13.4.2024 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

HISTORIE: Břežanské stvůry

Panenské Břežany severně od Prahy se v rovinaté krajině rozprostírají ve svahu. Kostel ve vsi není, zato však tu stojí dva zámky - jeden dole, druhý nahoře. Za poslední války tu vládla stísněnější nálada než jinde, protože v obou zámcích se usadily dvě nejobávanější osoby v Protektorátu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 30.10.2020 13:24

Vdova po Heydrichovi chtěla, aby řidiče autobusu místních fotbalistů, který malého Klause přejel, popravili, ale vedení pražských gestapáků to odmítlo. Jeho vina to nebyla ani podle nich.

Český řidič autobusu zjistil ke své hrůze, že nechal doma řidičák. Zjistit to gestapo, stálo by ho to život. Naštěstí v nastalém zmatku řidič nelenil, nebydlel daleko, vrátil se pro řidičák domů a zase zpět na místo neštěstí. Tak si duchapřítomně zachránil život.

P. Lorenc 30.10.2020 8:45

A jak to bylo s tím nešťastným českým řidičem náklaďáku?

V květnových dnech 1945 za ním přišlo několik Němců, kteří se představili jako kriminálka s tím, že od něj potřebují ještě dodatečně podepsat nějaký protokol, než s ním odjedou do Němec. Odjel s nimi a už nikdy ho nikdo neuviděl...Rv

Š. Hašek 30.10.2020 10:33

Osvobození řidiče (spravedlivé, samozřejmě, Klaus vyrazil přímo pod automobil) možno hodnotit i jako chytrý propagandistický tah německé okupační moci.

Řada "váhajících" občanů si určitě řekla "vida, na těch Němcích něco slušného přece jen bude". Dále viz teplé polévky, atd.

P. Lorenc 30.10.2020 10:42

Ano, řidič byl protektorátním soudem shledán nevinným. I rodina Heydrichových se k tomu takto vyjádřila. Přesto si ho při tzv. Květnovém povstání němečtí "policejní úředníci" odvedli a "uzavřeli to s ním" definitivně.

Š. Hašek 30.10.2020 19:04

Přiznám, že to je pro mě nová informace. Prostě pomsta. Němečtí gauneři!

J. Farda 30.10.2020 13:24

Máte svatou pravdu, mnozí váhající chtěli jít s dobou a tak i uvažovali - Říše vítězí na všech fronrách - a poměrům se přizpůsobili - viz Emanuel Moravec! :-P

F. Navrátil 30.10.2020 7:20

A jak to bylo s Heydrichovou manželkou Linou? Na zámku jí robotovala skupina arestovaných žen a když se Lině zdály unavené, poslala je do koncentráku a nechala si doručit novou várku otrokyň. Z fýrerova daru po smrti manžela si koupila hotel u Baltu a zde pobírala penzi po generálu policie od spolkové vlády a poklidně žila až do smrti. Zlo bývá potrestané jen v pohádkách.

Š. Hašek 30.10.2020 10:25

Ano .....

Buďme tedy rádi, že ani Heydrich, ani ten knihlupec Frank, se nekoupali v nějakém bazénu v Chile/Argentině. Do konce života.

Voják Heydrich vždy považoval Franka za nýmanda politického, rychlokvašku. Oprávněně. Voják Heydrich zde ale narazil na ještě lepší vojáky ...... vojáky odvážné. Podcenil Švejky.

J. Farda 30.10.2020 13:31

Heydrich se zřejmě ještě stačil koupat v bazénu, který nechala na zámecké zahradě postavit terezínskými vězni Überfrau Lina ... :-/