Středa 29. 5. 2024Maxmilián, Maxim polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 159
  • Poslední: 12.8. 2009 15:45
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Alex 10.7.2009 12:41

Naprostý nehorázný nesmysl už ve 3. odstavci! Slovani nepřišli z Indie.

Kde vzal autor tu pitomost, že Slovani přišli z Indie???  Slovani (a ostatní Evropani) a Indové (a ostatní) jsou Indoevropané, nazývající se tak proto, že ze svého  původního území ve středoasijských stepích se po změně klimatu, které dále neumožňovalo pastevectví, rozešli, jednak do Evropy, jednak do Indie - proto Indoevropané. Autora si patrně myslí, že Indoevropané znamená "indičtí Evropané".

Díťák 24.7.2009 15:29

Re: Naprostý nehorázný nesmysl už ve 3. odstavci! Slovani nepřišli z Indie.

Já si myslím, že je to asi taky blábol, páč Charváti (Chorvati) pocházeli z Íránu, protože si svoji kulturu, hlavně pak hudbu, odvezli s sebou a dodneška, i v té nejmodernější hudbě íránské hudební prvky používají.

Kachnátko ubohé 9.7.2009 14:05

Praotec Čech

Tak vážení, tahle pseudorozprava je sice nápaditá a zajímavá, ale logika mi říká, že ten úvodní názor kamaráda od Aligator River, spolu s Čurilou Plenkovičem, mají oba něco do sebe !  Jisté je, že profesor Jirásek ty své, upravené Pověsti myslel dobře, aby Češi vůči Němcům netrpěli komplexem méněcenosti, proto byl přívržencem obou "Rukopisů".  Ovšem, hlavním falšovatelem byl další profesor, soudruh Zdeněk Nejedlý, který Jiráskovu literaturu povýšil na historickou pravdu. Horší je, že ačkoliv ted nebouchla žádná Krakatoa, cpouu se illegálové do Austrálie, kafři do Evropy a musulmani opruzují všude ! Představte si, kdyby řachla Pinatuba, Vesuv a Etna najednou, to by bylo stěhování, nahoru, dolů a té humanity přitom !

Čurila Plenkovič 8.7.2009 10:55

Dušan Třeštík - Počátky Přemyslovců

Pod tímto názvem lze na Googlu najít výtah všech historických materiálů k tomuto tématu (adresa mravenec). Zhodnocení a výběr si každý musí udělat sám. Každopádně vzhledem ke končící diskusi by chtělo připomenout, že někdy v následujících desetiletích uplyne skutečně 1 500 let od příchodu hlavní vlny našich předků (symbolicky příchod praotce Čecha). Více lidí u nás spíš odhadne datum tradičního založení Říma, či příchodu  Maďarů do Karpatské kotliny (Maďaři si milénium kdysi náležitě oslavili), případně přistání Mayflower, než století příchodu našich předků. Historici se přesnějšímu datování radši vyhýbají, aby je kolegové neuštípali protiargumenty, takže symbolické stanovení nějakého konkrétního data vhodného k orientaci či oslavě není špatná myšlenka. Z didaktického hlediska by nebylo špatné datum 555 n.l. - žáci by si to zapamatovali napoprvé na celý život.

P.S. A když ne, tak by letopočet dostali do žákovské. ;-)

Gétéua 7.7.2009 23:24

Co Kosmas zamlčel...

Zdá se mi velmi pravděpodobné, že v té době (nebo i poněkud později) byl Chuchulaine (čučulín) horoměrcem z Chuchle a Šemík nebyl kůň, ale jeho technický poradce, který byl původně al-chemí a vyslancem Hárun ar Rašída, který Horymíra zasvěcoval do slunovratných línií včetně Rovnodenů, pro přesné určování časových úseků roku.

Čurila Plenkovič 7.7.2009 20:00

O Slovanech úplně jinak.

Kdo má rád fantastické historické teorie o Slovanech a Češích, tak mu doporučuji knihu A.Horáka vydanou roku 1991 v nakladatelství Lípa  Vizovice, 318 stran, stejného názvu. Daniken slabota. ;-) Kdo si ji nesežene, tak si najde řeku Če v povodí Tunguzky na Sibiři, tam odtud pocházíme - proto se tak jmenujeme. :-).

Rudolph 7.7.2009 21:01

Re: O Slovanech úplně jinak.

No nazdar. To je teda rychta! Jakto, že to nemá 10 mega výtisků a autor není za vodou??? ;-D

Martin Carh 12.8.2009 15:45

Re: O Slovanech úplně jinak.

Kniha je k dostání už jen snad na http://slovani.ic.cz/  a to za velmi, velmi, přijatelnou cenu.>-

Mno 7.7.2009 19:05

Snad

opomijite na prinos Jary da Cimrmanova rodu a jeho praprapraotce Jarana da Cimrmanskeho. Jaran da Cimrmansky se vydal na vypravu napric kontinentem by v nove zemi zalozil hradiste pro svuj rod Cimrmanuv. Couraje se krajem ovladal sve kone pomoci tradicnich povelu cehy a hot. Vzhledem k hornate krajine a neschudnym cestam ozyvalo se casteji cehy nez hot  cehoz si povsimli okolni pozorovatele tudiz jeho skupine dali jmeno Cesi a jemu samotnemu prirkli prezdivku Ceh kterou zaznamenali pozdeji jako Cech. Kdyz se pak znaven nekde pobliz hory Rip opet jednou ohledl, povsiml si, ze  skupina ktera ho sledovala od osady k osade stale vzrustala. I zastavil se a dotazal  se jich zda i oni jdou za vidinou nove zeme oplyvajici mlekem a strdim. Ti mu pak v nadeji jeho pozornosti odvetili ze jsou vymahaci dluhu ktere svou pouti na sebe privedl.. A tak vznikly cechy  ;-P;-D;-D

Vanguard 7.7.2009 18:14

K názvům řek

Vltava je, ó hrůzo, původu germánského (wilth aqva snad má ve staré němčině znamenat divoká voda). Totéž platí o názvu hory Říp ("grip").  Labe, Jizera a Ohře jsou původu snad keltského, snad ještě staršího a všechny mají své ekvivalenty např. ve Francii (Isere) nebo v německu (isar, Agar). O původu názvu morava se toho moc neví, ale slovanský s největší pravděpodobností není.

Vanguard 7.7.2009 18:16

Re: K názvům řek

mělo být wilth awa, ne aqva

Vladimir 7.7.2009 18:22

Re: K názvům řek

Říkali nám učitelé keltštiny, že názvy řek končící na "va", jsou keltského původu. "Va" má být starokeltsky voda, či řeka.

No a Markomané si těžko vymýšleli názvy řek, když je Kelti už měli pojmenované a Markomané se k nim přistěhovali ... Navíc Markomani se se Slovany až tak moc nestýkali (byli odejiti před Slovany), takže logicky Slovani získali názvy od těch co tu zůstali, tedy od Keltů - Bojů.

žibřid 7.7.2009 18:23

Re: K názvům řek

V Litvě je ještě jedna řeka Ogre. A Morava je snad mort-ava, tedy mrtvá voda. Co to má být Grip?

Vladimir 7.7.2009 18:35

Re: K názvům řek

Ach, ale Litva přece není Keltské území - to je území jakýchsi Baltických národů.

Morava, bude asi opravdu řeka, která přináší smrt. Je nejenom na Moravě, ale i v Srbsku a myslím, že i jinde.

Grip neznám.

Nemo 7.7.2009 19:05

Re: K názvům řek

Říp má základ v germánském rip- (hora, vyvýšenina), jež má zas paralelu v latinském ripa (břeh, svah, úbočí). Slované převzali jméno od zbytků germánských kmenů, příp. německých kupců, jimž hora sloužila jako orientační bod při cestě do Prahy.

Čurila Plenkovič 7.7.2009 19:15

Re: K názvům řek

Říp se většinou vysvětluje z germánského označení pro zaoblený výstupek - rip - naše hřib - grib. Takový tvar tato bývalá sopka má. Morava se běžně vysvětluje podobně jako Vltava - divoká řeka a podobně Morava - řeka v mokřinách - meer, marše, mare atd. což jejímu toku odpovídá. Jsou samozřejmě i jiné verze .

jirka 7.7.2009 19:33

Re: K názvům řek

Což takhle Moor-awa? (Moor - bažina, močál - německy)

Mno 7.7.2009 19:10

Re: K názvům řek

Grip je kdyz se neceho chytite. "Mas dobrej grip ?" Mozna kdyz se tou rekou brodili, tak se ptali jeden druheho.. Nebo to muze byt hrib - tech v tomto kraji roste pozehnane. Ale hora Rip muze byt od repy - mleko strdi a repa na cukr. Tech moznosti je neurekom ! :-)

Kanuk 7.7.2009 19:07

Re: K názvům řek

Pokud vím, tak Labe má původ v Alba fluvius - bílá řeka, což se mi zdá být latinsky. Elbe je nesporně odvozenina.

Ika 8.7.2009 15:42

Re: K názvům řek

No, nevím ... proč je tedy Němci říkají Vltavě Moldau ? Nezní mi to moc podobně....

Babu 8.7.2009 15:52

Re: K názvům řek

Wilt ahwa je starogermanskeho puvodu (pred Lautverschiebung), Moldau je od pozdejsich pristehovalcu 

kirast 7.7.2009 18:01

Velmi zajímavá hypotéza, jestlipak pokročí až k teorii?

Abychom nakonec nedopadli jako chudáci Němci. Ti si také pořád mysleli, že jsou Germáni, a teď se ukázalo, že jsou vlastně Keltové. Ale kde jsou ti Germáni? Aby se pak nakonec neukázalo, že ti modroocí a světlovlasí Čechové ve skutečnosti jsou ztracení Germáni. Ona genetika je vlastně dost potměšilá věda ;-)

sep 7.7.2009 19:36

Re: Velmi zajímavá hypotéza, jestlipak pokročí až k teorii?

   genetické znaky z hradišť kolem roku 1000 se moc neliší od dnešních. Je složeno cca z 55% germánů, 35 % slovanů do 5 % keltů. Znamená to mimochodem, že němečtí kolonisté byli geneticky podobní. Podle všeho místní gernáni byli slovany asimilováni. Bavoři byli slovansky mluvícím národem do 9.stol. Sever Německa byl až po Labe též slovanský do 11.stol. Rakousko obdobně.

Kanuk 7.7.2009 20:08

Re: Velmi zajímavá hypotéza, jestlipak pokročí až k teorii?

Sepe, Ptolemaios (cca 100-200 LP) udává oblast Germánů od Rýna po Vislu, na jihu ohraničenou Dunajem.

sep 7.7.2009 20:39

Re: Velmi zajímavá hypotéza, jestlipak pokročí až k teorii?

   jistě, ale za těch pár let se něco změnilo a v druhé polovině prvního tisíciletí stěhování národů a asimilace provedly své. Takže třeba v Popradu je honosný germánský hrob z období stěhování národů.

Čurila Plenkovič 7.7.2009 21:27

Re: Velmi zajímavá hypotéza, jestlipak pokročí až k teorii?

Z jakého zdroje čerpáte tyto údaje ? Veškeré starší rozbory žijící populace, včetně těch německých za protektorátu, spojené s měřením indexů, škál barvy očí, vlasů a pleti jsou v naprostém rozporu s Vámi uváděnými údaji, pokud ke germánům přiřadíme zjednodušeně nordický typ, ke slovanům baltský typ a  keltům alpinský typ. Jedná se snad o rozbory krevních skupin či DNA ?

sep 7.7.2009 22:44

Re: Velmi zajímavá hypotéza, jestlipak pokročí až k teorii?

   jednalo se o rozbory DNA z koster obyvatelů českých hradišť okolo roku 1000. Není to už nejmladší, autor dělal analýzy v laboratořích v USA, ale kupodivu to odpovídalo procenticky prvním zveřejněným hodnotám od genotecu k současné populaci

Mgr. Milda 7.7.2009 22:46

Re: Velmi zajímavá hypotéza, jestlipak pokročí až k teorii?

takže bavorské zwetschendatschi jako český švestkový koláč, knödl jako knedlík, powidl jako povidla, kdo od koho co převzal? Mezi keltské záliby patří vaření piva, pečení vepřového a oslavování čehokoliv kdykoliv. Nepřipadá vám to jaksi povědomé?

Ika 7.7.2009 17:42

Tak tenhle chce vyjasňovat Jiráska....

Dočetl jsem k tomu, že "Indoevropané přišli z Indie", dál to snad ani nemá cenu....

Mgr. Milda 7.7.2009 22:51

Re: Tak tenhle chce vyjasňovat Jiráska....

indoevropan je víceméně pojem německo-český, jinde zase mluví o Kavkazanech, v Indii zase byli ti árijci, kteří přišli zřejmě ze severu, v sanskritu je řada slov, které mi připadají slovanské, třeba Agni je bůh ohně, véda je naše věda. Takže i na indickém kontinentu se národy stěhovaly.