22.5.2024 | Svátek má Emil


GLOSA: Příspěvky stranám – chucpe

6.2.2010

Už delší dobu o tom přemýšlím. Politické strany dostávají příspěvky od státu na svůj chod. Proč? Nedokážu na tuhle otázku najít odpověď. Vždyť politická strana je soukromé sdružení lidí se kterým já nemám nic společného. Snad jen to, že mi pak ovládají život ze své boží katedrály na Malé straně. Ale peníze pro ně? Proč?

Dávat příspěvek něčemu/někomu, co se snaží prosadit mnohdy pouze svůj vlastní (velmi často jiný než můj) zájem. To je dost zvrácená logika. Naše politické strany se ve valné většině případů starají samy o sebe a ne o svůj/můj/náš stát. Dávat jim příspěvek, a pěkný, na chod strany - to je velmi hnusná praktika.

Vždyť se z toho pak financují jejich už velmi profesionální a masivní volební kampaně. Znamená to tak i to, že sami občané financují svou reklamní masáž pro volby nebo něco podobného v rámci propagace a činnosti stran. Pokud mě neklame paměť, v USA se kampaně financují z volebních fondů, kde se shromažďují peníze od sponzorů strany. Takže žádné veřejné peníze. Vždyť také proč. Strana nebo politik do voleb vstupuje s vizí, jak prosadit vlastní názor. A já nechci přispívat třeba na Paroubkovu volební kampaň, to si snad raději hodit mašli.

LN teď citovaly v jednom ze svých článků pana Kalouska, který se snaží prosadit snížení těchto příspěvků na polovinu. Poloviční chucpe, to je velmi zajímavé slovo viďte.

Vždyť, kdyby těch příspěvků nebylo, strany a straníci by se museli víc snažit, víc ponížit, sejít ze svých piedestalů mezi lidi a začít se stydět za to, co dělali, a začít ukazovat, co dělat chtějí. A to ne prostřednictvím plakátů, ale sebe sama. A to je to, čeho se asi tihle politici bojí - těch vyčítavých pohledů, kterých by se jim dostalo od obyčejných lidí. Proto si raději odhlasují příspěvky, nechají se od těch chudáků sponzorovat a ještě je ve sněmovně okrádají ve velkém.

Převzato z http://vild.bigbloger.lidovky.cz se svolením autora