29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: Začíná pátá vlna – proč?

22.7.2021

Počty nově nakažených pomalu rostou, reprodukční číslo je stále kolem jedné, počet nakažených za týden na 100.000 obyvatel také roste. Praha, Středočeský a Plzeňský kraj jsou na tom nejhůře. A ještě ke všemu nová, divočejší mutace delta se vyhnula trasování, takže se šíří již nekontrolovaně. Myslíte si, že jí někdo bránil a brání ve vstupu do ČR, tak jako tomu bylo při první vlně? Ani náhodou. Jen se pěkně promořte, i když je vás ještě 30 % neočkovaných. Co na tom záleží?

Proč se delta u nás šíří?

Především proto, že občané nedodržují opatření vlády! Nemají již takovou sílu a výdrž, jakou jsme měli my za války nebo za diktatury komunistů a SSSR. Jsou rozmazlení, zhýčkaní, nemají disciplínu. Kde by se jí naučili, když chlapci nebyli na vojně a rozvedená matka mnoho nástrojů pro výchovu k odolnosti a disciplíně právě nemá? Že by snad ve feminizovaném školství?

Uvedu příklady, kde a jak dochází k šíření pandemických virů:

Ve vlacích a v autobusech část cestujících (hlavně mladších) má roušku pod nosem nebo ji nemá vůbec. Příkladem jdou Poláci.

V autobusech bez plexiskla jezdí řidiči bez roušek (vybojovali si výjimku), ovšem při prodeji jízdenek někteří roušku nemají také, ačkoliv to mají nařízené.

Mládež se potuluje ve skupinkách bez respirátorů a bez rozestupů,

Nepovolená technopárty Krušovice, bez zásahu policie, také deltu příliš nenaštvala – podobné akce budou jistě následovat.

Roušky v restauracích, mimo konzumaci, jsou pijákům jen k smíchu.

Osobní karanténa se asi z 10 % nedodržuje.

V obchodech je podobně špatná situace jako ve vlacích a autobusech.

Šachisté při své partii mohou na sebe půl hodiny ze vzdálenosti půl metru vydechovat viry a ministr Vojtěch to zřejmě považuje za bezpečné.

Různé soukromé párty a oslavy jsou také zdrojem nakažení – hlavně ve větších městech.

Že by ve výtazích jezdili jenom příslušníci jedné rodiny, tak to je snad jen zbožné přání epidemiologů.

V panelácích na chodbách také roušku téměř nevidět.

Na úzkém chodníku při potkání lidí si roušku, až na mne, nikdo nebere.

A k tomu ke všemu ještě viry přivezené ze zahraniční dovolené, kterou si někteří občané nedokázali odpustit. A to bez kontrol na hranicích (na rozdíl od Slovenska).

Málem bych zapomněl na předvolební úsměvné domlouvací kontroly státní a městské policie namísto důrazné sankce (Německo a Itálie 80 eur),

Avšak nezapomněl jsem na nečetné kontroly dodržování Opatření vlády od hygieniků, kterých na tuto činnost zbývá minimum.

Také určování druhu virů provádí hygienici jen asi v polovině případů. Proč?

Průvodčí ve vlacích, řidiči autobusů a prodavačky jsou v jasném střetu zájmů. Ochrana proti viru, nebo kšeft? Kšeft a nepřidělávání si starostí vítězí na celé čáře.

Druhá (volební), třetí (vánoční) a čtvrtá (anglická, ignorantská a nekontrolovaná) vlna vznikly předčasným populistickým rozvolňováním. Nepoučili jsme se, a tak spějeme do vlny páté (deltské, ignorantské a nekontrolované).

Prostě „komu není rady, tomu není pomoci“. Za své problémy a za to, že budeme muset nosit roušky atd. ještě v listopadu, si budeme moci sami. Zvláště pak poděkujme antirouškařům! Ti ovšem budou tradičně křičet nejhlasitěji.

Autor je praktický sociolog, nestraník atd.