang, scénář Bertolt Brecht

(tedy nikoliv vrahové, ale katové)