Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ing. Jozef Kružliak

18. 12. 2008 22:41
medaila k 300 ročnici carovania Romanovcov

[]

0 0
možnosti

Kružliak Jozef

18. 12. 2008 22:21
Identifikácia príslušníkov légií v Rusku

Vo všetkých zapísaných dokladoch z tej doby sa zachovali len mená veliteľov a padnutých príslušníkov légií. O osud zajatcov, ktorí museli prejsť celú Sibír peší, sa nik vo svojích príspevkoch nezaujíma. Ich utrpenie a odriekanie bolo hodné obdivu. Po útrapách a nástrahách, s ktorými prešli túto tortúru utrpenia, sa chorí zajatci dostali na doživotie do baní  a zdraví zajatci išli vykonávať služby medzi civílne obyvateľstvo. Konkrétne môj starý otec Jozef Benický robil školníka vo Vladivostoku. Domov sa dostal loďou okolo Afriky až po siedmich rokoch. Osudy chorých  zajatcov v baniach zostali doteraz tajomstvom. Myslím si, že by bolo dobré, okrem zoznamov padlých uviesť kompletný zoznam zúčastnených, z toho zajatých a tých, ktorí sa zo zajatia vrátili. Ich osudy majú aj teraz po takmer sto rokoch čo povedať súčastníkom.

0 0
možnosti

Ing. Jozef Kružliak

18. 12. 2008 22:35
Re: Identifikácia príslušníkov légií v Rusku

[]

0 0
možnosti

Kružliak Jozef

18. 12. 2008 22:11
Identifikácia príslušníkov légií v Rusku

Vo všetkých zapísaných dokladoch z tej doby sa zachovali len mená veliteľov a padnutých príslušníkov légií. O osud zajatcov, ktorí museli prejsť celú Sibír peší, sa nik vo svojích príspevkoch nezaujíma. Ich utrpenie a odriekanie bolo hodné obdivu. Po útrapách a nástrahách, s ktorými prešli túto tortúru utrpenia, sa chorí zajatci dostali na doživotie do baní  a zdraví zajatci išli vykonávať služby medzi civílne obyvateľstvo. Konkrétne môj starý otec Jozef Benický robil školníka vo Vladivostoku. Domov sa dostal loďou okolo Afriky až po siedmich rokoch. Osudy chorých zostali zajatcov v baniach zostali doteraz tajomstvom. Myslím si, že by bolo dobré, okrem zoznamov padlých uviesť kompletný zoznam zúčastnených, z toho zajatých a tých, ktorí sa zo zajatia vrátili. Ich osudy majú aj teraz po takmer sto rokoch čo povedať súčastníkom.

0 0
možnosti

Ing. Václav Křepelka

11. 5. 2006 14:58
Dotaz na autora

Jako vždy skvělé, děkuji. Pouze mám dotaz, kdysi, snad to není ani tak dávno jsem něco o těchto událostech četl a vyskytovalo se tam jméno škpt. Ludvíka Krejčího v roli velitele praporu, pozdějšího generála a náčelníka hlavního štábu. Pamatuji si to dobře?

0 0
možnosti

Bohous

11. 5. 2006 10:53
Zbyva jeste jedno bile misto v historii legii

Zkuste prosim zaplnit jeste posledni bile misto v historii legii - jejich navrat do vlasti a "oceneni" jejich zasluh o republiku, ktreho se jim od jejich spoluobcanu dostalo. Pro neinformovane - postoj verejnosti k legionarum byl vice nez chladny - vlada slibila legionarum jako kompenzaci za leta v legiich mista ve statni sprave a rezervovala jim cast pozemku z pozemkove reformy.  Prislovecna ceska zavist pracovala na plne obratky.

0 0
možnosti

Ing. Václav Křepelka

11. 5. 2006 15:06
Re: Zbyva jeste jedno bile misto v historii legii

Jsem sice ročník 1945, ale z vyprávění své pratety (1885) vím, jak v letech 1919 - 1920 s nadšením chodila vítat se svým synkem legionáře. Prastrýc z matčiny strany legionářem byl a podplukovníkem čs. armády. Právě naopak, další z mých příbuzných, byť v rakouské armádě to dotáhl až na kapitána v záloze (Reservehauptmann), přes své vynikající schopnosti včetně jazykových a včetně absolvování zvláštních kurzů francouzského generálního štábu v roce 1923 jako štábní kapitán armádu později opustil, protože ho legionáři přeskakovali. To mu nebránilo v získání doktorátu z fyzikální chemie a další kariéře v soukromém sektoru. A ti úplně obyčejní měli aspoň ty trafiky. Právě proto, že první republika legionáře oceňovala, tak další generace se pak osvědčila při mobilizaci v roce 1938 i v druhém odboji doma i za hranicemi. Konečně to bylo lze pochopit i z Četnických humoresek a dokonce náznakem i v ještě totalitním seriálu Byl jednou jeden dům. To, co píšete, jsou až padesátá léta.  

0 0
možnosti

Čumil

11. 5. 2006 9:36
Pěkné, pane Kuthane.

0 0
možnosti

Älča

11. 5. 2006 7:00
Pane autore - díky,

máte dar podávat historické události poutavě a čtivě, navíc si můžeme připomenout, že ne vždy byli čechoslováci prezentováni jako Švejci, ulejváci a pokrytci - to potěší.

Ještě jednou díky a těším se na Vaše další povídání!

0 0
možnosti

Loki_F

11. 5. 2006 1:10
Děkuji pane autore, toto je opravdu zajímavé čtení.

Přeji hodně zdraví a duševní pohody k další práci o historii čs. legií na jejich legendární cestě do Vladivostoku.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz