29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: Sudeťáci na scéně

25.6.2018

Jedno téma se na našem domácím dvorku nevyčerpá. Odsun Němců. Jakmile to někdo zmíní, každý druhý má obratem názor a ihned ho musí ventilovat, kde to jen jde. Naposled takovou diskuzi vyvolaly dvě věty v projevu kancléřky Merkelové. „Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálně socialistické diktatury. To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění,“ řekla podle novinek cz. kancléřka.

A už to jede. Zeman vyjádřil hluboký nesouhlas, Babiš tvrdí, že jitří rány, vyjadřují se předsedové a podpředsedové politických stran, je to hlavní téma sociálních sítí a komentovat to může každý, kdo složí alespoň větu. Na vyjádření skupiny národovců okamžitě reaguje druhá skupina s názorem, že odsun byl špatný, a spirála názorů se točí do velkých otáček. Emoce s námi třepou a prsty po klávesnici se jen míhají.

My si tady odehrajeme tři dny nenávisti, emocí a silných výroků. V Německu se kvůli tomu nepohne ani lísteček. Mezitím u nás každý, kdo to odsoudí, bude pro voliče SPD, KSČM za hrdinu. Každý, kdo odsoudí ty, co to odsoudili, bude za hrdinu pro městského levicového liberála a jinak se nestane nic.

Může mi někdo soudnější vysvětlit, co je na historickém tématu tak inspirativní, zajímavé pro situaci roku 2018? Můžeme naší diskuzí něco změnit na tom, co se tehdy stalo? Kdo z těch všech diskutujících se narodil před rokem 1945, aby mohl alespoň říct, že to zažil. Jak zazní „Sudetští Němci“, historie se mění v hysterii.

A přitom jsem přesvědčen, že výrok kancléřky Merkelové není určen českému publiku, ale je to úplně klasický příklad politického odvedení pozornosti od skutečných k zástupným problémům. V Německu se drolí zažitá spolupráce CDU a CSU a hrozí, že se CSU trhne. Takže A. Merkelová okamžitě voličsky zabrousí do tradičního rybníčku CSU a naznačí, že pokud se od nás trhnete, tak vám vyluxujeme voliče. Česko v tom nehraje žádnou roli a nemá žádný význam. Podobně na Pražském hradě se prezident dopoledne sejde s šéfem ČEZu, ministrem průmyslu a dalšími poradci a tlačí ruské jaderné reaktory a ruské technologie do české energetiky. Odpoledne, aby se mluvilo o něčem jiném, spálí trencle. Téma je jasné a o výsledcích schůzky o jaderné energetice a modernizaci našich elektráren již v mediích neštěkne ani pes.

Až zase někdo vystartuje s tématem odsunu, jediný adekvátní komentář je odkaz na česko-německou deklaraci a vyřešené vzájemné vztahy. Vše ostatní je zcela nadbytečné.

Autor je komunální politik ODS