1.8.2021 | Svátek má Oskar


GLOSA: Začíná pátá vlna – proč?

22.7.2021

Počty nově nakažených pomalu rostou, reprodukční číslo je stále kolem jedné, počet nakažených za týden na 100.000 obyvatel také roste. Praha, Středočeský a Plzeňský kraj jsou na tom nejhůře. A ještě ke všemu nová, divočejší mutace delta se vyhnula trasování, takže se šíří již nekontrolovaně. Myslíte si, že jí někdo bránil a brání ve vstupu do ČR, tak jako tomu bylo při první vlně? Ani náhodou. Jen se pěkně promořte, i když je vás ještě 30 % neočkovaných. Co na tom záleží?

Proč se delta u nás šíří?

Především proto, že občané nedodržují opatření vlády! Nemají již takovou sílu a výdrž, jakou jsme měli my za války nebo za diktatury komunistů a SSSR. Jsou rozmazlení, zhýčkaní, nemají disciplínu. Kde by se jí naučili, když chlapci nebyli na vojně a rozvedená matka mnoho nástrojů pro výchovu k odolnosti a disciplíně právě nemá? Že by snad ve feminizovaném školství?

Uvedu příklady, kde a jak dochází k šíření pandemických virů:

Ve vlacích a v autobusech část cestujících (hlavně mladších) má roušku pod nosem nebo ji nemá vůbec. Příkladem jdou Poláci.

V autobusech bez plexiskla jezdí řidiči bez roušek (vybojovali si výjimku), ovšem při prodeji jízdenek někteří roušku nemají také, ačkoliv to mají nařízené.

Mládež se potuluje ve skupinkách bez respirátorů a bez rozestupů,

Nepovolená technopárty Krušovice, bez zásahu policie, také deltu příliš nenaštvala – podobné akce budou jistě následovat.

Roušky v restauracích, mimo konzumaci, jsou pijákům jen k smíchu.

Osobní karanténa se asi z 10 % nedodržuje.

V obchodech je podobně špatná situace jako ve vlacích a autobusech.

Šachisté při své partii mohou na sebe půl hodiny ze vzdálenosti půl metru vydechovat viry a ministr Vojtěch to zřejmě považuje za bezpečné.

Různé soukromé párty a oslavy jsou také zdrojem nakažení – hlavně ve větších městech.

Že by ve výtazích jezdili jenom příslušníci jedné rodiny, tak to je snad jen zbožné přání epidemiologů.

V panelácích na chodbách také roušku téměř nevidět.

Na úzkém chodníku při potkání lidí si roušku, až na mne, nikdo nebere.

A k tomu ke všemu ještě viry přivezené ze zahraniční dovolené, kterou si někteří občané nedokázali odpustit. A to bez kontrol na hranicích (na rozdíl od Slovenska).

Málem bych zapomněl na předvolební úsměvné domlouvací kontroly státní a městské policie namísto důrazné sankce (Německo a Itálie 80 eur),

Avšak nezapomněl jsem na nečetné kontroly dodržování Opatření vlády od hygieniků, kterých na tuto činnost zbývá minimum.

Také určování druhu virů provádí hygienici jen asi v polovině případů. Proč?

Průvodčí ve vlacích, řidiči autobusů a prodavačky jsou v jasném střetu zájmů. Ochrana proti viru, nebo kšeft? Kšeft a nepřidělávání si starostí vítězí na celé čáře.

Druhá (volební), třetí (vánoční) a čtvrtá (anglická, ignorantská a nekontrolovaná) vlna vznikly předčasným populistickým rozvolňováním. Nepoučili jsme se, a tak spějeme do vlny páté (deltské, ignorantské a nekontrolované).

Prostě „komu není rady, tomu není pomoci“. Za své problémy a za to, že budeme muset nosit roušky atd. ještě v listopadu, si budeme moci sami. Zvláště pak poděkujme antirouškařům! Ti ovšem budou tradičně křičet nejhlasitěji.

Autor je praktický sociolog, nestraník atd.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.