24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: 100. výročí z židovské perspektivy

Když podle legend přišel praotec Čech do Česka v roce 644, již tam někde musel narazit na kupce Sáma, židovského obchodníka Samuela, kterého si, podle jiných legend, místní Slované zvolili za svého krále.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 6.11.2018 8:55

To není omluva, jen vysvětlení

Pogrom v Holešově byl bezesporu skvrnou na tváři nového státu. Ale nebyl to projev jednoznačné rasové nenávisti, ale sešla se zde řada faktorů. Silná židovská komunita v Holešově byla chápána Čechy jako německá a prorakouská. Navíc ovládla obchod ve městě a disponovala zásobami potravin. Když na nádraží uvázl na několik dnů ešalon s československými vojáky, kteří přežili boje první světové války a které čekaly boje na Slovensku, obchodníci vyšroubovali ceny natolik, že vojáci téměř hladověli. Pak už stačila jen jiskra v podobě náhodného konfliktu, vojáci se vymkli kontrole a město vyrabovali.

M. Drašner 6.11.2018 10:20

Re: To není omluva, jen vysvětlení

Chápu. Vy po nás chcete peníze, my vám hromadně ojebeme dceru a ještě si vezmeme její věno. Dokonalá parita,

V. Petr 6.11.2018 11:17

Na tom ve skutečnosti není nic divného.

To není schvalování ani omlouvání, pouze konstatování.

F. Svoboda 6.11.2018 10:23

Re: To není omluva, jen vysvětlení

V Třebíči bylo silně zastoupeno židovské obyvatelstvo a mělo svoji čtvrť ve městě - Židy. Naštěstí zde nenastaly podobné hrůzy jak v Holešově. Čeští, tedy moravští obyvatelé zde s Židy vycházeli dobře. Situaci jsem znal dosti důkladně, neboť rodina mých prarodičů včetně mojí maminky bydlela přímo na rozhraní čtvrtí Podklášteří a Židů. Židé mluvili převážně česky.

Veškerý antisemitismus ( pominu-li náboženské předsudky křesťanů v minulosti )pramení z toho, že Židé byli a jsou ekonomicky, zejména obchodně zdatnější než průměr našich spoluobčanů. Dokázali akumulovat kapitál a dále jej výhodně investovat, což zavdávalo k veliké závisti těch méně úspěšných a následně k nenávisti a násilí ve snaze se židovského majetku zmocnit. Je to obdoba základních pilířů komunismu tedy neschopnost a závist a na ně navazující nenávist, lež a násilí, které si dokonale přisvojila komunistická lůza !!!

A. Alda 6.11.2018 10:44

Podobně se dnes u části spoluobčanů

objevují tendence k návisti vůči Vietnamcům.

P. Han 6.11.2018 22:18

Re: To není omluva, jen vysvětlení

To je následek toho, že z důvodů hlavně náboženských se vlastně ničemu jinému než obchodu a půjčování peněz nesměli věnovat.

P. Han 6.11.2018 22:21

Re: To není omluva, jen vysvětlení

Původně, ve středověku, samozřejmě. Když potom už směli vlastnit nemovitý majetek, rozvíjet výrobu a zaměstnávat dělníky bez ohledu na víru, přišly jim jejich získané ekonomické znalosti velmi vhod.