27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

HISTORIE: 100. výročí z židovské perspektivy

Když podle legend přišel praotec Čech do Česka v roce 644, již tam někde musel narazit na kupce Sáma, židovského obchodníka Samuela, kterého si, podle jiných legend, místní Slované zvolili za svého krále.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 6.11.2018 10:42

Děkuji Vám pane za tento článek.

O tom pogromu v Holešově jsem vůbec nevěděl. Je to strašné a ještě strašnější je, že to oficiální česká historie vůbec nepřipomíná.

---

Člověk si často představuje, jak by se v té či oné historické době zachoval a co by tehdejší mocní měli udělat správněji. Tu hru na "co by bylo, kdyby" hrají v určité míře ve své fantasii všichni. Sám jsem již dávno dospěl k závěru, že byl-li bych místo Beneše po Masarykovi presidentem já, pozval bych všechny "říšské Židy" do Československa s podmínkou, že se aspoň jejich nezletilé děti naučí česky nebo slovensky. Mnichov by se pak nekonal, neboť i v pohraničí by bylo velké množství německy mluvícího obyvatelstva židovského původu, které by za žádnou cenu "heim ins reich" nechtělo. A Československo by získalo velké množství vědců (špičkových) i lékařů i techniků ... Případná válka s Hitlerem by pak byla pro Československo vyhratelná. O tom jsem přesvědčen. Leč Beneš nic takového neučinil.

V. Petr 6.11.2018 11:26

Schopné židovské vědce si získali Američané

A to už krátce po Hitlerově příchodu k moci!

J. Jurax 6.11.2018 20:55

Re: Děkuji Vám pane za tento článek.

Že holešovský pogrom oficiální česká historie vůbec nepřipomíná ... no, nevím, mám dojem, že jsem o něm někde četl už za bolševika.

Nicméně su ze Zlína, Holešov je kousek, a pamatuju se matně , že holešovský pogrom nám byl ve škole zmíněn, ovšem jako doklad hovadnosti předmnichovské Masarykovy buržoazní republiky - zhruba stylem považte, vojáci buržoazní republiky hned na počátku masakrovali Židy (s nevysloveným dovětkem jako němečtí fašisté, ono to bylo v roce cca 1960, nepamatuju se přesně, a válka byla ještě živá, byť já jsa ročník 49 ji nezažil)

F. Navrátil 6.11.2018 8:55

To není omluva, jen vysvětlení

Pogrom v Holešově byl bezesporu skvrnou na tváři nového státu. Ale nebyl to projev jednoznačné rasové nenávisti, ale sešla se zde řada faktorů. Silná židovská komunita v Holešově byla chápána Čechy jako německá a prorakouská. Navíc ovládla obchod ve městě a disponovala zásobami potravin. Když na nádraží uvázl na několik dnů ešalon s československými vojáky, kteří přežili boje první světové války a které čekaly boje na Slovensku, obchodníci vyšroubovali ceny natolik, že vojáci téměř hladověli. Pak už stačila jen jiskra v podobě náhodného konfliktu, vojáci se vymkli kontrole a město vyrabovali.

M. Drašner 6.11.2018 10:20

Re: To není omluva, jen vysvětlení

Chápu. Vy po nás chcete peníze, my vám hromadně ojebeme dceru a ještě si vezmeme její věno. Dokonalá parita,

V. Petr 6.11.2018 11:17

Na tom ve skutečnosti není nic divného.

To není schvalování ani omlouvání, pouze konstatování.

F. Svoboda 6.11.2018 10:23

Re: To není omluva, jen vysvětlení

V Třebíči bylo silně zastoupeno židovské obyvatelstvo a mělo svoji čtvrť ve městě - Židy. Naštěstí zde nenastaly podobné hrůzy jak v Holešově. Čeští, tedy moravští obyvatelé zde s Židy vycházeli dobře. Situaci jsem znal dosti důkladně, neboť rodina mých prarodičů včetně mojí maminky bydlela přímo na rozhraní čtvrtí Podklášteří a Židů. Židé mluvili převážně česky.

Veškerý antisemitismus ( pominu-li náboženské předsudky křesťanů v minulosti )pramení z toho, že Židé byli a jsou ekonomicky, zejména obchodně zdatnější než průměr našich spoluobčanů. Dokázali akumulovat kapitál a dále jej výhodně investovat, což zavdávalo k veliké závisti těch méně úspěšných a následně k nenávisti a násilí ve snaze se židovského majetku zmocnit. Je to obdoba základních pilířů komunismu tedy neschopnost a závist a na ně navazující nenávist, lež a násilí, které si dokonale přisvojila komunistická lůza !!!

A. Alda 6.11.2018 10:44

Podobně se dnes u části spoluobčanů

objevují tendence k návisti vůči Vietnamcům.

P. Han 6.11.2018 22:18

Re: To není omluva, jen vysvětlení

To je následek toho, že z důvodů hlavně náboženských se vlastně ničemu jinému než obchodu a půjčování peněz nesměli věnovat.

P. Han 6.11.2018 22:21

Re: To není omluva, jen vysvětlení

Původně, ve středověku, samozřejmě. Když potom už směli vlastnit nemovitý majetek, rozvíjet výrobu a zaměstnávat dělníky bez ohledu na víru, přišly jim jejich získané ekonomické znalosti velmi vhod.

A. Hrbek 6.11.2018 8:20

Jinak pro zajímavost

jmenovec Wilhelm Izaak Wolf, Ritter von Gutmann (1926-1895) patřil největším rakouským podnikatelům. Měl být rabínem, ale s bratrem Davidem se stal vlastníkem ostravských dolů a s baronem Rothschildem Vítkovických železáren. Ze získaného kapitálu si zakoupil v rozsáhlá panství a postavil paláce.

Jeho působení bylo inspirací Petru Bezručoví pro Slezské písně, například proslulou báseň Ostrava "Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem, sto roků kopal jsem uhlí....při Dunaji strmí paláce z krve mé a z mého potu.

Jinak podkarpatští Gutmannové byli rozsáhlým rodem v okolí Mukačeva.

F. Houžňák 6.11.2018 6:03

Jeden Pick byl profesorem fyzikální chemie

na VŠCHT a s jeho dcerou jsem na základce nějakou dobu seděl v lavici.

V. Petr 6.11.2018 11:24

A s pomocí Rodné strany se postupně zbavil tří profesorů,

kteří byli schopnější, než on...

Jeden pamětník mi říkal "je to neuvěřitelmé, tři byli před ním a on se přes ně takto dostal..."

F. Houžňák 10.11.2018 19:49

Vidíte je, ty židy,

to by ateista nebo muslim nikdy neudělal.

T. Kubín 6.11.2018 4:53

díky

Moc krásně napsané, pane autore, moc. Psal bych to tak nějak podobně, kdybych se na to jednou vznohl.

M. Krátký 6.11.2018 8:41

Re: díky

s vaším dovolením se připojuji - hezký den

J. Fridrich 6.11.2018 12:09

Souhlas panove Kratky a Kubin..... Autor clanku neco o vyvoji sveta Vi - a vi toho dost...

V. Vlk 6.11.2018 0:53

No, tak ten Sámo

byl dost těžko žid. Podl posledních výzkumů to byl frankizovaný Gall ( byl z Francké říše) a byl někde od Lyonu. Nevím kde maminka pana Pavlíka žila. Rakouskouherští židé mluvili jak německy, tak hlavně "jidiš" . V Čechách židé často mluvili česky.

Židé popravení a odsouzení ve Slánského procesu a navazujících procesech byli většinou komunisté, ale to naznamená, že agenti Moskvy. Kdyby totiž byli agenty Moskvy, tak by je neoběsili a nezavřeli. Být komunista a agent Moskvy byly tehdy dvě různé věci. Ten, kdo nechtěl byt agentem , skončil většinou na špagátě a nebo v Jáchymově. Ovšem to je pro noho lidí dneska moc složité, že?!

K. Pavlik 6.11.2018 1:40

Re: No, tak ten Sámo

No ne v mem rodnem meste (byla tam velka zidovska komunita neb jim mistni hrabe fandil) - podle mamy zacali trosku s cestinou az po nastupu Hitlera.

F. Houžňák 6.11.2018 6:01

Ale třeba byl, co my víme, ony tyhle "výzkumy"

týkající se šestého-sedmého století jsou věcí značně vachrlatou a je to tak, že "nikdo nic jistýho neví". Viz třeba ten Vogastisburg, a nebo ten, co psal, že Praha je z kamene a vápna, teď si nevzpomenu, jak se jmenoval. Za bolševika to byl arabský kupec.

V. Novák 6.11.2018 10:01

Re: Ale třeba byl, co my víme, ony tyhle "výzkumy"

Za bolševika to byl židovsko-arabský kupec Ibrahím ibn Jaq'úb at Turtúší. Byla o něm dokonce konference, kam přijížděli arabisté z Evropy včetně Španělska i "jeho" Tortosy.

Že by bylo něco zatajováno o jeho původu, to nevím. Spíš to, že pečlivě vypisoval, za kolik je ve městě Frága otrok, otrokyně, případně dítě. Šátečky utajovány nebyly.

Obchod otroky byla židovská specialita (tou dobou nebyl považován za nic nečestného - i v superkřestanské Konstantinopoli byl na ně velký trh) a biskupu Vojtěchovi nevadilo ani tak otrokářství, jako to, že kníže prodává křesťany židům. Knížeti nic jiného nezbývalo, protože pohani došli a peníze měli jen Židé, kteří měli taky pod palcem dálkový obchod.

Jo - a Abraham syn Jakubův byl kromě cestovatele a kupce taky špión chalífy cordobského a jen díky jeho cestovní zprávě víme něco podstatného o životě v Praze i o říši knížete Boleslava I., která sahala daleko za Krakovsko až někam k Červené Rusi.

A. Alda 6.11.2018 11:00

S tím Sámem je to opravdu hodně nejasné.

Buď patřil k Frankům, nebo k Semnonům, nebo byl Žid, nebo byl ještě něco úplně jiného: https://www.historieblog.cz/2018/07/uvaha-kdo-byl-samo-novy-pohled/

Prostě je to nejasné. Víme jen, že nebyl Slovan a nebyl křesťan (to právě hovoří proti jeho franskému i semnonskému původu). Židy tehdy ovšem křesťané neoznačovali za pohany, takže píše-li Fredegard, že byl pohan, neznamená to nutně, že byl Žid. Frankové i Semnonové však tehdy byli již cca 10 generací křesťany, je tedy málo pravděpodobné, že by byl Sámo mohl být takovýmto Germánem. Frankisovaným Gallem pak určitě být nemohl - to by rozhodně nemohl být označen za pohana. Tato věc je zcela vyloučena. A určitě by neakceptoval mnohoženství (12 slovanských manželek), protože by na nic takového nebyl připraven (u Indoevropanů se i před křesťanstvím mnohoženství prakticky nevyskytovalo a kdo v tom nevyrostl, ten to těžko zvládá - to platí i dnes). Protože Slované byli s Avary v zásadě kamarádi (spolulupiči), mohl je k povstání proti nim přimět nejspíš jen zase další příslušník turkických kmenů. Zdá se mi proto, že teorie o bulharském původu Sámově je akceptovatelná a hodná dalšího zkoumání.

K. Pavlik 6.11.2018 0:33

Mala poznamka

Reci vsech rakousko-uherskych zidu byla nemcina. To zustalo i za prvni republiky - aspon podleme mamy i v mem rodnem meste.

A. Hrbek 6.11.2018 4:51

Re: Mala poznamka

Židé byli za císaře Františka Josefa I. oporou monarchie a němectví. Císař sem jim odvděčoval udělováním šlechtický titulů (34% šlechtických titulů dostali Židé), takže vznikla nová subtřída - německá židovská šlechta, vlastnící spolu s židovskou "nešlechtou" značnou část finančnictví, průmyslu a pozemků. "Čeští" Židé začali hromadněji vznikat až za první republiky.

F. Houžňák 6.11.2018 5:58

Jiný český Žid, Norbert Frýd, píše něco jiného,

kde byli ve většině Češi, mluvili Židé převážně česky (a jidiš), kde byli v převaze Němci, mluvili německy (a jidiš).

M. Sedliska 6.11.2018 11:14

Asi tak. Hlavně mi připadá, že je to úplně jedno, jaký jazyk používali. Po většině se cítili být československými občany, což je to podstatné.