1.3.2024 | Svátek má Bedřich


GLOSY: Veselá současnost

20.1.2017

V České Třebové se zřítil strop čerstvě dokončené sportovní haly, když hala stála 58 milionů, které zaplatil Pardubický kraj. Na záběrech pod střechou umístěné kamery bylo vidět, jak 25 cm sněhu (kdo ví, jestli vůbec) způsobilo propad dřevěných vazníků dovnitř haly. Sláva, v kvalitě staveb Česká republika dohání Nigérii, kde se hroutí střechy kostelů.

Když už jsem u té haly, úžasné bylo sledovat, jak florbalové manšafty pod vedením trenérů a rozhodčích, z nichž jeden projevil velkou duchapřítomnost, velkým kalupem, avšak velmi spořádaně ve 3 - 4 proudech opustily halu dveřmi během cca 40 vteřin, a tudíž se nikomu nic nestalo (kromě snad pochopitelného šoku). Sportem ku zdraví, masovostí k mistrovství!

A ještě k té nešťastné hale - jak poznamenal komentář v ČT 24, jedny z dveří se otvíraly dovnitř (do haly), takže vzniklo malé zpoždění, než ta část sportovců těmito dveřmi vyběhla ven: Všechna čest, takové dveře mohlo vyprojektovat a kolaudovat jen pako.

V současné době jsou velkou módou dlouhodobé časosběrné dokumentární pořady, kde můžete vidět např. jak nějaký alkoholik je ještě větším alkoholikem anebo třeba ne, nebo jak nějaká rodina postupem stárne, tj. rodiče stárnou, děti rostou a vlčí atd. Škoda, že nikoho nenapadlo natočit takový dokument o premiéru Sobotkovi od okamžiku, kdy vyrazil ze školy do politického života. To by byla časosběrná jatka.

Novela vinařského zákona docela drsně omezuje prodej vín (mimo jiné), stanoví nové podmínky pro dovozce vína, nové podmínky pro výsadbu nových vinohradů. Pravice a malí vinotékaři se bouří, že je to likvidační zákon nahrávající větším producentům. Na jedné demonstrací bylo na transparentu napsáno: „Vinotéky nepančují.“ No to nejspíš ne, to pančují výrobci do KEG sudů. Ale kdyby - říkám kdyby - to vedlo k omezení prodeje patoků ze sudů v tzv. „vinotékách“, což jsou obyčejné levné nálevny pitelného octa, tak halelujá.

Nigerijská armáda namísto radikálních bojovníků parchantů z hnutí Boko Haram vybombardovala uprchlický tábor. Bilance: více než 100 mrtvých uprchlíků a zranění i humanitární pracovníci. No prostě chybička se vloudila, no.

Skotská ministerská předsedkyně Nicola Sturgeonová uvedla, že jestli bude brexit tvrdý, jak slibuje Theresa May, a pokud by tedy Velká Británie opustila jednotný trh, tak bez Skotska, protože to by byla katastrofa a Skotsko si určí vlastní budoucnost. Nechtěli Skotové před pár lety v neúspěšném referendu opustit Velkou Británii, což by vedlo ke stejnému výsledku? Ta whisky dělá prostě divy.

Kosovský president Thoci oznámil, že Srbsko plánuje anektovat severní Kosovo, a to kvůli popsanému vlaku vypravenému Srby do Kosovské Mitrovice. Popsán byl vícejazyčnými vlasteneckými srbskými nápisy. Vlak do Mitrovice nedojel, protože Srbové měli zprávy o chystaném přepadení vlaku kosovskými Albánci. Srbský prezident Nikolič prohlásil, že z toho je patrné, že Kosovo chce válku se Srbskem. Ještě že to nejsou jaderné velmoci a povraždí se, jak je tam již tradicí, lokálně.

Hlídka fešných policistek v centru Prahy zastavila a zkontrolovala podezřelého řidiče taxíku, ze kterého se vyklubal falešný taxikář, který neměl řidičské oprávnění a byl pod vlivem drog. To je toho; podle toho, co kolikrát odchází z vlády, to tam vypadá stejně.

Náš mimořádně schopný ministr zahraničí Zaorálek prohlásil, že pokud bude Velká Británie chtít kontrolovat počet lidí z EU, pak musí počítat s recipročními opatřeními. Představuji si to tak, že ČR uvalí cla na britské chipsy, worceterskou omáčku, zakáže vývoz remosek do Británie a škodovky namísto do ́Británie vyvezeme do Grónska a Zimbabwe.

Kameraman syrského původu, angažovaný veřejnoprávní TV MDR byl při natáčení pořadu o uprchlících v Erfurtu (Durynsko) napaden a honěn několika muži, až se schoval do blízkého supermarketu. Byl lehce zraněn, stejně jako i jeden policista. Mužům se nelíbilo, že byli filmováni a podtext byl údajně rasistický. Jeden z pachatelů měl v době činu v krvi 2 promile alkoholu. Tak s takovým množstvím alkoholu bych omlátil každému kameramanovi kameru o hlavu, ať je jakékoli barvy pleti.

Ústavní soud v Karslruhe zamítl návrh na zrušení NPD s lakonickým odůvodněním, že jde sice o stranu s protiústavními rysy, avšak její vliv klesá, nemá žádného poslance v zemských sněmech, a tudíž nepředstavuje nebezpečí pro demokracii v Německu. To je svatá pravda, v porovnání s tím, jaké nebezpečí pro německou demokracii, resp. pro Evropu představuje SPD, Merkelová a její nohsledi, Die Grünen a Die Linke, je NPD spolkem amatérů.

Berlínské hlavní letiště (BER) v nekonečné výstavbě, které je již cca 6x dražší, než bylo v původním rozpočtu, a kde prodlení se začne blížit prvnímu desetiletí, se pod rudo-zeleným vedením berlínského Senátu potácí k dalšímu prodlení. Způsobuje ho mimo jiné špatné osazení stovek dveří a problémy s požárními spriklery, kde bude notné vyměňovat kilometry trubek a rozebírat stropní podhledy atd. Proti tomu je tunel Blanka eine absolute hovadüna.

V Čechách pokračuje likvidace dalších chovů slepic a jiného ptactva. Některé ministryně by neměly projíždět či přelétat nízko oblastmi nákazy.

Dlouholetý senátor a také kdysi ministr Štromach (ČSSD) je stále bez práce a nemá žádnou nabídku. Poznává prý život běžných lidí. To asi kouká. Také uvažuje o kandidatuře. Souhlas, president, který je v evidenci úřadu práce, to ještě ve světě nebylo.

A takhle my tady žijeme.